Obzvláště jarní aprílové počasí bývá úhlavním nepřítelem každého pěstitele. Slunečné teplé počasí střídá déšť a chladno, proto jde jen velmi těžko odhadnout, kdy zalít zahradu, aby netrpěly rostliny žízní nebo nebyly přelité. Zahradní meteostanice nám tento problém pomáhají vyřešit tím, že dokážou přesně poradit, kdy je potřeba domácí květiny nebo zahradu zalít.

Zahradní meteostanice jsou hitem poslední doby a jejich obliba stále roste. Tyto rosničky jsou skvělými rádci, díky nimž vyzrajete nad rozmary počasí. Velký a přehledný LCD displej meteostanice totiž zobrazuje údaje přijímané venkovními čidly. Tak získáme informace o venkovní teplotě, vlhkosti a vývoji tlaku vzduchu a řadě dalších údajů, ze kterých meteostanice posléze dokáže vyhodnotit a poměrně přesně určit vývoj počasí pro danou lokalitu. Největší zásluhu na tom má však zaznamenávaná historie tlaku vzduchu a tendence barometrického tlaku, díky kterým je možné předpovídat počasí s maximální přesností. Ikony na displeji nám ukazují, jestli je venku slunečno, zataženo, déšť a další. Dále můžeme na displeji zjistit přesný čas řízený vysílačem. Při přechodu na letní nebo zimní čas tak není třeba myslet na změnu času na meteostanici. Mnohé meteostanice jsou vybaveny také budíkem.

Vedle základních funkcí umí tyto přístroje změřit i aktuální vlhkost půdy a upozornit na to, že je ten správný čas zalít květiny nebo zahrádku. Jediné, co je k tomu zapotřebí, je senzor, který se umisťuje buď do hlíny květináče, nebo přímo do záhonu. Zahradní meteostanice dokáže odečítat údaje z celkem pěti různě umístěných senzorů. Budete tak mít dohled nad tím, jestli není potřeba zalít pokojové rostliny, květiny na zahrádce nebo zeleninu ve skleníku. Další vychytávkou je zobrazení fází Měsíce, což zahradníci také jistě velmi ocení, zejména při vysévání nebo přesazování rostlin.

Jediným nedostatkem těchto meteostanic je vzdálenost, na jakou jsou schopny údaje měřit. Aby byl přenos dat mezi venkovním záhonem nebo truhlíkem přesný, musí být čidlo vzdáleno maximálně 30 metrů. Navíc by v cestě neměly stát žádné překážky, čímž jsou myšleny například silné zdi nebo jiné rušivé elementy. Čidlo je odolné proti vlhku, proto můžete zahradní meteostanice směle využívat i ve sklenících. Může být také vystaveno přímému slunečnímu záření, které nemá na naměřené hodnoty žádný vliv – měření totiž probíhá přímo v půdě.

Jednou z nejžádanějších zahradních meteostanic je Hyundai WS 2061 Garden, kterou pořídíte za cca 1800 Kč. V balení jsou dodávány 2 senzory půdní vlhkosti a jeden senzor teploty a vlhkosti vzduchu. Tato meteostanice je však schopná přijímat informace až z pěti různých senzorů. Pokud byste tedy měli zájem, můžete další půdní čidla za několik stovek korun dokoupit. Po chvilce užívání zjistíte, že zahradní meteostanice je skvělým pomocníkem a pravým pokladem pro všechny zahrádkáře a milovníky květin.

- jap -