Jak bezvrtulový ventilátor funguje

Je tichý, je elegantní a svým vzhledem vás přenese do budoucnosti, kde mají technologie hlavní slovo. Jak už název napovídá, tento typ ventilátoru nefunguje na bázi otočných lopatek – vrtulí. Tedy, ne na první pohled.

Bezvrtulové ventilátory jsou inspirovány leteckými proudovými motory. Ty sice také mají vrtule, ale ukryté uvnitř jako součást turbín. Podobné je to i v případě ventilátorů. Lopatky jsou ukryty uvnitř přístroje, přičemž tento ventilátor dokáže nasátý proud vzduchu mnohonásobně zesílit. Proud vzduchu, který prochází přes vytvarovaný prstenec a poté ven, je mnohem rovnoměrnější než u běžných větráků, a co je hlavní – jeho chod je velmi tichý.

Během tohoto procesu je navíc rozpohybován i okolní vzduch, nejen ten, který ventilátor zrovna nasaje. Větrání se díky tomu stává účinnějším.  Ventilátor je klasicky napájen elektřinou s obvyklým příkonem 45 W.

 Bezvrtulové ventilátory
Bezvrtulový ventilátor ETA

Hlavní výhody a nevýhody

Jak už bylo řečeno, jedním z hlavních důvodů, proč se bezvrtulové ventilátory staly tolik oblíbenými, je absence hluku. Jsou velice tiché, vzniklý vánek je navíc nepřerušovaný a konzistentní, na rozdíl od klasických větráků, které vzduch jakoby usekávají.

Další velkou výhodou je bezpečnost. Není třeba vysvětlovat dětem, že se do větráku prstíky nestrkají, ani se bát o své domácí mazlíčky, kteří by na sebe mohli větrák zvrhnout. U bezvrtulových ventilátorů je vše schované a zvenku tak nehrozí žádné nebezpečí.

Bezvrtulové ventilátory

Bezvrtulové ventilátory
Ventilátor Dyson

Své plus mají i chytré funkce – například volba rychlosti, noční režim, dálkové ovládání, časovač a další. Ventilátory se navíc velice snadno udržují není třeba čistit lopatky tak, jako u těch běžných. Stačí hadříkem přejet prach a je to.

Pokud bychom měli hledat nějaké nevýhody, pak to bude pravděpodobně cena. Ty nejjednodušší verze sice seženete za ceny kolem 2 tisíc Kč, ale pokud byste si chtěli pořídit například ventilátor s čističkou nebo zvlhčovačem vzduchu, počítejte s vyššími náklady, zhruba od 6 tisíc Kč.

Design ventilátorů

Design je na tomto místě určitě třeba zmínit. Bezvrtulové ventilátory totiž vypadají tak trochu jako z budoucnosti, zároveň mají elegantní a nerušivý vzhled, který se na rozdíl od vrtulových větráků může stát i zajímavým doplňkem bytu. Oválné tvary, různá výška, LED podsvícení i chromové odstíny jednoduše vypadají hezky.

Bezvrtulové ventilátory
Bezvrtulový ventilátor Kalorik

Jedná se o moderní záležitost, která však nepřestane být atraktivní ani po letech. Ventilátory mívají výšku do jednoho metru, můžete si pořídit i speciálnější kousky v různém výškovém provedení. Snadno se s nimi manipuluje, váží obvykle kolem 3 kg.

Bezvrtulové ventilátory
Ventilátor Ardes

I když se jedná o cenově dražší záležitost, komfort, který tyto ventilátory nabízejí, cenový rozdíl určitě vyváží. Některé ventilátory dokonce umí vzduch chladit a zároveň i ohřívat, takže se hodí po celý rok.

Text: Eliška Střelková

Foto: archiv firem