Travní koberec – instantní trávník, který máte hned

Výsev trávníku je zdlouhavý a nese riziko výskytu holých míst, která se musejí dosévat. Pokud chcete mít trávník takzvaně „na počkání“, využijte spíše možnosti pokládky travního koberce, kde vidíte výsledek okamžitě a během několika týdnů můžete trávník začít využívat.

Trávníkový koberec představuje předpěstovaný trávník, který je seříznut a ve formě role připraven na okamžitou pokládku. Kobercový trávník bývá starý přibližně jeden rok a má 2-3 cm silnou prokořeněnou vrstvu. Specializované firmy jako je Zahradní specialista se postarají o odbornou pokládku travního koberce. Mohou vám pro koberec připravit i podklad, zajistit následnou péči o trávník nebo zajistit celkovou údržbu zahrad. Více o službě, ceník a další užitečné informace ZDE.

Zahradní travní koberec

Plusy a mínusy živých travních koberců

+ Trávník máte hned.

+ Travním kobercem je pokryta celá plocha a nikde nevznikají holá místa.

+ Travní koberec lze tvarovat podél zdí, záhonků i zídek.

+ Po trávníkovém koberci můžete chodit už za několik týdnů po pokládce.

+ Pokládka travního koberce je možná během celého vegetačního období (kromě zimních měsíců).

+ Pod travní koberec můžete položit síť proti krtkům.

- Pokládka travního koberce je finančně náročnější.

- Realizace pokládky je časově i finančně náročná.

- Po dodání je nutné travní koberec co nejdříve položit, aby nedošlo k jeho zapaření nebo vyschnutí.

- Po pokládce je nutné kobercový trávník opravdu vydatně zalévat, aby mohl správně prokořenit.

Na co se připravit před pokládkou travního koberce

Protože málokterý podklad je vhodný pro přímou pokládku travního koberce, je nejprve nutné zbavit podklad plevele, půdu prokypřit, odstranit kameny a kořeny, instalovat závlahu (pokud ji budete využívat) a vyrovnat terén. Teprve poté je možné travní koberec položit.

Pokládka travního koberce

Podklad by měl být v den plánované pokládky dobře připravený, protože po dodání travních rolí není vhodné s pokládkou otálet. Připraveni musíte být také na okamžité zavlažování trávníku po pokládce – ať už pomocí závlahového systému nebo ručně hadicí.

S pokládkou kobercového trávníku se začíná na místě, které tvoří rovinu – u zdi domu, zídky, terasy nebo chodníčku. Jednotlivé travní pásy by měly být umisťovány tak, aby spoje ve dvou řadách nebyly položeny vedle sebe, ale aby byly pokládány jako když se provazují cihly při stavbě zdi. Jednotlivé pásy by měly co nejvíce doléhat vedle sebe. Pokud potřebujete po trávníku přejít, použijte široká prkna, abyste si botami nevytvořili v trávníku rýhy. Po pokládce je potřeba trávník uválcovat – ve směru pokládky a kolmo na pokládku. Nakonec travní koberec dobře zalijte.

Věděli jste, že travní koberec je možné položit i na střechu domu? Více v tomto článku.

Už je to uděláno, už je to hotovo. Jak pečovat o trávník dál?

V několika následujících týdnech po pokládce byste měli myslet na pečlivou závlahu travní plochy. V prvním týdnu vodou nešetřete vůbec a zalévejte klidně několikrát denně. V druhém týdnu můžete se zaléváním ubrat na frekvenci 2x denně a po třech týdnech už bude stačit jen jedno denní zalévání. Řiďte se samozřejmě také podle počasí.

Zahradní travní koberec

Na položený travní koberec byste v prvním týdnu, nejlépe až 14 dnech, neměli vůbec vstupovat ani na něj pouštět domácí mazlíčky. Poté už můžete začít trávník postupně užívat a po měsíci ho po prvním sečení můžete začít zatěžovat naplno. Více o údržbě trávníků si také můžete přečíst v našem článku ZDE.

- PR článek -