První altány se objevily v zámeckých zahradách, kde šlechtičny trávily většinu volného času. Chránily svou pleť před nežádoucím sluncem, protože opálená pleť odporovala módě. Koutek skrytý zvědavým pohledům dával možnost i pánům, aby s krásnými ženami mohli nerušeně a nepozorováni laškovat.

Svou rozlohou a vzhledem si původní altány nezadaly s podobou malého zámečku. Čím bylo zdobnější vyřezávání, doplněné malovanými ornamenty tím lépe. Brzo se ujaly i věrné kopie japonských altánů s laťkovou trelážovou výplní. Později v období renesance a baroka   téměř žádná zámecká zahrada bez altánu nemohla existovat. U nás nastal rozkvět zahradních staveb pro příjemné posezení „obyčejných“ lidí v přírodě až s rozvojem a stavbou honosných továrnických vil a letních sídel. Většina z nich po znárodnění majetku začala chátrat a plnit nepotřebným harampádím.

Tradiční materiály: dřevo a kov

Současná podoba altánů se proměnila v jednoduchý a účelný přístřešek. Pro stavbu altánů se využívá především dřevo, je však možné setkat se s kovanými konstrukcemi, které působí odlehčeně a navzdory pevnému materiálu křehce. Krajkoví splétaných ornamentů vynikne s výsadbou kvetoucích popínavých rostlin, takže kovový altán se rázem stane královstvím Šípkové Růženky či nenápadným budoárem skrytým v bohaté zeleni. Je pravda, že v takovém altánu se před deštěm neukryjete, zato naplno využijete těsné spojení s přírodou, její měnící se barevností a osvěžující vůní květin.

Altány ze dřeva chrání před rozmary počasí lépe. Zcela otevřené typy s laťkovou výplní – treláží jsou výhodné z hlediska využití vnitřního prostoru. Podle potřeby se altán může variabilně zařídit zahradním nábytkem, umístit gril nebo využít jako odpočinková zóna u bazénu. Lehká konstrukce dostatečně chrání před prudkým sluncem, a pokud dáváte přednost větší intimitě, nic není ztraceno. Boční stěny mohou být v dolní třetině plné a treláž pak pokračuje až po střechu. Náročnější stavby mají pak dřevěnou nebo dlážděnou podlahu a jsou vybaveny lavičkami, květinovými truhlíky a policemi. Altán s výplní brání průvanu a přitom je dostatečným úkrytem před nenadálým deštěm.

Cena altánů se pohybuje podle materiálu, provedení a vybavení. V prodejnách zahradního nábytku a hypermarketech jsou altány k dostání jako stavebnice nebo v rámci nabídky jako standardně nabízené zboží. U zahradních altánů většinou firmy nabízejí možnost volby půdorysu, typ střešní krytiny a podlahy, povrchovou úpravu a případně další doplňky jako například plastové rolety, dvířka či zasklení. Cenové rozpětí altánů se podle velikosti pohybuje u dřevěných od 60 tisíc výše, kované (o stejné velikosti) vyjdou zhruba o deset tisíc levněji. Výraznou položkou ceny je zastřešení altánu, kde je nejlevnější krytinou pískovaná lepenka či asfaltový šindel.  

Odhalte tajemství netušených kontrastů

Popínavé rostliny k zahradním altánům určitě patří. Ale největší efekt a kouzlo tkví v úpravě okolí altánu a jeho vhodném umístění. Slunné místo v závětří, skryté pohledům kolemjdoucích, s výhledem na zajímavou zahradní partii – to je to pravé, kde budete mít klid a možnost si vychutnat nerušenou chvilku s přáteli a blízkými. Pohodu horkých letních dnů zpříjemní malá nenápadná fontánka v blízkosti altánu anebo jen nápaditě seskupené kameny po japonském způsobu stylizující vodní koryto. Ani rostlinná výsadba nemusí být v takovém případě náročná. Několik trsů ozdobných trav, nízký jehličnan a pár květin v nádobách z terakoty či objemných květináčích dokáží doladit dokonalou letní kulisu. Večerní náladu podpoří exteriérové svítidlo umístěné buď přímo v altánu nebo jako bodovka, která altán nasvítí zvenku. Tak bude v každé roční době a každý den pohled z altánu jiný a neopakovatelný.

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firmy Zahradní centrum Vrkoč