V době naší nepřítomnosti už nemusí pokojové rostliny kytičky trpět. Když nemůžeme nebo nechceme s jejich ošetřováním obtěžovat sousedy, prodávají se jednoduché zavlažovací soupravy Gardena, které dodají květinám optimální dávku vláhy. Když přece jen zapomeneme a přeschne kořenový bal, rostlinu i s květináčem ponoříme do vody na tak dlouho, dokud z ní vystupují bublinky.
Také kytičkám na balkóně dávají parné dny a vysušující vítr pěkně zabrat. Pravidelná zálivka, nejlépe ráno a večer a rosení ručním postřikovačem na prádlo) udrží balkónovky pěkně svěží. Odstraňování zvadlých a odkvetlých stonků je snad samozřejmostí. O zálivce v době dovolené platí totéž jako u květin doma. I do truhlíků je k dostání souprava na postupnou zálivku.
Sklizeň zeleniny je v plném proudu jak ve sklenících, tak i na záhonech. Okurky nakládačky sklízíme dva až třikrát týdně,aby nepřerostly a tvořily nové plody. Stejně tak i salátovky, cukety a papriky. Ve druhé polovině měsíce začíná sklizeň rajčat a lilků. Postupně sklízíme hrášek, fazolové lusky, mangold, kapustu, kedlubny, zelí, brokolici, karotku, letní ředkev, letní salát, cibuli a rané brambory.
Ve volné půdě plejeme, zavlažujeme a odstraňujeme půdní škraloup. V první polovině měsíce končíme s postupnými výsevy keříčkových fazolů a dřeňového hrášku. Pro podzimní sklizeň vyséváme špenát, vysazujeme brokolici, růžičkovou kapustu, kadeřávek, podzimní květák, letní salát a pekingské zelí.
V červenci začínají zrát bobuloviny, peckoviny a letní odrůdy jablek nebo hrušek. Začínáme sklízet maliník, některé odrůdy ostružiníku a od poloviny měsíce také zahradní borůvky. Kdo chce mít jahody i příští rok, je třeba porost vyčistit od plevele, odstranit přebytečné odnože, (aby se jahodník nevysiloval), a půdu okolo rostlin nakypřit. Nakonec jahody přihnojíme Cereritem. Po sklizni peckovin je nejvhodnější doba k jejich řezu i zmlazení. Koncem měsíce pak začínáme s pozdně letním řezem bujně rostoucích jabloní a hrušní. Podpoříme tím vybarvení plodů a zlepšíme jejich uchovatelnost.
Nezapomínejme ovocné stromy vydatně zalévat, nastýlat organickou hmotou nebo posečenou trávou. Padané ovoce nenecháváme ležet pod stromy a pamatujeme i na to, že větve zatížené plody potřebují oporu proti zlámání při prudkém větru a dešti.
Dobře založená a udržovaná okrasná zahrada by neměla být na údržbu nijak náročná. U všech květin pouze odstraňujeme odkvétající květy, záhony co nejčastěji plejeme, a jakmile se půda slehne, kypříme. Nejvíce sil věnujeme tvarování živých plotů a kdo má chuť, může se zabývat výsevem dvouletek (hledíky, zimní fialy, sedmikrásky). Sejeme mělce, na slunný záhon bohatý na živiny a až do vzejití udržujeme v půdě rovnoměrnou vlhkost. Pravidelně sečeme trávník a za sucha zavlažujeme. Dávka speciálního hnojiva na trávníky porostu jen prospěje.
Autor: Irena Forejtová