Hřebíkovačky a sponkovačky jsou nezbytným nářadím zejména při nízkoprofilových konstrukcích, u kterých je nutné použít mnohem více hřebů a vrutů, než tomu bylo kdysi u tradičních staveb.
Vedle usnadnění a zrychlení práce je pozitivem tohoto pomocníka také fakt, že nejsou vidět stopy po zatloukání hřebíků kladivem. U obkladů je navíc možné zatloukat spojovací materiál do drážek, takže ještě více vynikne estetika výsledného efektu. A v neposlední řadě - hřebíkovačkou se dostanete i do prostor, které jsou velmi úzké a jen velice těžko by se v nich s takovou přesností dalo pracovat i s kladivem.
Na trhu je sponkovaček a hřebíkovaček či sponkovacích pistolí, které neprodukují žádné výfukové plyny ani jiné výpary a nejsou příliš hlučné, několik druhů a každá z nich disponuje různými funkcemi. Pořídit si můžete sponkovačku mechanickou, plynovou, pneumatickou nebo akumulátorovou, která je asi nejoblíbenější. Jak tento přístroj funguje?
Přístroj má uvnitř buď zásobník s volně nasypanými hřebíky nebo s hřebíky seřazenými v pásech. Motor, který roztáčí setrvačník, pohání nabíjecí akumulátor. Nastavit se dá jak frekvence přibíjení, tak i intezita úderu, a to jednak podle tvrdosti materiálu a jednak podle délky a tlošťky hřebíků. Nutné je si uvědomit, že hřebíkovačky je obecně možno použít pouze na měkčí materiály, jako je dřevo nebo plasty.
Některé hřebíkovačky jsou vybaveny diodou, která slouží k k osvětlení při práci a zároveň upozorňuje, že je baterie vybitá. Možné je také nastavit, zda přístroj vystřelí jen jeden hřeb nebo jich bude více. Jedno nabití obvykle vydrží přibití několika set až tisíce hřebíků. Většina sponkovaček je pak vybavena možností uzamčení přístroje a úchytem k pásku u kalhot či k pověšení, jiné mají zase zablokování funkce pistole s prázdným zásobníkem, což prodlužuje životnost celého přístroje.
Nejlevnější hřebíkovačky a sponkovačky pořídíte už od zhruba tří tisíc korun, popracovanější a kvalitnější stroje pro průmyslovou výrobu pak ovšem stojí několikrát tolik.
Autor: efa