Zájem o fotovoltaiku (FVE) a tepelná čerpadla (TČ) je v Česku nebývalý, což dokazuje zhruba 50 000 podaných loňských žádostí o dotace. Za oblíbeností stojí příslib významných úspor za energie a ruku v ruce s tím šetrnost k přírodě.
Ale za jakých podmínek je toto řešení skutečně efektivní?
Odpověď je jednoduchá: Inteligentní řízení domácích energií, které propojí FVE a TČ a s nimi i další technologie v domě. Nejen že takovým řešením zvýšíte efektivitu spotřeby vlastní energie. Systém automatizace, který k tomu potřebujete, stojí zlomek ceny FVE, a přitom výrazně zrychlí návratnost investice do panelů. Na návratnost 5 až 10 let můžete zapomenout, jde to za několik měsíců nebo v řádu nižších jednotek let.
Chytré řízení TČ: Topný faktor na štítku nerozhoduje
Pokud kupujete TČ, pravděpodobně se ohlížíte na to, jaký slibuje topný faktor (COP). Problém je, že TČ samo o sobě nezná predikci a reálnou spotřebu. Jednotka je obvykle nastaveno napevno na „očekávaný průměr“ a nedosahuje zdaleka svého plného potenciálu. Leda by uživatel v průběhu roku nastavení měnil dle aktuální potřeby.
Inteligentní řízení zajistí průběžnou optimalizaci vašeho TČ pro nejlepší topný faktor. V takovém případě nemá TČ klasicky pevně určenou hodnotu výstupní vody, ale pravidelně ji vyhodnocuje a automaticky mění podle aktuálních klimatických podmínek. Systém navíc reaguje na aktuální výrobu FVE a předpověď a dokáže soustavu například „předtopit“, když je to zrovna výhodné.
FVE: Vyplatí se jen za určitých podmínek
Jít nebo nejít do FVE? Pro některé i několikaleté dilema, zvažování, zjišťování, sledování spotřeby… Pořízení nahrává možnost zajímavé dotace. Fotovoltaika se v konečném důsledku vyplatí prakticky vždy. Efekt ale nemusí být takový, jaký jsme očekávali.
Porovnejme si nyní pomyslné úrovně řízení FVE:
Level 1: FVE samostatně
Vlastní FVE systém bez řídicího systému nedokáže efektivně využívat energii. Majitel nemá možnost řídit výkon, regulovat přívod, ani optimalizovat spotřebu. Chybí ochrana před přetížením, odesílání přebytků do sítě a monitorování. Investice do panelů se vracejí pomalu – často i pomaleji, než jsme čekali.
Level 2: FVE s regulátorem
Přidáním regulátoru se zvyšuje úspora a soběstačnost. Avšak systém stále nemá optimální efektivitu. Chybí predikce solárních zisků a reakce na aktuální potřeby. Řízení se soustředí jen na FVE a nedosahuje komplexního řízení energií v domě.
Level 3: FVE s inteligentním energetickým managementem
Inteligentní řízení spojuje všechny technologie včetně FVE a TČ. Systém efektivně spotřebovává energii a zohledňuje přebytky. Reguluje výkon elektrokotle, teplotu ohřevu vody a další spotřebiče. Zajišťuje podlahové vytápění, dobíjení elektromobilu a další funkce. Dokáže predikovat solární zisky a reagovat na potřeby. Nabízí flexibilitu, propojení s dynamickými cenami elektřiny (SPOT) a dálkový monitoring.
Závěr: Návratnost v měsících místo roků
V rámci testovacího měření v rodinném domě nedaleko Českých Budějovic byly postupně otestovány a porovnány varianty bez FVE, s FVE řízenou regulátorem a FVE řízenou inteligentně. Měření předčilo očekávání.
Porovnání probíhalo na jaře. Obyvatelé kupovali ze sítě přes 40 kWh za den. Poté byla zprovozněna FVE. Po 11 dnech s regulátorem byl průměrný denní nákup energie ze sítě 26 kWh. Jakmile se udělal jednoduchý zásah a FVE se napojila na inteligentní energetický management, bylo potřeba ze sítě nakoupit průměrně jen 3,5 kWh za den (téměř 100% soběstačnost)! – Inteligentní energetický management zajistil systém automatizace domácností a budov Loxone.
Proti původnímu řešení nyní dům ušetří za 10 dní zhruba 1 000 korun. Řízení energií s Loxone si vyžádalo investici zhruba 20 000 korun. Návratnost (ROI) investice chytrého řízení FVE je tak počítána zhruba na pouhých 7 měsíců!
Pokud se má FVE skutečně vyplatit, je inteligentní energetický management jejím nutným základem. Pokud vás tato problematika zajímá, můžete využít konzultace zdarma přímo od odborníků z Loxone, případně si na jejich webu přečíst více o energetickém managementu.
Přečtěte si také Tipy pro domácnost, jak šetřit v energetické krizi automatizací
- PR článek -