Odpověď je poněkud šalamounská – ano i ne. Nebo lépe, jak kdy a jak na co. Záleží totiž, k čemu budete výrobek používat. Značkové výrobky mají, nebo by alespoň měly mít, nejen propracovanější konstrukci, ale i lepší materiály a z toho vyplývající větší životnost. Řemeslník, pro kterého je aku-šroubovák jedním z prostředků obživy, určitě ocení profesionální nářadí a všechny výhody, vyplývající z jeho použití. Bezproblémová, dlouhodobá práce pak určitě stojí za vyšší investici.

Pokud si ale kupujete výrobek pro své domácí použití, je třeba zvážit, jak časté a jak intenzivní bude. Jestliže necháte aku-šroubovák za několik tisíc ležet po většinu roku ve skříni, sice vás může hřát pocit, že máte to „nej“, ale možnosti výrobku zůstanou zcela nevyužity. Naopak levný šroubovák za pár stovek vám při takovém občasném využívání může sloužit řadu let k plné spokojenosti.

K čemu všemu se vůbec aku-šroubovák dá použít? Jak už název napovídá, je to zejména šroubování. Při sesazování nábytku, montáži pergoly či jakékoliv jiné dřevěné konstrukce, při šroubování sádrokartonových panelů a podobných činnostech jej maximálně oceníte, neboť značně ušetří fyzickou námahu i čas. Díky výměnným nástavcům je vhodný pro celou škálu různých šroubů a vrutů.

Ale dá se použít i jako vrtačka. K tomuto účelu je ovšem vhodnější výrobek takto určený, který se od „obyčejného“ aku-šroubováku odlišuje velikostí, hmotností, silnějším motorem a větším napětím. To u vrtacích aku-šroubováků zpravidla bývá minimálně 12, ale i 14, 16 nebo více, u profesionálních zařízení někdy až 36 voltů, nebo naopak jen 9,6 V u levnějších výrobků. Obecně by sice mělo platit, že čím větší napětí, tím silnější motor a větší kroutící moment, ale ne vždy vykazují dva různé výrobky se stejným napětím i stejný kroutící moment. Proto si dobře prostudujte technické údaje. Z hlediska výdrže je pak důležitá i kapacita akumulátoru.

Každopádně je vrtací aku-šroubovák mnohem univerzálnější než aku-šroubovák bez přívlastků.

Možnosti použití výrobku ovlivňuje i regulace kroutícího momentu. Některé výrobky mají jen 1 nebo 2 stupně, ideální je samozřejmě stupňů více – a nejlépe v obou směrech. Nejvyšší stupeň bývá většinou používán pro vrtání. Hodí se i více rychlostí a citlivá regulace otáček v závislosti na hloubce zamáčknutí spínače. Dražší výrobky mívají i funkci příklepu.

Při výběru může hrát roli také příslušenství, tedy počet a druhy již zmíněných nástavců, tzv. bitů (neměly by chybět nástavce pro všechny běžně používané šrouby a vruty v různých velikostech), vrtáky, přídavné rukojeti, dorazy, náhradní akumulátor apod., nejlépe vše v praktickém přepravním kufříku.

U nejdražších profesionálních vrtacích aku-šroubováků se může cena pohybovat až v řádech desítek tisíc, avšak pro běžné domácí použití si opravdu vystačíme s výrobkem levnějším, v řádu stovek, maximálně několika tisíc korun.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem Bosch, Skil