Vánoční hvězda (latinsky Euphorbia pulcherrima) má několik dalších názvů - říká se jí také Pryšec nádherný, Poinzécie, Kristova koruna nebo Květ svaté noci. Poslední ze jmenovaných titulů si květina vysloužila v rodném Mexiku, respektive v říši Aztéků, kde vznikla také zajímavá legenda.
Podle ní zbarvila "květ" rostliny Aztécká královna krví ze svého srdce, které jí puklo žalem nad nešťastnou láskou. Vrcholové přeměněné listy rostliny, které obklopují pravý květ, však nemusí být jen rudé, mohou mít také bílou, žlutou či krémovou barvu. Do Evropy přivezl pryšec na přelomu 18. a 19. století francouzský diplomat Poinsett.
Poinzécie, která se v domovském Mexiku dorůstá coby keř do obrovských rozměrů, je u nás tradičně spojena s časem Vánoc. Mnozí si ji kupují jako součást vánoční výzdoby a mají rostlinu neodmyslitelně spojenou s prosincovými svátky, podobně jako stromeček, kapra nebo cukroví. Jak by měla vypadat rostlinka, kterou zakoupíte v obchodě, a jak o ni pečovat, aby vám vydržela co nejdéle?
Při nákupu Vánoční hvězdy se ujistěte, zda jsou vrcholové listy sytě zbarvené, zelené lístky zdravě vypadající a kvítky mezi barevnými listy ještě poupata. Pokud jsou již rozkvetlé či dokonce odkvetlé, rostlina brzy uvadne, listy opadají a o Vánocích si o krásné čerstvé a barevné ozdobě můžete nechat jenom zdát. Pozor si dávejte také při převozu z obchodu domů - pryšec je velice náchylný na chlad a šokem by mu mohly opadat po omrznutí listy. Lepší je tedy pro všechny případy rostlinu zabalit.
Doma rostlinu postavte na světlé místo, v zimě snese i přímé sluneční paprsky, přes noc by ale měla být v naprosté tmě, jinak jí postupně zblednou listy. Teplota vyhovuje poinzécii pokojová, neměla by být vyšší než 21 stupňů Celsia a neměla by klesnout pod 12°C. Zálivka by měla být pravidelná a uměřená dvakrát týdně, na přesušení i přemokření substrátu totiž květina reaguje shazováním barevných listů. Má ráda rosení, hnojit bychom měli jednou za 14 dní.
Mnozí lidé po Vánocích, odkvetení kvítků a opadání barevných listenců Vánoční hvězdu vyhazují, není to však potřeba. Chce to sice trochu trpělivosti a péče, ale rostlina vám může na vánočním stole sloužit i další rok. Po odkvětu je potřeba nechat pryšec odpočívat a méně zalévat. Na jaře byste jej měli přesadit do nehlinitého substrátu s pískem a rašelinou a seříznout, v létě je možné dát ho ven na balkón či na zahradu a pravidelně seřezávat.
Do podzimu vám Vánoční hvězda bude dělat radost krásnými zelenými listy. Potíž však je znova je "donutit", aby se vybarvily, a ne každému se to podaří. Několik týdnů, minimálně po dobu dvou měsíců, se musí rostlině ubírat postupně světlo tak, aby stála každý den vždy nejméně 12 hodin v úplné tmě. Pokud budete trpěliví a důslední, máte šanci, že se květina znova "začervená".
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XIX. - Alokázie
Pokojové rostliny XVIII. - Banánovník
Pokojové rostliny XVII. - Zelenec
Pokojové rostliny XVI. - Břečťan
Pěstování rostlin ve vodě