My dospělí si však musíme uvědomit, že pořízení zvířete je především závazek na dlouhou dobu.
Buďme zodpovědní
Zodpovědně bychom si měli odpovědět, zda-li se o zvíře dokážeme postarat. Děti nejsou ve svém věku ještě tolik zodpovědné, a tak péče o zvíře bude z velké části na nás. Dítě si rádo pohraje, ale my musíme dohlídnout na časté venčení, stravu i veterinární péči. Z těchto všech důvodů se nenechejme do pořízení zvířátka nutit. Je spousta smutných případů pohozených opuštěných štěňátek, koťátek i jiných domácích mazlíčků. Zvláště po Vánocích jsou útulky plné a je to velmi smutný pohled. Nezodpovědně pořídíme dítěti jako dárek zvíře, ovšem dítě po vánočních svátcích zvířátko přestane zajímat a co pak s ním?
Vybíráme domácí zvířátko
Při samotném výběru vhodného druhu domácího mazlíčka si pomozme učenými knihami. Prolistujme atlasy a encyklopedie, abychom se seznámili s podmínkami chovu, náročnosti na výchovu a ostatními požadavky zvířete. Vybírejme podle toho, kde bydlíme, zda-li v malém panelákovém bytě nebo domě se zahradou, zda-li máme v rodině alergika apod. Pokud často cestujeme, musíme být schopni zajistit zvířátku hlídání. Zvažme i finanční rozpočet – nároky na stravu, veterinární ošetření aj.
Mezi nejčastěji chovaná malá zvířátka patří křečkové, morčata a zakrslí králíčci. Nejsou nároční na chov – žijí v menších klecích, ve kterých je třeba vyměňovat podestýlku. Morčata jsou i bezrsrstá, vhodná pro alergiky. Chov ptáků, nejčastěji andulek nebo korel, bychom měli zvážit s ohledem na sousedy i vlastní duševní zdraví. Ptáci mohou být velmi hluční. Zato o akváriu plném rybiček ani nevíte, navíc je krásným interiérovým doplňkem. Starostem s čištěním a udržbou vodního světa se však bohužel nevyhnete.
Nejoblíbenější domácí zvířátka jsou psi a kočky. Chov psa je náročný, jelikož pes vyžaduje výchovu a dostatek pohybu. Každé plemeno má trochu jiné nároky, některá plemena nejsou vhodná pro děti, s jinými nemůžeme očekávat dlouhé horské túry. Nevycvičený pes (zejména specifická plemena)může být pro své okolí nebezpečný, proto bychom už od štěněte měli dbát na výcvik, se kterým nám pomohou zkušení chovatelé.
Než si přivezeme zvíře domů
Než si zvíře přivezeme domů, zajistíme mu pelíšek. U malých zvířat klícku s podestýlkou, akvárium s filtrováním a jinými přípravky, které nám doporučí prodejce v akvaristice. Pro pejska nebo kočku připravíme např. vystlanou bedýnku nebo ještě lépe měkký pelíšek určený pro zvířátko, který zakupíme v každé prodejně s chvatelskými potřebami. Nesmí chybět misky na potravu a vodu. Vodu by mělo mít zvíře po celý den. Mládě pak potřebuje hračky, kousátka, škrábátka – inu kdo si hraje, nezlobí a neokousává páníčkovy boty ani sedací soupravu. Chovatel, od kterého pejska nebo kočičku kupujeme, nám při předání zvířátka poradí s krmením. Vyhneme se tak zažívacím problémům způsobeným prudkým přechodem na jiné krmení.
Autor: Věra Tomíčková