Narozdíl od kočky nepotřebuje pes domácí toaletu a škrabadlo či prolézačku, zato však potřebuje mnohem více prostoru a péče o něj zabere také podstatně více času. Proto je nutné předem důkladně promyslet, zda budeme opravdu mít k chování čtyřnohého přítele čas a dostatek trpělivosti. A zda překousneme sem tam nějakou zničenou, především pak okousanou věc.
Stejně jako u kočky je nejprve nutné zvážit, zda bude pes bydlet v bytě nebo, vlastníme-li rodinný dům, venku v boudě. Pokud se rozhodneme pro venkovního hlídače, je důležité psovi vybudovat jeho vlastní příbytek. Není však možné jej do něj zavřít a nevenčit ho - také pes bydlící v boudě potřebuje hodně pohybu.
Bude-li pes žít v bytě, je nutné v prvé řadě odstranit všechny jedovaté pokojové rostliny a zamyslet se nad tím, zda máme ve všech místnostech, do kterých bude mít pes přístup, vhodné podlahové krytiny. Ideální je dlažba či laminátové podlahy, které jsou dostatečně tvrdé, a tudíž odolné vůči jejich drápkům. Zároveň se jedná o vhodné materiály k čištění, důležité to je zejména u malých štěňat, která ještě nejsou navyklá na venčení.
Nevhodné jsou koberce, ze kterých se špatně čistí nejen "loužičky", ale také zvířecí chlupy. Příliš vhodná není ani korková či dřevěná podlaha, která je měkká a pes by ji mohl drápy poškrábat.
Vedle vhodných podlah je také rozumné chránit čalouněné části nábytku snímatelnými potahy, které je možné vyprat. Další nezbytností pro psa vedle samozřejmých misek se žrádlem a vodou je jeho vlastní pelíšek, takzvané místo. Pelechy se dají koupit přímo na trhu, postačí však i podomácku vyrobený pelech z deky či matrace. Důležité však je, aby měl domácí mazlíček kousek prostoru v rámci domácnosti, který bude jen jeho.
Autor: efa