V dnešní době máme mezi stínící technikou pestré možnosti výběru a tak rozhodnutí, jakou si domů pořídíme, nemusí být zrovna jednoduché. Také samotných rolet existuje několik různých typů, například předokenní hliníkové rolety či látkové interiérové rolety, rolety vybavené síťkou proti hmyzu a mnohé další. Pokud vás některé z nich zaujaly a nejste si jistí, zda by byly pro vás vhodné, obraťte se na odborníky, kteří vám pomohou výběr usnadnit. Obecná rada na to, jak správně vybrat rolety neexistuje, každý má totiž jiné požadavky a jiná očekávání.

Rolety pro každé okno

Tím hlavním, co od rolet očekáváme, je zajisté ochrana před nepříjemnými slunečními paprsky a před světlem. Jelikož umí udržet v místnosti příjemné klima, poskytují nám v parných dnech ochranu před přílišným horkem a přehřátím organismu. Některé typy rolet patří také mezi kvalitní izolanty, zamezí úniku tepla a pomohou nám od hluku z ulice. V neposlední řadě pak poskytují dokonalé soukromí.

Při výběru správných rolet je třeba si odpovědět na několik otázek:
- kde budou rolety umístěny,
- jestli je daný typ vhodný pro naše okna,
- co od rolet očekáváme (lehké zastínění nebo téměř absolutní tmu, výraznou dekoraci nebo jen funkční zastínění)
A také je dobré si zjistit, jakou údržbu jim bude potřeba věnovat. Pokud si pokládáte otázku, jestli jsou pro vás vůbec rolety vhodné, pak vězte, že uspokojí každého uživatele, který pro svůj domov hledá kvalitní způsob zastínění. Rolety jsou vyráběny v několika šířích a jsou tak vhodným řešením pro všechna okna - klasická obdélníková, čtvercová, kruhová, stejně jako stropní nebo střešní. A samozřejmě se nabízí také možnost nechat si rolety vyrobit na míru.

Funkční i dekorativní rolety

Na výrobu rolet se dnes používá široká škála látek a barev a zákazník v dnešní době není omezen ani na typu konstrukce. Interiérové rolety, stejně tak jako jiné textilní stínící prvky, podléhají aktuálním módním trendům. Látky a tkaniny, které jsou na jejich výrobu použity, mají své specifické vlastnosti. Textilie mají různou světelnou propustnost, a tak se materiál vybírá v závislosti na následném způsobu užití rolet. Podle toho, jakou barvu, nebo látku si pro rolety zvolíme, můžeme daný prostor zcela zastínit, zastínit pouze z části, nebo nechat světlo pronikat jen nepatrně do místnosti. Světelnou propustnost rolet ocení často hlavně rodiny s dětmi, které tmu nemají příliš v oblibě.

Klasické rolety jsou pouze zastiňovací. Interiér tak zastíní, nebo jej zajímavě dobarví, ale nezajistí tmu. Pokud tedy chceme mít ideální podmínky pro spánek, vybíráme rolety zatemňovací s hustější tkaninou. Zatemňovací rolety mohou mít rubovou část opatřenu zátěrem, který světlo nepropustí, nebo dokonce odrazí (zátěr s hliníkovou vrstvou). Zatemňující roleta je opatřena vodícími lištami, které zabraňují prostupu světla do místnosti. Pro zajištění 100% tmy je třeba vybírat z tzv. „black out“ látek.


