Pokud máte u domku nebo na chalupě zahrádku, je pořízení skleníku rozhodně dobrá volba. Je možné jej umístit na zahrady všech velikostí. Skleníky využívají skleníkového efektu a zajišťují tak rostlinám dostatek světla, tepla i potřebné vlhkosti. Zelenina, ovoce a další rostliny v nich rostou jako z vody. Jestliže o pořízení skleníku uvažujete, ale nejste si jistí, jak vybrat ten správný, pokusíme se vám v tomto článku poradit. Nejdříve je třeba si odpovědět na otázku, k čemu vlastně chceme skleník využívat, tedy co v něm chceme konkrétně pěstovat.

Rozměry skleníku

Až si vyjasníte, co chcete, aby se vám ve skleníku urodilo, následuje otázka, jak velký by měl skleník být? Obecně se doporučuje zvolit skleník o něco větší, než se vám zdá, že zrovna potřebujete. Vždy je lepší nechat některou jeho část prozatím nevyužitou, než po pár měsících uvažovat, jak skleník rozšířit. Většinou stejně dochází k tomu, že kdo jednou začne ve skleníku něco pěstovat, zahrádkaření ho nadchne natolik, že mu volné místo ve skleníku stejně nezbude. Jestliže máte v úmyslu pěstovat jen pár kousků zeleniny, bude stačit, když si pořídíte malý skleník o rozměrech 6 až 8 metrů čtverečních. Měl by mít také dostatečnou výšku, abyste se při práci v něm nemuseli přikrčovat. Doporučují se skleníky vyšší jak 1,9 m. V případě, že plánujete skleník využívat i pro přezimování rostlin, vybírejte z modelů o ploše 12 m2 a více.


LanitPlast Multiline 6x4, prosklení 4mm
Snadno a rychle postavíte odolný a kvalitní skleník. Multiline je k tomu přímo stvořen! Navíc díky hliníkové konstrukci nepodléhá korozi a není nutné jej natírat ochrannými nátěry. 5 950 Kč, Mall.cz

Materiál skleníku

Dalším důležitým faktorem při výběru skleníku je zvolit kvalitní materiál konstrukce i výplně. Co se týče konstrukce, může být vyrobena z hliníku, oceli nebo žárově pozinkovaného plechu. K výhodám hliníkové konstrukce patří nízká váha a přitom dostatečná pevnost. Hliníková konstrukce je bezúdržbová a nekoroduje. Také si ujasněte, zda skleník postavíte na zděné podezdívce nebo na základně z pozinkovaného plechu (polypropylenu). Skleníky z polypropylenových výplní pevný betonový základ mít nemusí, stačí je zakotvit přímo do země.


LanitPlast Multiline 6x14, prosklení 4mm
Kroupy ho nerozbijí, vítr jej neodnese a ani sluníčko jej nezdolá. Nepotřebuje podezdívku ani stavební povolení, to je celý on, prostorný skleník Lanit Plast Multiline. 13 999 Kč, Mall.cz

Výplň skleníku může být z klasického tvrzeného skleníkového skla, které propouští až 90% slunečního záření, což je pro rostliny velmi dobré. Na druhou stranu je zde však riziko rozbití nebo poškození skla a tepelná izolace je téměř nulová. Nabízí se také výplně z plastu (polykarbonátu), který je oproti sklu odolnější, má lepší tepelně – izolační vlastnosti a také je jednodušší na instalaci. V takovém skleníku se vytváří optimální prostředí pro růst rostlin, které jsou navíc díky UV filtru ještě chráněny před škodlivým zářením. Polykarbonátové výplně propouští cca 80 % slunečních paprsků a rozptyl dopadajícího světla je ideální.

Polykarbonát je odolný proti větru, sněhu a dalším přírodním vlivům, odolává teplotám od -40 °C do +120 °C, je také skvěle ohebný a má nízkou hmotnost. Skleník o délce 4 metrů váží kolem 40 kilogramů, je tak možné jej snadno přemisťovat. Plastové výplně by měli na skleníku mít všichni zahrádkáři, kteří chtějí v zimě skleníky temperovat a pěstovat zeleninu i během zimních měsíců. Polykarbonát se může pochlubit také vysokou životností, která činí minimálně 40 let. Většina zahrádkářů dnes již dává polykarbonátu před klasickým sklem přednost.

