Dřina dělaná s láskou a fotelem

Kovařina je dřina, ale když se dělá s fortelem a zaujetím a je pro člověka celoživotní náplní a koníčkem zároveň, její výsledky jsou okouzlujícími díly, která přečkají staletí. A právě takovou práci a výsledky odvádějí kováři, které kovařina chytla za srdce.

Krásná, ale fyzicky velmi náročná práce

Dnes vám chceme zprostředkovat pohled do dvou kovářských dílen, kde za kovadlinou stojí mistři kováři, umělci každým coulem a pracanti, za nimiž stojí výsledky práce, nad kterými nelze než užasnout. Každý, kdo se někdy ocitl v blízkosti kovadliny, ohně a sudu s vodou a měl možnost pozorovat práci kovářů, (ať už třeba na setkání uměleckých kovářů na pravidelném Hefaistonu konaném každoročně na hradě Helfštýně v Týně nad Bečvou, nebo kdekoli jinde) dá jistě za pravdu tomu, že je to práce krásná, ale velmi fyzicky náročná. Navíc člověk k takové činnosti nemůže mít vlažný vztah, odkroutit si za kovadlinou svých osm hodin denně a pak všechno hodit za hlavu a odejít spokojeně domů a na práci už nemyslet. Kovář, pro kterého je tato práce posláním, je v ní zabrán až po uši. Neustále se mu v hlavě honí nové nápady na další a další realizace. Vymýšlí, jak zrealizuje svou další představu, která má zatím třeba jen podobu hrubého náčrtku.

Od myšlenky ke zrodu díla

Od myšlenky ke zrodu kovářského uměleckého díla vede dlouhá cesta, která je vydlážděná a vykoupená mozolnatýma rukama, unavenými pažemi, spoustou dřiny a prolitého potu, ale je to práce, která je za člověkem vidět, a která je trvalou připomínkou lidské snahy, úsilí a nekonečných nápadů a inspirace. A právě díky vší této dřině se mohou mnozí z nás těšit z nového zábradlí, kované branky či brány, díky ní zdobí naše okna truhlíky s květinami, které drží zábrany z pěkně tvarovaného kovu, a my se nemusíme obávat, že při poryvu větru někomu skončí na hlavě. Díky kovařině máme netradiční stojany na kola, poličky kombinované s kusem starého dřeva, které se hodí do kombinace s kovem naprosto ideálně.

Dílna pana Petra Kovaného

V dílně p. Petra Kovaného se soustřeďují na to, aby jejich výrobky sloužily uživatelům po několik generací. Chtějí tím připomínat období, kdy to bylo zcela běžné. Mají tu rádi staré dřevo s patinou, klidně i s nějakým tím šrámem navíc. Fandí designovým kouskům, které kromě krásy přinášejí domů i užitek.

Dílna pana Tomáše Martináka

Cílem tvorby pana Tomáše Martináka je široká škála výrobků vytvořených na míru požadavků jednotlivých zákazníků. Naleznete zde i drobnější výrobky než jsou kovaná schodiště, mříže a ploty, například panty, kliky, držáky truhlíků, ale i umělecky zaměřenou tvorbu – plastiky a sochy různých námětů, ale třeba také netradičně pojaté konferenční stolky.

Použity fotografie z dílny pana Petra Kovaného z Jindřichova Hradce a z dílny pana Tomáše Martináka z Rožnova pod Radhoštěm.

Text: Zuzana Bohdalová