Většina trhlin a prasklin je způsobena tím, že stavba, byť nepatrně, ale soustavně pracuje, deformuje se či sesedá. Na bezpečnost či životnost budovy nemají tyto „drobné“ trhliny vliv, ale oku obyvatele domu příliš nelahodí.
Doby, kdy se kde co „zamázlo“ sádrou, jsou dávno pryč také proto, že sádra má několik nepříznivých vlastností – je příliš křehká, povrch sádry se špatně upravuje a na některých materiálem drží velmi špatně. Na trhu je naštěstí již dostatek materiálů, které sádru nahrazují a mají mnohdy daleko lepší vlastnosti. Jsou to stěrkové materiály na bázi cementu, vápna či již zmiňované sádry.
Co na kterou prasklinu?
Drobné až skoro neznatelné prasklinky je dobré vyplnit bílým akrylátovým tmelem, který je k dostání i v malém balení a na prasklinu se nanáší prstem nebo menší špachtlí. Pokud je stěna rovněž bílé barvy, není třeba opravenou prasklinu ani přetírat barvou. Pro větší a hlubší praskliny či díry hmoždinkách a skobách je vhodný tmel ve válcových kartuších. Manipulaci s tmelem potom usnadňuje aplikační pistole. K dostání jsou také tmely v kelímcích nebo tmely připravované rozmícháním prášku ve vodě. Větší praskliny je velmi dobré zpevnit některou ze spárovacích pásek.
Nanášení tmelu
Před nanášením tmelu by měla být prasklina i okolní stěna očištěna alespoň smetáčkem či tvrdším štětcem. Pokud je při nanášení některých tmelů nutné zvlhčení zdi, použijte obyčejný rozprašovač vody na květiny nebo mokrý štětec. Praskliny, ze kterých občas ještě něco vypadne nebo jsou plné prachu a starých nátěrů, je dobré důkladně očistit smetáčkem a nesoudržné složky pomocí špachtlí nebo šroubovákem. Příliš úzké praskliny, do kterých by tmel nepronikl, raději rozšiřte špachtlí.
Tmely se nanášejí do prasklin aplikační pistolí nebo stěrkou (špachtlí) tak, aby výplň mírně vystupovala nad okolní stěnu. Při vysychání výplň zmenší svůj objem. Po zaschnutí se dané místo přebrousí jemným brusným papírem. Je-li spára příliš hluboká, vyplňujte ji raději po etapách. Příliš silná vrstva by vysychala velmi dlouhou dobu.
Výplň větších prasklin je poněkud pracnější a také „spolkne“ větší množství tmelu. Prasklinu je vhodné před tmelením zvlhčit štětcem. Před nanesením poslední vrstvy tmelu se prasklina přelepí v podélném směru výztužnou páskou. Přebroušení povrchu je dobré nechat raději až na další den, kdy výplň praskliny dokonale vyschne.
Pár užitečných rad
- pod vyplňované místo si raději rozprostřete fólii,
- při tmelení prasklin vám bude užitečným pomocníkem také vysavač (při úklidu i odstranění prachu z děr po hmoždinkách),
- tmel, který si schováváte pro další použítí, nezapomeňte velmi dobře zavřít, aby nevyschnul a neztvrdnul,
- vytvrzený tmel už nelze nikdy vodou ani ničím jiným změkčit,
- tmely používejte vždy k účelu, pro který jsou určeny (interiérové, exteriérové, apod.) a nikdy je nemíchejte nebo nenastavujte sádrou či cementem.