Orientace skleníku ke světovým stranám

Velký význam pro pěstování rostlin, ovoce a zeleniny má také umístění skleníku. Ideální je nezastíněné místo, které bude zároveň dobře chráněno před větrem. Když se chystáte na jarní výsev zeleniny, bude pro vás nejlepší mít skleník natočený na jih, aby měly rostliny již brzy na jaře dostatek světla a tepla. Pokud plánujete využívat skleník jen v létě, je nejlepší mít skleník natočený jeho podélnou stranou k severu, čímž se sníží nároky na odvětrávání.

Skleník teplý nebo studený?

Skleníky lze rozdělit do dvou základních skupin. První skupinou jsou skleníky studené, což je vlastně většina běžně dostupných skleníků. Hodí se pro pěstování od časného jara až do pozdního podzimu. Kvůli své konstrukci a použitým materiálům není možné je vytápět a užívat k celoročnímu provozu. Vytápění studených skleníků by bylo značně neekonomické, protože mají nižší izolační schopnosti. Do druhé skupiny pak patří skleníky teplé, které jsou konstruovány tak, aby se daly vytápět. Umožňují ekonomické vytápění i během zimy.

Pozor na levné skleníky!

Není dobré se nechat zlákat nabídkou na levné neznačkové skleníky pocházející z Asie. Mnoho zahrádkářů má s nimi špatné zkušenosti a shodují se na tom, že mnohem lepší je investovat do kvalitního skleníku osvědčeného výrobce. I když jsou skleníky z Asie až o 20% levnější, většinou jim chybí jakékoliv atesty a nejsou ani přizpůsobeny evropským normám. Nekvalitní skleník z polykarbonátu během pár měsíců zežloutne a výplně popraskají, protože jsou až z 80 % tvořeny nečistým plastem. Výplně u asijských skleníků navíc v hliníkových profilech drží jen silou vůle a tak se často stává, že i při slabém větru vypadávají. Sněhové nadílce pak nedokážou odolat už vůbec, střechy se lámou a propadávají. Radost z pěstování vám zkrátka dokážou přinést pouze značkové skleníky.

Nepostradatelné příslušenství do skleníku

Snad ke všem skleníkům je dnes možné dokoupit nejrůznější praktické příslušenství, které vám usnadní práci. Kdo má zájem, může si do svého skleníku nainstalovat poličky nebo regály, okapové sady a chybět by neměly ani teploměry a vlhkoměry. Dále se může hodit zavlažovací zařízení, lampy, stínící sítě, vytápění nebo třeba plastové chodníky. Nezbytná jsou také větrací okénka. Jestliže chcete mít s větráním méně práce, stačí si pořídit automatické otevírání oken, které ochrání rostliny před teplotním šokem i přehřátím.


Hliníkový regál dvoupolicový, LanitPlast, 2099 Kč, Automatický otvírač ke stř. oknu pro skleníky MULTILINE, LanitPlast, 1045 Kč, Mall.cz

Pořízení kvalitního skleníku má hned několik výhod. Sami si můžeme vypěstovat lepší a znatelně chutnější zeleninu, než jaká je nám nabízena v obchodech a navíc bez škodlivých hnojiv. Není problém začít pěstovat exotičtější rostliny, které vyžadují dostatek tepla a vlhka. Takovéto podmínky jim v našich zeměpisných šířkách bez skleníku vytvoříme jen stěží. Moderní skleníky dnes vynikají elegantním designem, díky kterému skvěle zapadnou do architektury každé zahrady. Rychle a snadno se montují a jejich údržba je naprosto nenáročná.

Nezapomeňte, ideální čas pro jarní výsadbu nastává již v únoru. V tuto dobu je možné do skleníku vysít špenát, ředkvičky nebo salát. Pokud brzký výsev stihnete, budete si moci vlastní šťavnatou zeleninu vychutnávat už na konci jara.

- jap -