Zastínění pomocí "black-out" rolety se nejčastěji využívá v prezentačních místnostech, kde potřebujeme i během slunečného dne co největší tmu. Foto: e-interier.cz

Jednoduché ovládání rolet

Klasikou jsou pružinové rolety, které se ovládají ručně pomocí provázku či lanka. Dnes se však naštěstí už nesetkáte s pružinovými roletami, které se samovolně vystřelovaly nahoru. Tento typ rolet je dnes mnohem kvalitnější a proti samovolnému vyjíždění zabezpečen. Stačí jen lehce trhnout za ovládací prvek a roleta se sama navine. Dosti využívaný je také takzvaný klikový mechanismus – roletu ovládáte jednoduchým otáčením kliky napojené na roletovou tyč. Další možností jsou jednoduché řetízkové rolety, s nimiž se zachází podobně jako se žaluziemi.
Rolety je však možné ovládat nejen mechanicky, ale i elektronicky pomocí elektropohonu, což je samozřejmě jednodušší a rychlejší. Navíc elektronicky je možné ovládat hned několik rolet najednou a docílit tak rychlého zatemnění v jediném okamžiku. Rolety je možné také propojit se senzory nebo zahrnout do systému inteligentní domácnosti, která zajistí automatické nastavení polohy rolety v závislosti na slunečním svitu, denní či noční době.

Způsob montáže a uchycení

Interiérové rolety se montují buď na strop nebo přímo na stěnu nad okno. Navíjecí mechanismus se dá schovat do běžné garnýže zavěšené na zdi. Montáž není nijak složitá, postačí trocha zručnosti, vhodné nářadí a asi půlhodinka času. Objevují se však i takové rolety, které se montují přímo na okno, bez nutnosti jakéhokoliv vrtání a šroubování. Roleta se jednoduše zavěsí pomocí speciálního nosníku, který se k okennímu rámu může ještě zafixovat oboustrannou samolepící destičkou. Tento typ byl vyvinut speciálně pro vyřešení problému s výklopnými okny, ale jejich využití je možné i kdekoliv jinde.


Uchycení rolety přímo na okno pomocí speciálního háčku a samolepky. Foto: Gardinia

Druhy rolet

Klasické textilní rolety
Každý, kdo touží po moderně řešeném interiéru, jež vyniká estetickým vzhledem a příjemnou atmosférou, měl by si pořídit interiérové textilní rolety. Rolety se také již nevyrábí z plátna, ale z kvalitních přírodních látek s dlouhou životností, nebo z kombinací přírodních a umělých látek. Látkové rolety jsou vhodné pro jakoukoliv místnost a představují módní a nadčasový prvek. K dostání jsou ve vysoké kvalitě přízí, široké paletě barev, textur, struktur a na výběr jsou mnohdy i exkluzivní tkaniny. V nabídce je rovněž nepřeberné množství spodních zátěžových profilů – mohou být obšité látkou, může jít o transparentní leštěný hliník, volány atd. Profily je možné lakovat do jakékoliv RAL barvy.


Látková roleta s řetízkovým ovládáním. Foto: invence.net

Kazetové rolety
Vnitřní kazetové rolety jsou moderní a elegantní alternativou klasických rolet s odkrytou konstrukcí. Roleta může zajíždět do hliníkové, plastové či plechové kazety různých typů, tvarů a rozměrů. Kazetové rolety jsou ideální pro použití v kancelářích a veřejných prostorách, ale dají se namontovat do jakéhokoliv interiéru. Mají robustní vzhled a jsou velmi odolným interiérovým stínícím prvkem. Také tyto rolety je možné ovládat manuálně, nebo pomocí elektropohonu. Díky automatické brzdě je možné je zastavit v jakékoliv výšce. Boční vodící lišty pak zabraňují pronikání slunečních paprsků z boční strany a vytváří tak optimální světelné podmínky například pro práci s počítači – umožňují úplné zatemnění.


U kazetových rolet je roleta skryta v kazetě a při úplném zatažení není viditelná. Foto: Invence.net

Dvojité rolety
Moderním a velmi praktickým stínícím prvkem jsou i dvojité rolety, které nejenže elegantně vypadají, ale také se jednoduše ovládají a snadno udržují. Dá se říct, že tyto rolety v sobě spojují funkčnost rolet se vzdušností a lehkostí záclon. Jejich jedinečnost spočívá v použití látky, která je tkaná tak, že se na ní pravidelně střídají husté a řídké pásy. Dvojitou roletou tak můžeme docílit efektu částečného zastínění, nebo úplného zatemnění.


