Nejhůře jsou samozřejmě postiženi ti, kteří bydlí v blízkosti nějakého vodního toku, a ve zdaleka nejhorší situaci se každoročně ocitají lidé, kteří mají v okolí bydliště rybník nebo jinou stojatou vodu. Právě tam se totiž komáři množí.

Letos navíc naši republiku zasáhly povodně, v jejichž důsledku se komáří larvy líhnou v mnohem větším množství než obvykle. Na Olomoucku a jižní Moravě už dokonce byly provedeny letecké postřiky, které by měly larvy částečně vyhubit.

Domů si komáry nevpustíme, pokud přijmeme některé z následujících opatření, případně některý z typů ochran znásobíme. Vhodné je určitě namontovat do oken, která často otevíráme, ochranné sítě proti hmyzu, abychom mohli větrat především večer, kdy komáry a jiný hmyz láká rozsvícené světlo. Pokud síť nemáme, pak při větrání vždy zhasínáme, případně zapálíme pouze svíčku, v jejímž plameni komár uhoří.

Do ložnic je pak vhodné pořídit některý z elektrických odpuzovačů komárů, který na noc zapojíme do zásuvky a látka vypařující se z náplně tohoto přípravku hmyz natolik odpuzuje, že se místnosti vyhnou obloukem. Pro lidský organismus jsou přitom insekticidy, které komáry vypudí, neškodné.

Tyto přístroje existují buď jako dlouholeté, ve kterých vyměňujeme pravidelně náplň napuštěnou aktivní látkou, anebo jednorázové bez možnosti výměny náplně, které vydrží několik týdnů, a poté musíme zakoupit nový odpuzovač. Tyto přípravky vyrábí na našem trhu hned několik firem, nejznámějšími značkami jsou Biolit, Raid či Catch.

Proti komárům pak existuje také přírodní obrana, kterou používaly naše babičky - je totiž vyzkoumáno, že krvelačný hmyz nemá rád aroma skořice, máty, bazalky, česneku nebo cibule - stačí tedy vybrat některý z těchto přírodních zdrojů a obložit jím okno, negativně komáři reagují také na výtažky z tea tree nebo čaje Tulsi. Někteří lidé pak dávají přednost různým repelentům nebo vývaru z pryskyřníku a citrónu, kterým se potírá pleť.

Autor: efa