Foto: fabartdiy.com
Léto, čas na kreativní tvoření
Zvlášť letní období, doba dovolených, nám umožňuje věnovat se tomu, na co nám v průběhu ostatních měsíců nezbývá čas, a to jsou ruční práce a kreativní tvorba. Jednou z takových aktivit může být právě vytváření háčkovaných koberečků či předložek, podložek, sedáků atd. Stačí, když na chatě či chalupě, nebo klidně i pod slunečníkem na pláži vyšetříme denně chvilku času jen pro sebe a výsledkem naší dovolené nebude jen do bronzova opálená pleť, ale i hezký dekorační kousek do našeho příbytku.
Co budeme potřebovat
Skvělé je, že nemusíme kupovat žádné nové příze, shánět vlnu, nebo stužky a podobně, k háčkování se dají využít i stará trička, která už nikdo nechce nosit. Kromě starých bavlněných triček, nebo jakýchkoli jiných, klidně i s příměsí elastinu, budeme potřebovat ještě ostré nůžky a háček na vlnu.
Foto: mypoppet.com.au
Každý materiál chce své
Kdo se doposud ručním pracem moc nevěnoval, možná nemá ani tušení, jaké jsou rozdíly mezi háčkem na přízi a háčkem na vlnu. Zatímco u háčků na přízi klesá síla se zvyšujícím číslem, u háčků na vlnu je tomu přesně naopak. Háčky na přízi se číslují sudými čísly přibývající mi na stupnici vždy po dvou, takže ty nejslabší hledejte s číslem 6 nebo 8. Na háčkování koberečků z triček ale budeme potřebovat co nejsilnější háček na vlnu. Ideální je háček dřevěný – bambusový, jenž se vyrábí v několika velikostech od 6 až do 12 (mm). Takovéto druhy háčků jsou krátké a jejich délka nebývá o moc větší než dlaň na šířku.
Příprava látek
Na háčkování koberečku není potřeba mít právě stará trička, využít můžete také staré povlečení nebo závěsy, případně prostěradla. Podle tloušťky materiálu zvolíme háček velikosti 8, 10 nebo 12. Látku si nastříháme na co nejdelší proužky šířky 2 cm. Kratší proužky sešijeme za úzké konce, aby vytvořily plynule navazující tkanice. Pružný materiál se prakticky sám zkroutí a vytvoří něco jako dutinku. Plátno nebo damašek zůstane rovné. Prostěradla se dají lehce trhat a není třeba je stříhat. Pokud se nám nechce konce jednotlivých proužků sešívat, dají se pochopitelně svázat. Musíme však počítat s tím, že nám při háčkování mohou uzlíky trošku zavazet a nakonec se objeví ve vzorku výsledného koberečku. Máme-li látku dostatečně pevnou, můžeme jednotlivé proužky propojit provázáním přes nastřihnutý otvůrek na konci proužku.
Postup práce
Háčkujeme tak, že vytváříme krátké sloupky. Konečnou velikost si každý může upravit sám podle sebe a dle potřeby. Kobereček o průměru 90 cm je tvořen přibližně 25 – 35 řadami. Vždy záleží na tloušťce materiálu. Háčkováním kobereček velmi rychle nabývá na obvodu, a tak tato metoda patří k těm rychlejším a méně pracným metodám.
Foto: fabartdiy.com
Video pro začátečníky
Pro ty, kdo nemají problém s angličtinou, je tu odkaz na video, kde je perfektně předveden začátek výroby háčkovaného koberečku, a to od prvního vytvořeného oka.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MKeH4uSFE0U
Další odlišné metody zpracování
Velmi působivý kobereček vznikne i tak, že z proužků látek nejprve upletete ploché copy, a to co nejdelší. Ty pak prošijete na šicím stroji tak, že je rovnou od středu koberečku tvarujete na plocho a do kulata a jakmile dojdete s šitím na konec copu, přidáte další již hotový upletený cop a šijete dál.
Existuje spousta dalších metod, jak staré látky hezkým způsobem zužitkovat na koberečky a předložky. Šikovné ruce si poradí například i bez háčku. Vyzkoušely jste už pletení na rukou?
Text: Zuzana Bohdalová