Spousta lidí se v dnešní době ráda vrací k tradicím a stejně tak je tomu i u zdobení vánočního stromečku. Velké oblibě se těší jak dekorace z přírodnin, tak i ručně vyráběné drobnosti. K dispozici je dnes spousta materiálů, ze kterých se dají vyrobit krásné vánoční ozdoby. Tak se nebojte pustit do vlastní výroby vánočních ozdob – uvidíte, že to není nic složitého a při pohledu na vánoční stromeček tak budete mít nejen vy, ale i vaše děti radost dvojnásobnou. Navíc ručně vyrobené vánoční dekorace vás přijdou jen na pár korun, ale utratit za ně třeba nemusíte ani korunu. Pokud si tedy váš vánoční stromeček dokážete představit bez obvyklých skleněných ozdob, tak směle do toho!

Tropické ovoce na české stromečky

Z ovoce, zejména pak z citrusů, se dají vykouzlit netradiční ozdoby, které budou na stromečku vypadat opravdu skvěle. V minulosti se na stromečky věšely malá jablíčka, případně usušené křížaly. Ty samozřejmě můžete použít i dnes, ale nejčastěji se jako ozdoby na vánoční stromky používají pomeranče, citróny a skvěle vypadá také exotická karambola, neboli čínská hvězdice. Ovoce, které jste si vybrali, nakrájejte na plátky cca 4 mm silné. Kolečka položte na tácek a nechejte usušit na topení. Na topení se budou sušit několik dní a je třeba jednotlivá kolečka otáčet. Kdo chce proces sušení urychlit, může citrusové plody sušit v horkovzdušné troubě na maximálně 50 stupňů Celsia, případně ve speciální sušičce na ovoce. Až budou kolečka suchá, můžete jimi provléci šňůrku na zavěšení, nebo je třeba ještě doplnit malou tyčinkou skořice, kterou k plátku přilepíte pomocí tavné pistole.

Pro ozdoby se vydejte do lesa

Co může jehličnatému stromu slušet více, než jeho vlastní šišky? Stejně jako v minulosti, můžeme i dnes stromeček ozdobit nalezenými šiškami, kterým můžeme buďto ponechat jejich přírodní vzhled, případně je můžeme namalovat stříbrnou či zlatou barvou, aby vypadaly slavnostně. S šiškami se toho však dá dělat ještě mnohem více, pokud jste trochu zruční, můžete je doslova probudit k životu – vytvořit z nich šiškové panáčky. Stačí jim jen dodat látkovou sukýnku, přidat korálek s namalovaným obličejem a nalepit vlásky z vlny.


Šiškoví panáčci. Foto: Mravenčí dílna, Fler.cz

Ořechové skořápky nepatří do koše

Mezi tradiční české vánoční ozdoby patří vánoční řetězy vytvořené z vlašských ořechů. Velmi jednoduchou a přitom hezky vypadající dekorací však mohou být také zavěšené skořápky. Jakmile ořech rozpůlíme a získáme tak dvě neporušené skořápky, můžeme mezi ně vložit šňůrku pro zavěšení a přilepit je zase k sobě. Šňůrku pak ozdobíme ještě mašlí, případně můžeme skořápky dle vlastní fantazie namalovat.

Perníkoví kapříci, hvězdy i stromečky

Mezi vánočním cukrovím nikdy nesmí chybět tradiční perníčky. Letos jich však můžete cíleně udělat trochu více a použít je jakožto ozdobu stromečku. Hezky nazdobené perníčky různých tvarů se budou na stromečku dobře vyjímat. Musíte je však pečlivě schovat před nedočkavými mlsouny, které máte doma. Zdobit můžete klasicky bílkovou polevou nebo se pustit do barevnějších variací pomocí potravinářských barev, čokolády, lentilek a cukrových ozdob.


Vánoční perníčky si může ozdobit každý dle libosti a s jejich vykrajovýním a zdobením rády pomůžou také děti. Foto: eDekor.cz

Malujeme na dřívka

Pokud máte k dispozici překližku, můžete si z ní vyrobit také pěkné dřevěné vánoční ozdoby. Z překližky si vyřežete kolečka, která pak nabarvíte a ozdobíte dle vlastní fantazie. Použít můžete také techniku decoupage, která se vytváří z ubrousků.


Foto: Mravenčí dílna, Fler.cz

Kouzla z proutí

Dalším přírodním materiálem, z něhož se snadno vytváří krásné a efektní vánoční ozdoby, je proutí. Může být březové či vrbové a poslouží vám k výrobě proutěné hvězdičky, srdíčka, prasátka, rybky a dalších možných vánočních motivů. Kromě jemných a pružných proutků budete potřebovat ještě drátek, kleště a tavnou pistoli, případně lepidlo. Proutí jednoduše smotáte do tvarů, kterých chcete, převážete drátkem a případně dozdobíte nějakou další přírodninou, jako je skořápka, ulita, nebo třeba šiška. Aby byly proutěné ozdoby na vánočním stromku výrazné, můžete je nabarvit zlatou barvou.


Proutěné ozdoby. Foto: eDekor.cz

Vytáhněte šicí stroj

Máte doma zbytky látek a nevíte, co s nimi? Oprašte šicí stroj a ušijte si vánoční ozdoby. Šít můžete úplně jednoduché tvary, není třeba se pouštět do ničeho složitého. Krásně na stromečku vypadají srdíčka, kolečka, ptáčci i stromečky. Úplně nejjednodušší je ušit čtvercovou ozdobu, kterou poté převážete ozdobnou šňůrkou a vytvoříte tak závěsný mini dáreček na stromek. Vnitřek se může vyplnit vatou, voňavými bylinkami, jako je třeba levandule, či klasickou polštářovou výplní.


Látkové vánoční dekorace můžou mít podobu kvězdiček, stromečků i kapříků. Foto: adí, Fler.cz


A nebo se můžete pustit do soba z látky, kartonu nebo filcu a větviček na paroží. Foto: adí, Fler.cz

Kdo umí, ať háčkuje

Paličkovat dnes už umí jen málokdo, proto paličkované vánoční ozdoby jsou k vidění jen na trzích a jsou také patřičně ceněné. Některé šikovné ženy, dívky či babičky však skvěle ovládají háčkování. Pokud tedy máte s háčkováním zkušenost, máte trpělivost a šikovné prsty, můžete se směle pustit do vytváření malých mistrovských děl. Uháčkovat si můžete andělíčky, vločky, hvězdičky a další typicky vánoční motivy v jaké barvě se vám nejvíce líbí. Pokud byste chtěli hotové ozdoby zpevnit, musíte je namočit do škrobu.


Háčkované vločky si jiště mnozí pamatují z domovů a chalup našich babiček. Foto: Karla B, Fler.cz

Korálky jsou také v módě

Korálkování je v dnešní době jednou z nejoblíbenějších tvořivých činností a věnuje se mu stále více lidí. Vánoční ozdoby ze skleněných korálků se vyráběly již na počátku 19. století a i dnes se těší velké přízni. Krásné korálkové vánoční dekorace si můžete vyrobit i sami. K dostání je dnes spousta knížek, které poradí jak začít s navlékanou jednoduchou hvězdičkou a postupem času se s jejich pomocí vypracujete až k vytváření složitých dekorací z korálků. Na vánočním stromečku krásně vypadají například i korálkoví andílci.


Foto: www.cz-milka.net/kreativni-tvorba-navody

- jpa -