Abychom docílili kvalitního a komfortního bydlení, musíme si zajistit optimální světelné i tepelné podmínky v domě. Sluneční světlo totiž výrazně ovlivňuje naši psychiku, náladu i pracovní výkon. Jako optimální hodnota jasu v místnosti je udáváno 500 až 1500 luxů. Jeden lux (lx) je světelný tok o velikosti 1 lumenu (lm), který dopadá na plochu 1 m2. Sluneční svit dopadající na budovu však dosahuje intenzity 10 000 až 100 000 luxů, je proto třeba přímé sluneční paprsky „zkrotit“.
Právě slunolam je fasádní stínicí konstrukce, která zabraňuje slunci, aby dopadalo na fasádu s okny či dveřmi. Jde o moderní a jednoduché stínicí prvky, které regulují sluneční svit v interiéru. Slunolamy však nechrání naši domácnost jen před světlem, ale také před teplem. Je třeba vědět, že skoro polovina slunečního záření, které dopadne na okna, je skly pohlcena a proměněna v teplo. Okno pak vytápí interiér. Právě slunolamy nás mohou ochránit i před nežádoucími tepelnými zisky, které mohou být do domu dopraveny i s intenzivním slunečním světlem.
Hliníkové slunolamy jsou výborným řešením zejména u moderních staveb s hliníkovými okny. Foto: Batima
Unikátní vlastnosti slunolamů
V porovnání s ostatními druhy stínicí techniky vynikají slunolamy takovými vlastnostmi, jako je značná odolnost vůči povětrnostním vlivům – nevadí jim slunce, déšť, mráz ani sníh. Stejně tak jsou odolné vůči korozi. Slunolamy jsou vyráběny z extrudovaných hliníkových profilů a tak mají v podstatě neomezenou životnost, navíc jsou lehké a jejich výroba ohleduplná k životnímu prostředí. Slunolamy nemají jen stínicí funkci, ale stejně tak mohou sloužit i jako přirozená řízená ventilace a účinně tak zabraňovat tomu, aby v uzavřených místnostech docházelo ke vzniku plísní. Zajišťují také dlouhou životnost jednotlivých stavebních komponentů. Další výhodou je jejich vzhled. Díky svému modernímu designu pomáhají dotvářet vzhled fasády.
Hliníkový slunolam při pohledu shora. Foto: Batima
Možnosti zastínění slunolamem
Zatímco rolety a žaluzie jsou pouze okenním stínicím prvkem, slunolam je stínicím prvkem domovním, tzn., že neřeší pouze zastínění jediného okna, ale celé domovní stěny s okny či dveřmi. Možné je však zastínění i jednoho úseku stěny, případně celého domu. Slunolamem si můžeme zajistit úplné zastínění, tedy clonění pouze přímých slunečních paprsků a ne rozptýleného světla od oblohy. Stejně tak ale může slunolamem procházet veškeré záření, světelné i tepelné, přímé i rozptýlené.
Přečtěte si také článek Hliníkové pergoly s pohyblivými slunolamy – funkční a designové zastřešení terasy
Typy slunolamů
Slunolamy existují ve dvojím provedení, mohou být buďto vertikální, tedy svislé, nebo horizontální, čili vodorovné. Jsou ukotveny k obvodové stěně, svislý slunolam může být navíc i samostatně založen. Svislé slunolamy oceníme i během chladných zimních nocí, kdy mohou při správném návrhu brzdit tepelné vyzařování vytápěné budovy ke chladné jasné noční obloze. Z hlediska použití je pak možné slunolamy dělit na pevné a pohyblivé. Pevné slunolamy jsou určeny k trvalému stínění míst, kde není třeba vidět přes okno – může jít například o sklep či garáž. Zároveň slunolam v tomto případě slouží i jako fasádní systém. Slunolam je možné také vybavit pomocnou konstrukcí, která stínicí rošt oddálí od fasády a vznikne tak odvětrávací prostor. Mnohem častěji se však setkáme s pohyblivými slunolamy, kterým se říká také sluneční křídla. Jde o stínicí rošty, které se připevňují na okna obytných místností a jsou poháněny elektromotorem. U nich je oproti pevným slunolamům možné regulovat intenzitu pronikání slunečního svitu. Jak pevné, tak ani pohyblivé slunolamy nevyžadují žádnou údržbu. U pohyblivých slunolamů je dobré čas od času zkontrolovat jejich funkčnost s odborníkem.
I takto může vypadat slunolam - vertikální slunolam pevně přimontovaný na fasádě. Foto: Atena
Jak vybrat slunolam?
Při výběru slunolamu je dobré vědět, co od něj vlastně očekáváme. Vzhledem k tomu, že pořízení této stínicí techniky není zrovna levnou záležitostí, měli bychom vybírat pečlivě a nechat si poradit od odborníka. Jde o dlouhodobou investici, která však má finanční návratnost, protože instalace slunolamů výrazně snižuje izolační a provozní náklady na provoz klimatizace a ventilace. Instalaci slunolamů by měl provádět odborník, protože jen správně namontované a natočené slunolamy zabrání přehřívání interiéru a regulují přívod denního světla. Natočení lamel a jejich připevnění je závislé na mnoha aspektech, jako je teplota, poloha slunce, poloha okolních budov i samostatné budovy, která má být slunolamy vybavena.
Pokud máte radši přírodní materiály, může sáhnout po slunolamu s dřevěnými lamelami. Foto: Acer Design
Text: - jpa -
Foto: archiv firem