Mnoho lidí se pro pořízení bezpečnostních dveří rozhodne až na základě špatné zkušenosti – tedy, že už je jednou někdo vykradl. Lepší je však těmto situacím předcházet a ne doufat, že se zrovna náš domov nestane dalším cílem zlodějů. Člověk musí být před zloději vždy o krok napřed. Krádež je nejenom finanční a materiální újmou, ale také velkým narušením našeho soukromí. Ta představa, že se někdo cizí pohyboval po chodbách našeho domu nebo pokojích bytu, je děsivá. Samozřejmě pokud nám navíc zmizely drahé a nenahraditelné osobní předměty, je tato ztráta nevyčíslitelná. Proto zajištění bezpečnosti vlastního domova se v dnešní době stává doslova nezbytností.
Každý dům má z hlediska bezpečnosti svá slabá místa, nejčastěji však útokům zlodějů čelí vstupní dveře a pak také okna nebo balkony. Z prošetřování trestných činů krádeží vyplývá, že až 90% pachatelů vniká do objektů právě vstupními dveřmi. Obyčejné vstupní dveře jsou pro šikovného zloděje jen malou překážkou, kterou dokáže zdolat za pár minut. Dají se totiž vyrazit nebo vylomit z pantů, zámek je možné odvrtat, vylomit, otevřít kreditní kartou a zárubeň se dá vypáčit heverem. Montáž kvalitních bezpečnostních dveří by tak měla být samozřejmostí.
V čem tkví jejich nezdolnost?
Oproti obyčejným dveřím mají ty bezpečností pevnou ocelovou konstrukci s celoplošným plechovým krytím (pancéřováním), ocelovou kostru a rozvorový systém. Klasické vchodové dveře se zamykají jen v jednom bodě, zatímco bezpečností dveře nejméně v šesti, obvykle však v deseti až dvaceti bodech. Bezpečnostní zámek je pevnou součástí konstrukčního jádra a z toho důvodu jej nelze poškodit. Standardem je dnes také kvalitní bezpečnostní uzamykací cylindrická vložka, která je díky použité ušlechtilé oceli odolná proti odvrtání nebo vyhmatání planžetou. Důležitým doplňkem cylindrických vložek jsou bezpečnostní dveřní štíty, které je ochraňují před případným rozlomením. Zámek a zámková vložka jsou dvě odlišné součásti dveří, z nichž každá má odlišný vliv na celkovou funkčnost a bezpečnost dveří.
Bezpečnostní dveře mají také skvělé tepelné a zvukové izolační vlastnosti, jsou totiž vyplněny ohnivzdornou minerální vlnou. Bez problémů tak odolávají ohni po dobu více než 30 minut. Součástí bezpečnostních dveří je také bezpečnostní zárubeň zalitá betonem a ukotvená po celém obvodu stěny. V místech uzamykacích bodů má zesílený ocelový rám s kotevními čepy, které zabraňují vytržení ze zdi. Důležitým prvkem bezpečnostních dveří jsou také závěsy, které musí být jištěné a zesílené, protože na nich spočívá hmotnost několika desítek, někdy i více než sta kilogramů. Pamatujte na to, že čím vyšší je počet jistících bodů, tím se zvyšuje celková bezpečnost dveří.
Bezpečnostní třídy
Jednotlivé bezpečnostní dveře můžeme rozdělit do šesti bezpečnostních tříd. Závisí na času a použitém druhu nářadí, kterým je možné je zdolat. Ze statistik vyplývá, že snaha zlodějů dostat se do konkrétního objektu vydrží maximálně 10 až 15 minut. Poté již nastává větší riziko přistižení, a pokud se jim nepodařilo se do objektu dostat, opouštějí jej s nepořízenou.
bezpečnostní třída 1. - výrobek je možné zdolat jednoduchým nářadím do 3 minut
bezpečnostní třída 2. - výrobek je možné zdolat jednoduchým nářadím do 5 minut
bezpečnostní třída 3. - výrobek je možné zdolat do 10 minut za pomoci páčidel
bezpečnostní třída 4. – výrobek je možné zdolat do 15 minut kompletním sortimentem ručního nářadí
bezpečnostní třída 5. - výrobek je možné zdolat do 20 minut elektrickým ručním nářadím do výkonu 700 W
bezpečnostní třída 6. - výrobek je možné zdolat nad 20 minut elektrickým ručním nářadím do výkonu 2000 W
Dobré bezpečností dveře by tedy měly odpovídat třídě 3 – 4, pro dveře do bytů postačí třída 2.
Uzamykání
Moderní bezpečnostní zámky mohou mít až třicet miliard kombinací. Klíče do těchto zámků se tak nedají kopírovat, pouze na základě identifikační karty. Cylindrická vložka zámku je tím nejzranitelnějším místem na dveřích, z toho důvodu je vybavena bezpečnostním kováním z oceli. Jak již bylo řečeno, bezpečnostní dveře se mohou zamykat až ve dvaceti bodech, ale počet uzamykacích bodů nemusí být rozhodující. Rozdíl je mezi aktivními a pasivními čepy – oba typy mají jiný význam a jiným způsobem zapadají do dveřní zárubně. Jistící čepy bývají rozmístěny po celém obvodu dveří a společně se závorou zámku se zasouvají do zdi a někdy i do podlahy.
I dveře mohou jít s dobou
Exteriérové i interiérové bezpečnostní dveře se vyrábějí v různých designech, záleží jen na požadavcích kupujícího. Vchodové dveře mohou být plné, zasklené, doplněné bočními nebo horními světlíky. Pro zasklívání se používá speciální bezpečnostní sklo mající stejnou bezpečnostní třídu, jako použité dveře. Rovněž zárubně je možné si vybrat ve více designech a barvách tak, aby vám dokonale ladily s vybranými dveřmi. Výsledný povrchový dekor závisí plně na individuálním vkusu každého zákazníka. Pokud chcete, můžete mít dveře foliované, dýhované, kazetové, palubkové nebo dokonce z každé strany jiné.
Důležité maličkosti
Na dveře je v případě zájmu možné přidat ještě přídavný zámek s řetízkem nebo omezovač otevření dveří. Tento malý doplněk zvýší osobní bezpečnost a zabrání případnému násilnému vstupu do interiéru. Skvělé je také panoramatické kukátko, domácí telefon nebo videotelefon. Jde sice zdánlivě o maličkosti, ale právě ony vám pomohou snížit bezpečnostní rizika v době vaší přítomnosti uvnitř objektu.
Jak nakupovat?
Při výběru vhodných dveří se obraťte na odbornou firmu, která je na trhu známá alespoň několik let a dokáže vám odpovědět na technické, bezpečnostní i užitné vlastnosti nabízených dveří. Především by měla mít v nabídce certifikované výrobky s minimálně 3letou záruční lhůtou. Nikdy se nenechejte zlákat nízkou cenou výrobku, nejdůležitějším parametrem pro výběr by měla být vždy kvalita a funkčnost dveří. Pokud nerozumíte některým specifickým vlastnostem, jimiž se některé dveře chlubí, nechte si je vysvětlit. Samozřejmostí by u renomovaných firem měla být i odborná montáž, záruční i pozáruční servis.
- jap -
Foto: Next