Dveře jsou výrazným prvkem interiéru, kterého si nejde nevšimnout. Dveřmi kuchyně nebo obýváku projde každá návštěva, každý host sáhne na kliku dveří od toalety a podobně. Ať už jsme v kterékoliv místnosti v domě nebo bytě, dveře jsou zkrátka pořád na očích. Pokud jste si dali práci a váš interiér si do detailů vyšperkovali, neměli byste zapomenout ani na výměnu starých dveří za nové. Jinak by mohly narušit celkový dojem z daného prostoru - vzhledem ke své funkci a prostorové náročnosti je totiž nejde přehlédnout.
Dveře můžeme vybírat podle způsobu, jakým se otevírají, podle typu povrchu, designu a samozřejmě také ceny. Zaměřit bychom se měli také na kování, kterým jsou dané dveře vybaveny. Pokud jste se rozhodli pro koupi nových dveří, vyplatí se zajet navštívit specializovaný obchod, kde vám odborníci rádi s výběrem pomohou.
Dveře Barrausse Pia B, dřevo, povrch kůže
Aby vše ladilo
Až budete vybírat barvu a materiál dveří, měli byste si uvědomit velikost a světlost interiéru, do něhož je chcete umístit. Pokud vybíráte dveře pro malý a tmavší interiér, budou tam lépe vypadat světlé druhy dveří, zatímco pro větší prostory je vhodnější zvolit dveře s tmavším dekorem. Důležitým faktorem při výběru dveří do interiéru je rovněž dispozice nemovitosti, ale v potaz byste měli brát také styl nábytku, který bude v blízkosti daných dveří stát.
Dveře Barrausse Fiorella P, dřevo, bilý lak
Povrchy interiérových dveří
Moderní dveře v současnosti seženete v nejrůznějších materiálech a provedeních. Jelikož je dveřní křídlo poměrně velkou a nápadnou plochou, je jeho vzhled opravdu důležitý. Vybírat je možné z dýhy, HPL/CPL laminátu, fólie, kamene, vacuo fólie, masivu, povrchu s vysokým leskem nebo skleněného povrchu. Při výběru hraje důležitou roli samozřejmě cena. Například dveře z masivu nebo dýhy jsou poněkud dražší.
Dveře Barrausse Masai Space, Moon a RVG, dubové dřevo, doplňky Swarovski
Dřevo – velmi oblíbený tradiční přírodní materiál, jehož velkou předností je originalita kresby. Takové dveře mají vysokou estetickou hodnotu. Dekorů dřevin u dýhovaných dveří je mnoho, jednou z vymožeností jsou například tzv. ARO dýhy, které jsou zpracovávány speciální technikou tak, aby měla dveřní křídla stejnou texturu dřeva.
Folie a lamináty – umělé povrchy dveří zůstávají pro svou snadnou údržbu a praktičnost v mnoha rodinách číslem jedna. Nejlevnější verzí umělého povrchu je dveřní fólie, o něco odolnější je pak CPL, tedy střednětlaký laminát. Ten nejvíce ocení rodiny s domácími mazlíčky, vydrží totiž bez viditelných změn běžné podření, poškrábání, zabrání vzniku skvrn od horké vody nebo kávy. Moderně vypadají dveře, na něž byla použita vakuová technologie lisování povrchu. K tomu se používají kvalitní PVC fólie v nejrůznějších barvách, na nichž může být jakýkoliv motiv nebo geometrický tvar.
HPL laminát – opravdu velmi odolnou povrchovou úpravou dveří je HPL, tedy vysokotlaký laminát o tloušťce 0,8 mm. Je ideální do místností, kde hrozí větší riziko mechanického poškození a také tam, kde je poměrně frekventovaný provoz. Také tento laminát je možné sehnat v nejrůznějších designových variacích nebo dekorech dřeva.
Vacuo fólie – jako vacuo fólie je označováno PVC, které se na dveřní křídlo lisuje pomocí vakua. Jde o hit mezi umělými materiály, přilnutí na povrch dveří je totiž opravdu dokonalé. Takovéto dveře na svém povrchu mohou nést jakýkoliv vyfrézovaný geometrický tvar (kruh, čtverec), nebo grafický motiv. Na tuto technologii, která je dnes označována jako 3D, se nejvíce hodí moderní barvy PVC materiálu, jako je bílá, ledová modř, vanilková, meruňková nebo cihlová.
Kamenné dveře – jde o zajímavou novinku mezi povrchy dveří. Jde vlastně o dveře s dřevěnou konstrukcí, jejichž povrch je ovšem potažen speciálně upraveným přírodním kamenem – břidlicí. Na výběr je ze dvou barevných provedení a to antracitově černá nebo podzimní odstín. Jelikož má takto opatřené dveřní křídlo poněkud vyšší hmotnost, je nutné jej vybavit také jiným kováním, které zvládne takovou zátěž.
Vysoký lesk – dveřní křídla opatřená vysokým leskem působí velmi moderně a mají nádech luxusu. Lesk se navíc skvěle udržuje čistý, je však třeba dávat pozor na silný náraz nebo poškrábání.
Skleněný povrch – celoskleněné dveře skvěle poslouží k optickému rozdělení prostoru. Podle toho, jaké sklo zvolíte, si také určíte míru soukromí v místnosti. U celoskleněných dveří je nutné počítat rovněž s faktem, že nikdy nemohou splňovat dokonalé akustické vlastnosti – hrana dveří totiž nikdy nedoléhá přímo na zeď ani na zem. Také skleněné dveře z tvrzeného bezpečnostního skla, které má tloušťku od 8 do 12 mm, mají o něco větší váhu, proto vyžadují dostatečnou oporu. Na celou plochu dveří se nejčastěji používá tzv. sklo float, na němž skvěle vyniknou pískované nebo gravírované motivy. Další možností je vybrat si tzv. ledové sklo, kde je možnost ponechat průhledné gravírované prvky a umožnit tak světlu pouze prosvítat. Dveřní plocha může být navíc ozdobena různými dekorativními prvky, jako jsou kameny, čočky, vitráže či fazety.
Dveře Barrausse Fiorella O, rám lakované dřevo, skleněná výplň se saténovým motivem listu
Designoví gurmáni mohou vybírat také z modelů dveří, které jsou opatřeny velkoformátovými fotografiemi. Ty se aplikují na povrch dveří, jsou kvalitně zalakovány a tvrzeny UV zářením.
V harmonii s povrchem
Při výběru vhodných interiérových dveří je třeba se zaměřit nejen na jejich povrch, ale velký vliv na jejich celkový konečný vzhled mají také zárubně. Vše by mělo působit celistvě a vzájemně se nenarušovat. Sladěného kompletu nejlépe dosáhnete obložkovými zárubněmi.
Co se týče kování, tam můžete popustit uzdu své fantazii, protože záleží jen na vás, jestli chcete, aby klika poutala více pozornosti, nebo byla jen nenápadným doplňkem dveří. Kromě designové stránky byste se však měli zaměřit především na její funkčnost, jestli se dá dobře uchopit a také jak kvalitně je zpracovaná.
- jap -
Foto: Le Port di Barausse