Dvojitá roleta, foto: Gardinia

Římské rolety
Pokud hledáte něco výjimečného, možná vás osloví římské rolety, které vynikají ležérním vzhledem a vytváří příjemné a stylové prostředí. Římské rolety jsou jedinečné tím, že se v nich kombinuje klasický vzhled s moderními materiály a technologiemi. Stínění je nejen zcela funkční ale také velmi líbivé. Díky svému designu se tak římské rolety hodí jak do tradičního, tak i do moderního interiéru. Výhodou římských rolet je možnost jejich užití na opravdu velká okna, šikmá okna nebo okna střešní. Okna se tak stanou středem pozornosti a upoutají na první pohled. Římská roleta může být široká až 4,2 a vysoká 5,9 metrů. I přes velké rozměry se dá tento typ rolet ovládat manuálně stejně snadno, jako rozměry menší. Při vytahování vytváří římské rolety pravidelné a efektní sklady. Velmi vhodná je kombinace dvou římských rolet – zatemňující a transparentní záclonové. Římské rolety jsou obecně považovány za jakýsi vrchol v látkovém stínění.

Bambusové rolety
Milovníci přírodních materiálů jistě ocení bambusové rolety, které dokážou v interiéru navodit příjemný pocit pohody a útulnou atmosféru. Tyto rolety jsou poloprůsvitné, působí velmi odlehčeně a jsou velmi nápaditým a cenově dostupným řešením zastínění oken. Bambus je oblíbeným přírodním materiálem a tak vypadá velice dobře, když s roletou ladí třeba i nábytek, nebo jiné doplňky v interiéru. Tento typ rolet se navíjí pomocí šňůrek do úhledného nábalu nad oknem.

Plisé
Jedinečnou možností zastínění oken je také plisé, které je na půl cesty mezi roletami a žaluziemi. Na kovovém profilu je připevněna stínící tkanina, která je tvořena cca 2 centimetrovými vodorovnými sklady připomínajícími harmoniku. Tkanina může být spouštěna či roztahována tak, aby podle potřeby optimálně zastínila prosklené okenní plochy.
Tento zajímavý, vysoce estetický a především také funkční stínicí prvek se montuje do rámu okna, přímo ke skleněné tabuli. Plisé je možné použít rovněž na okna jakýchkoliv tvarů a jeho výhodou oproti roletám je, že dokáže libovolně zastínit třeba horní část okna proti slunečním paprskům, nebo naopak pouze dolní část okna proti zvídavým pohledům. Samozřejmě je možné jej využít i tak, aby zastiňovalo úplně.


Dvojité plisé nabízí velkou variabilitu zastínění, navíc dokáže ušetřit až 12% nákladů na vytápění. Foto: Gardinia

Údržba a čistění rolet

Většina materiálů, které se dnes používají na výrobu interiérových textilních rolet je opatřena antistatickou povrchovou úpravou, aby rolety vydržely po dlouhou dobu bez nutnosti čištění. Pokud se přesto stane, že by se prach dostal do záhybů, je možné roletu opatrně povysávat (na mírný výkon). Silněji znečištěné látkové rolety se mohou očistit mýdlovou vodou a měkkým hadříkem, nebo je možné na ně použít prostředek určený pro odstraňování skvrn. Reakci látky na daný prostředek je však vždy dobré předem vyzkoušet na co nejméně viditelném místě, aby nedošlo k poškození látky. Některé typy látkových rolet jsou k hliníkovému profilu přidělány pomocí suchého zipu a tak je možné látku ručně prát v mírně teplé vodě. V případě, že dojde k postříkání látky, je nutné ji okamžitě utřít, abyste zabránili vzniku skvrn.

- jpa -