Žaluzie jsou stínícím i dekorativním prvkem v jednom. Jejich název je odvozen z francouzského slova jalousie, což přeloženo do češtiny znamená žárlivost. V tehdejší Francii toto slovo představovalo okenní mříž, která byla přizpůsobena k tomu, aby se člověk mohl z místnosti dívat ven, avšak kolemjdoucí nemohli vidět dovnitř. Mříž napodobovala husté mříže v oknech harémů s orientálními motivy, díky nimž měly sultánovy ženy ve svých komnatách dostatek soukromí. Klasické žaluzie s nastavitelnými lamelami, jak je známe dnes, byly patentovány v roce 1812 francouzským truhlářem Cochotem.

Vertikální žaluzie

Žaluzie se podle polohy otočných lamel dělí na horizontální a vertikální, kterými se budeme v následujících řádcích zabývat. Vertikální žaluzie dokážou plně nahradit nemoderní záclony a závěsy, v nichž se usazuje prach a sídlí v nich také roztoči způsobující časté alergické dýchací obtíže. Žaluzie místnost provzdušní a vtisknou jí nezaměnitelný pocit útulnosti a atraktivity. Bezúdržbové lamely mají antistatický povrch, který zamezuje zachytávání prachu. Čištění je tak o mnoho snadnější.

Vertikální žaluzie splňují nároky na částečné zastínění i úplné zatemnění místnosti. V nabídce najdete druhy s prosvětlovacím proužkem, což znamená, že přes lamely neprojde světlo, ale člověk je schopen stále vnímat okolní svět za oknem. Dalším typem jsou žaluzie se síťovou perforací, které jsou charakteristické menším zastíněním, díky němuž člověk rozpozná i siluety osob a předmětů. Doplněním lamel o fixaci v jejich spodní části má člověk jistotu, že se lamely nebudou samovolně pohybovat silným prouděním větru.

 
Foto: Gardinia, Rolrols

Konstrukce vertikálních žaluzií

Standardně se vertikální žaluzie vyrábějí v rovném, šikmém nebo obloukovém provedení, není však problém je vyrobit i do netradičně tvarovaných oken. Maximální možné rozměry zastíněné plochy se pohybují přibližně až do sedmi metrů na šířku a šesti metrů na výšku. Každá firma však nabízí vlastní druhy vertikálních žaluzií, které jsou definovány jiným profilovým systémem specifickým v mnoha ohledech. Provedení se tedy zpravidla odlišuje velikostí lamel – standardně 89, 127 nebo 250 mm, tvarem lamel (rovné či šikmé, případně propojení obou druhů), způsobem naklápění (až o 180°), způsobem zabudování konstrukce do podhledu, gramáží použité látky, ovládáním, hlučností motoru apod.

Žaluzie se instalují do překladu nad oknem nebo přímo na strop. Na zvolené místo se namontuje vodící lišta, na ní se nasadí pruhy látky a vše se propojí ovládacím řetízkem se závažím. Manuální ovládání je velice snadné, lamely se roztahují a zatahují tahem ovládací šňůry. Při motorickém ovládání stačí zmáčknout příslušné tlačítko na dálkovém nebo stěnovém ovladači. Otáčení lamel umožňuje regulovat intenzitu slunečního svitu vpuštěného do interiéru.


Foto: Gardinia

Speciální druhy vertikálních žaluzií

Inovativní možností, jak proměnit místnost v okouzlující svět fantazie, je využití vertikálních žaluzií s potiskem. Jedinečnost tohoto produktu tkví v tom, že se vyrábí přímo na míru podle vašich fotografických podkladů. Nikdo jiný nebude mít doma vertikální žaluzie s vašimi ratolestmi, rodinou, domácím mazlíčkem či přírodní scenérií, jež jste zachytili svým digitálním fotoaparátem. Fotografie musí být samozřejmě výrobci poskytnuty ve vysoké kvalitě, aby byl zajištěn kvalitní tisk. Potisk je odolný proti UV záření a vodě, takže by časem nemělo docházet k jeho zesvětlování nebo zežloutnutí. Vertikální fotožaluzie nemusí být umístěny pouze u okna, ale také kdekoliv v místnosti s uchycením ke stropu, abyste od sebe vizuálně oddělili například jídelnu od obývacího pokoje.


Foto: foto-zaluzie.cz


Foto: Rolrols.cz

Zvlášť efektivní dekorativní doplněk můžete ve vaší domácnosti získat, pokud využijete třásňové vertikální žaluzie s decentním zastíněním. Místo klasických pruhů látky jsou na jednotlivých lamelách pověšeny tenké šňůrky látky. Husté třásně imitují pocit lehkosti a dokonale dokreslí intimní atmosféru. Při vhodném výběru barev rozveselí i ten nejsmutnější pokoj.


Foto: Rolrols

Výhody a nevýhody

Velkou výhodou vertikálních žaluzií je možnost zastínění velké plochy. Hodí se jak do bytových, tak i komerčních prostor. Své uplatnění najdou v kancelářích, chodbách, obývacích pokojích nebo na schodištích. Lze je využít i pro atypické tvary oken. Zvláště do moderních domů, které disponují velkými prosklenými okny situovanými směrem na jih, jsou vertikální žaluzie v horkých slunečných dnech praktickým pomocníkem. Jednou z nevýhod může být prostor, který žaluzie zabírají v roztaženém stavu, nicméně umývání oken bude určitě zdaleka jednodušší než při využití klasických záclon nebo závěsů.


Foto: Rolrols

Co se týká vzhledu, tento druh stínících prvků disponuje velkou škálou vzorů a barevných odstínů. Vertikální žaluzie se vyrábí nejčastěji z látky, plastu nebo kovu, takže si každý zákazník může vybrat vhodnou barevnou kombinaci přesně podle svých představ. Exkluzivním provedením jsou žaluzie ze dřeva, zde je však nutné počítat s vyšší pořizovací cenou. Žaluzie jsou omyvatelné, je možné je opakovaně sundávat a vyprat v automatické pračce. V případě znehodnocení lze lamely jednoduše vyměnit za nové.

Autor: Olga Kolková