Čím natírat dřevěný zahradní nábytek?

Pokud máte nábytek z exotických dřevin jako je teak, akát nebo eukalyptus a chcete, aby vypadal co nejdéle jako nový, pravidelně jej natírejte teakovým olejem na dřevo. Pokud je nábytek pod střechou, stačí jej jednou za rok na jaře natřít, pokud je vystaven dešti a slunečním paprskům, je dobré jej natírat několikrát za rok. Jinak postupně zešedne.

Na dřevěný nábytek z tuzemských dřevin můžete použít nátěr na bázi vody. Povrch je dobré nejprve očistit jemným smirkovým papírem a natřít impregnací pro lepší ochranu dřeva před dřevokaznými houbami a lepší přilnavost nátěrů. Poté povrch natřete lazurou na bázi vody v několika vrstvách.

Drobné opravy a nátěry nářadí a zahradního nábytku

Přečtěte si také článek na téma pravidelná údržba dřevěného zahradního nábytku

Čím natírat zahradní nářadí?

U dřevěných násad postupujeme stejně jako u dřevěného zahradního nábytku. Tedy nejprve očistíme jemným smirkovým papírem. V případě drobného poškození jako jsou vrypy, můžete nejprve použít hrubší smirek a až potom jemnější. Natíráme opět impregnací a potom lazurou.

Co s kovovými částmi nářadí? Pokud jsou rezavé nebo se z nich odlupuje starý nátěr, je dobré použít odstraňovač starých nátěrů, který necháme působit a potom nátěr odstraníme ocelovou škrabkou a zbytek dočistíme ředidlem a hadříkem. Na rez použijeme odrezovač. Vyčištěné kovové části nářadí natřeme barvou na kov, ideálně antikorozní barvou. Některé barvy lze nanášet přímo na rez, v každém případě je dobré povrch před natíráním očistit smirkovým papírem.

Drobné opravy a nátěry nářadí a zahradního nábytku

Stejným způsobem můžeme renovovat kovové konve na vodu, kovové kbelíky, sudy, květináče a další kovové předměty. A pokud si chcete práci na zahradě trochu zpříjemnit, můžete si např. konve a kbelíky natřít ve veselých barvách.

Mohlo by vás zajímat téma Potřebujete novou konev nebo konvičku na zalévání? Nechte se inspirovat...

Drobné opravy a nátěry nářadí a zahradního nábytku

Jak renovovat zahradní altány a pergoly?

Renovace dřevěné pergoly nebo altánu bude vyžadovat trochu více času, ale také vše zvládnete jednoduše svépomocí. Dřevo je nejprve třeba připravit – zbrousit. Menší plochy můžeme zbrousit smirkovým papírem, větší plochy bruskou s brusným diskem. Poté dřevo naimpregnujeme napouštědlem nebo-li impregnací. K impregnačnímu nátěru používáme štětce, protože potřebujeme napouštědlo vtírat do dřeva rovnoměrnými tahy a kontrolovat množství nátěru. Impregnační nátěr sníží spotřebu lazury a na dřevě se nebudou vytvářet fleky a skvrny v oblasti suků a více savých míst.

Drobné opravy a nátěry nářadí a zahradního nábytku

Po impregnačním nátěru přichází na řadu lazura na dřevo, což je nátěr, který nechává vyniknout kresbu dřeva. Nabídka lazur od různých výrobců je široká a vybírat můžete z několika barevných odstínů jako je teak, palisandr, mahagon, třešeň, ořech apod. nebo můžete zvolit bezbarvou lazuru. Při natírání je nejčastější chybou nanášení příliš velké vrstvy v co nejrychlejším čase. Natírat bych měli naopak ideálně polosuchým štětcem a nanášet jen tolik barvy, co si dřevo vezme.

Lazury dělíme na tenkovrstvé, středněvrstvé a silnovrstvé. Tenkovrstvé lazury se vyznačují snadnou a rychlou aplikací, mají však kratší životnost zhruba 2 až 3 roky. Silnovrstvé lazury vydrží 5 až 6 let, ale pokud ji budete chtít po delší době obnovit, je nutné původní nátěr odstranit.

Pravidelná péče o dřevěné prvky se vám vrátí v podobě dlouhé životnosti a krásného vzhledu.

Foto: AkzoNobel