Spadané listí ze stromů představuje nežádoucí odpad, obvykle obtížně odstranitelný. Listí ze stromů je podle vyhlášky zakázáno spalovat, protože značně zatěžuje životní prostředí. Nemluvě o štiplavém dýmu, který obtěžuje okolí. Pestrobarevná spousta suchého listí končí většinou ve sběrných dvorech, případně se spaluje ve spalovnách k tomu určených, což je poměrně nákladná likvidace. Ani zdánlivě idylické kompostování problém neřeší. Z kompostované velké vrstvy tlejícího listí někde na skládce uniká do ovzduší škodlivý metan. Bylo zjištěno, že tento škodlivý skleníkový plyn je 23krát nebezpečnější než oxid uhličitý.

Kdo přišel s nápadem?
Britský vynálezce z Birminghamu našel způsob, jak z listí vyrobit brikety, které jsou vhodné pro spalování v otevřených krbech, ale i v kamnech. Založil společnost, která vyrábí originální brikety ze spadaného listí. Briketa nevydává téměř žádný kouř a po dohoření zůstává popel o objemu pouhého jednoho procenta z původního objemu brikety.

Výchozím surovinou pro výrobu ekologických briket z listí je opravdu jen suché listí. Za velmi vysokého tlaku je listí bez jakéhokoli pojiva slisováno v pevnou kompaktní briketu. Poleno z listí má pak výhřevnost jako nejlepší černé uhlí a vydrží hořet téměř tři hodiny. Dobře se hodí pro otevřená ohniště, kamna na dřevo, multifunkční kotle, ale taky pro kempy a tábory v přírodě nebo venkovní restaurace.

Většina kamen a krbů nabízených na českém trhu je konstruována výhradně pro topení dřevem a dřevními briketami. Někteří výrobci však nabízejí pouze kamna a krby, ve kterých je možné topit uhelnými briketami nebo dokonce jen uhlím. Ale takové výrobky si asi do haly či obýváku těžko pořídíte. Do krbu a kamen je briketa z listí naprosto ideální, protože hoří velice dekorativním plamenem. Brikety jsou odolné vůči vlhkosti, takže mohou být i dlouhodobě skladovány například ve starších rekreačních objektech.

Bude cena originálního paliva nižší?
Ekologické palivo Leaf Log neboli brikety z listí váží 1,2 kg a slibují výhřevnost 27,84 MJ/kg. Přes její značnou cenu 79 Kč za briketu (10 ks v krabici přijde na 700 korun) se ekologické palivo vyplatí použít při výjimečných příležitostech. Hlavně v zimě k snadnému zatopení v krbu či kamnech a rychlému vytopení celého domu. Tohle dokážou ocenit především chataři po příjezdu na nevytopenou chatu či chalupu. Svůj půvab mají při návštěvách, kdy rozhodně nemáte zájem riskovat nezdar případně nežádoucí kouř při zatápění. Brikety totiž nešpiní ruce a neznečišťují interiér domu. Stačí roztrhnout obal na briketě a zapálit ho. Zatopení je rychlejší než v případě dřeva či jiného paliva. Sálavé teplo se rozšíří velmi brzy po celé místnosti.

Český vydavatel Vlastimír Talaš, který brikety do ČR dováží, si jejich vysokou cenu uvědomuje. Chce však především zaujmout a inspirovat k výrobě polen ze suchého listí tuzemské výrobce. Tuny listí zpracované českým výrobcem by totiž mohly vydávat čisté a hlavně levnější teplo, aniž by tlely bez užitku na skládkách. Vzhledem k rozsáhlým plochám listnatých lesů a parků v ČR by to určitě šlo. Bylo by tak k dispozici cenově přijatelné palivo se všemi výhodami ekologického produktu.

Autor: Alexandra Rohanová