Hroznové víno patří pro svou sladkou chuť mezi nejoblíbenější ovoce a tak není divu, že si chtějí mnozí majitele zahrad vypěstovat vlastní vinnou révu. Pěstování vinné révy není náročné a daří se jí i v nádobách.

Klimatické podmínky

Vinnou révu lze s úspěchem pěstovat na většině území Česka. Na vybraném místě by se neměly vyskytovat častější jarní mrazíky. Průměrné jarní teploty by se měly ustálit nad 10 °C, protože jedině v těchto teplotách začíná réva rašit. Délka vegetačního období se počítá od vyrašení až do sběru hroznů. I ty nejranější odrůdy potřebují k dozrání alespoň sto dnů, tedy více než tři měsíce. Dříve se doporučovalo pěstovat vinnou révu ideálně v nadmořských výškách 150 – 300 m n.m. Dnes existuje řada vyšlechtěných odrůd, kterým se daří i ve vyšších nadmořských výškách, kolem 500 m n.m., zvláště jsou-li rostliny vysazené na chráněné místo, např. u zdi orientované k jihu. Kromě šlechtění hraje svou roli také celkové oteplování.

Pěstování vinné révy

Základem je stabilní konstrukce

Vinná réva potřebuje k růstu a následnému zrání hroznů co nejvíce slunce. Vybereme tedy slunné stanoviště na jižní straně chráněné před větry.

Výsadbu vinné révy je možné provádět na jaře od března až do května a na podzim od října až do zámrazu. Vinná réva nemá žádné zvláštní nároky na půdu, ale nejlépe se jí daří v půdě kypré, humózní a nesnáší trvalé zamokření. Spíše se jí bude dařit v půdě kamenité, štěrkové, než v půdě jílovité, která je málo propustná a špatně se provzdušňuje a prohřívá.

Základem pro správný růst rostlin je stabilní konstrukce, která má mít u popínavých odrůd výšku 2 - 2,5 m a 3 napnuté dráty. Lze použít i mříže pro popínavé rostliny. Nejprve vyhloubíme sázecí jamku od průměru 50 až 60 cm a hlubokou asi 40 cm. Sázecí jamka musí být hluboká tak, aby místo štěpování zůstalo po výsadbě asi na 2 až 3 prsty nad povrchem země. V prvním roce vytáhneme vzhůru jen dva silné výhony, z toho jeden je rezervní, který na jaře odstřihneme. Rostliny vysazujeme ve vzdálenosti 2 – 3 metry.

Než sazenice zakoření, poskytneme jim přiměřenou závlahu. Po zakořenění se daří révě i bez dodatečné závlahy, a to i v kamenitých půdách.

Pokud vinnou révu pěstujeme v drsnějších oblastech, je lépe poskytnout jí na zimu ochranu. Podobně jako u růží přes místo štěpování přehrneme zeminu nebo kompost a na jaře toto překrytí znovu odstraníme. Přes výhony můžeme dodatečně převěsit chvojí nebo netkanou textilii. Vinnou révu pěstovanou v nádobách přezimujeme na mrazuprostém místě, např. zimní zahrada, veranda.

Pěstování vinné révy
Vinná réva ‚Late Rizamat‘ a Datlové víno

Pěstování vinné révy
Vinná réva ‚Vanessa‘ a ‚Modrý muškát‘

Jakou vybrat odrůdu?

Pokud hledáte odrůdu vinné révy pro přímou konzumaci, dejte přednost odrůdám vhodným do českých klimatických podmínek, které jsou odolné vůči mrazu i plísním a padlí. Lahodné hrozny najdete např. na datlovém víně Souvenir s velkými sladkými hrozny, s chutí po datlích, odrůdě Afuz Ali se zlatožlutými bobulemi, odrůdě Ametyst, Arkádia, Augusteller, Bolgar Rezi, Královna vinohradu, Phoenix, Teréz nebo Žlutý muškát. Odrůdy s modrými bobulemi vhodné na české zahrádky jsou např. Eszter, Hamburský muškát, Modrý muškát, Moldova, Nero nebo Onyx.

Pěstování vinné révy
Vinná réva 'St. Martins Traube' a ‚Nero‘

Pěstování vinné révy
Vinná réva ‚Afuz Ali‘ a ‚Ester‘

Sazenice vinné révy si můžete koupit pohodlně on-line a nechat si je přivést až domů na zahradu. Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, např. Zahradnictví Starkl. V nabídce najdete kromě vinné révy také další ovocné keře a stromky, popínavé rostliny, cibuloviny, trvalky a spoustu dalších rostlin a semínek. 

Přečtěte si také články
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů

- PR článek -