Okenní fólie vylepší vlastnosti stávajících prosklených částí budovy, ať už se jedná o okna, dveře, výlohy nebo velkoplošné fasády. Pomáhají v boji proti krádežím, slunečnímu záření, přehřívání interiéru, venkovnímu chladu nebo poškrábání, ale zároveň mohou zatraktivnit celkový design budovy.
Jedná se o moderní a jednoduché řešení, jak ochránit okenní plochu před poškozením. Nanesená fólie v případě rozbití skla zamezí vystřelení střepů do svého okolí, čímž můžete ochránit nejen sebe, ale také své děti.

Mohou se instalovat na všechny druhy zasklení a to velice jednoduchým způsobem. Nanesení fólie se provádí nalepením profesionální odbornou firmou. Je to rychlý, čistý a cenově přijatelný proces, který je šetrný k životnímu prostředí. K údržbě se využívá čisté vody bez abraziv nebo běžných čisticích prostředků.

Základní druhy okenních fólií:

Bezpečnostní fólie

Hlavním účelem bezpečnostních fólií je pasivní ochrana prosklených ploch před vandaly a zloději, jelikož výrazně zpomalí vstup pachatele do objektu a to mnohem účinněji než klasické mříže.
Další charakteristickou vlastností bezpečnostní okenní fólie je snížení rizika řezných a bodných poranění díky tomu, že je schopna udržet úlomky skla pohromadě, takže se střepy nerozletí, a proto se dobře hodí také pro aplikaci na balkónové dveře. Ve spojení s bezpečnostními rámy oken či dveří vytváří fólie komplexní bezpečnostní řešení, které z daného objektu udělají pro zloděje zcela neproniknutelný cíl krádeže.

Tento druh fólií může sloužit jako ochrana před násilným vniknutím stejně dobře jako prevence proti živelným katastrofám. V dnešní době je lidé využívají kvůli zpevnění oken proti požáru, zemětřesení nebo tlakové vlně způsobené silnou bouří či explozí. Bezpečnostní fólie vydrží teplotu až 160 °C a splňují standard P2A, P4A podle EN 356, což znamená, že odolá až třem úderům kovové koule o hmotnosti 4,11 kilogramu, která byla shozena z výšky 90 cm.

Protisluneční fólie

Tomuto typu fólií se říká pasivní klimatizace, protože slouží k zamezení přehřívání interiéru v létě a úspoře nákladů za vytápění v zimě. Hodí se vlastníkům bytů, domu nebo veřejných objektů, kteří chtějí vylepšit energetickou efektivitu. Sluneční paprsky se totiž odrazí ještě dříve, než se dostanou do místnosti. Protisluneční fólie jsou zpravidla čiré, ale je možné si pořídit také tónovaný typ se zrcadlovým efektem, který poskytuje dostatek soukromí.Externí protisluneční okenní fólie mají zvýšenou odolnost proti atmosférickým vlivům a chrání předměty uvnitř budovy za okenní plochou před nechtěným vyblednutím.

Protisluneční fólie je tvořena reflexní vrstvou, která se nachází na vnější straně zasklení. Tato vrstva je schopna zadržet až 80 % dopadající tepelné sluneční energie a až 99 % škodlivého UV záření. Při použití protislunečních okenních fólií mohou majitelé budov počítat se snížením výdajů za klimatizaci maximálně o 30 %. Pokles teploty se pohybuje v rozmezí 9 až 18 °C.

Tepelně izolační fólie

Keramické tepelně izolační fólie jsou charakteristické vynikajícím kompromisem mezi tepelnou izolací a světelnou propustností, což vede ke značnému snížení tepelných ztrát objektu. V zimě snižují náklady za vytápění a v létě v interiéru udržují příjemný chlad. Jsou skvělým pomocníkem, pokud chcete zamezit orosení a poškrábání skel. Také zabraňují průniku slunečního záření a šetří náklady spojené s provozem klimatizace.

Tyto fólie odráží teplo, takže by měly být umístěny co nejblíže ke zdroji tepla. Instalují se na vnitřní stranu skla a jejich předností je nízká reflexe. Vyrábí se speciální technologií, kdy je na polyesterovou podložku deponován keramický polymer, což do budoucna zamezuje vzniku možné koroze. Termoizolační fólie snižují tepelné ztráty prosklením až o 50 %. Zadrží až 99 % UV záření a až 77 % tepelného záření topných těles.

Dalšími typy okenních fólií jsou privátní fólie, dekorační fólie, solární fólie, matové fólie, antigraffiti fólie nebo fólie proti hluku.

Autor: Olga Kolková

Foto: archiv firem Profifolie, Madico