Krásnou svěží zahradu by chtěl mít asi každý, ale údržba kvalitního trávníku není nijak snadnou záležitostí. Na jeho vzhledu se významně podepisuje především intenzita a frekvence závlahy. Automatický závlahový systém by se tak měl stát standardním vybavením každého domu. Už nemusíte po zahradě běhat s hadicí, abyste zalili záhony a osvěžili trávník. Zavlažovací systém se navíc dokáže postarat o zahradu i v době vaší nepřítomnosti, například během dovolené.
Jak automatický zavlažovací systém funguje?
Automatický zavlažovací systém se skládá z několika vzájemně propojených řídících, ovládacích a zavlažovacích prvků. Pod zemí je v hloubce mezi 25 až 30 cm ukryto potrubí a také výsuvné postřikovače, které jsou skryty pod úrovní terénu. Po otevření přívodu vody se postřikovače vysunou nad terén a po ukončení závlahy se následně opět zasunou do podzemních pouzder. Proces závlahy je řízen centrální jednotkou, která umožňuje nastavit délku i četnost závlahy v průběhu dne, týdne, případně je možné zavlažování nastavit jen na sudé nebo liché dny, či přerušit závlahu při dostatečných srážkách – systém je vybaven srážkovým senzorem. Zahradu vybavenou automatickým zavlažovacím systémem je možné běžně využívat a provádět na ní nejrůznější práce – systém vás nijak neomezuje.
Zavlažovací systém je ideální plánovat při zakládání zahrady
Výhody automatického zavlažovacího systému
Automatický zavlažovací systém má hned několik výhod. Vzhledem k tomu, že s automatickou závlahou dochází k cílené a rovnoměrné závlaze, je tak zajištěna úspora vody a s tím spojená i úspora nákladů ve výši až 60%. Nabízí se možnost zavlažování v nočních, nebo ranních hodinách, čímž je minimalizováno odpařování vody během zálivky. Jde o šetrnější způsob zálivky, která rostlinám a trávě nezpůsobí teplotní šok. Navíc, instalací automatického závlahového systému zvyšujete hodnotu vaší nemovitosti a pozemku. Zavlažování je nejen vizuálně velmi efektivní, ale zároveň dává vzniknout i příjemnému mikroklimatu. Každý, kdo si přeje mít svěží a zdravou zahradu by si měl automatický zavlažovací systém pořídit.
K dalším výhodám těchto zavlažovacích systémů patří:
- úspora času ve srovnání s ručním zaléváním (bezobslužnost)
- rychlá návratnost investičních nákladů
- přizpůsobitelnost každé zahradě
- ochrana před odcizením, systém je trvale uložen pod zemí
- estetický dojem a ochrana trávníku – nikde se nepovalují žádné hadice
- srážkové čidlo reaguje na změny počasí a v případě deště tak zabrání zbytečnému zavlažování
O vše se postarají postřikovače
Výsuvné postřikovače, které jsou uloženy v podzemním pouzdře, po svém vysunutí zajišťují dokonalou iluzi deště a zálivka je tak velmi vydatná po celé ploše. V současnosti je možné si pořídit výsuvné postřikovače rotační (rotory), rozprašovací (spreje), nebo také nevýsuvné úderové (tzv. kačeny). Pro rodinný dům s velkou zahradou se běžně pořizuje několik desítek postřikovačů. Důležité je jejich správné rozmístění tak, aby se při postřiku z části vzájemně překrývaly – tak je totiž možné snížit dobu zavlažování plochy jen na několik desítek minut v jednom cyklu.
Je libo mikrozávlahu?
Klasické velkoplošné zavlažování trávníků se často kombinuje s nejrůznějšími formami mikrozávlahy, což je závlaha menších ploch - jednotlivých květin, skupin rostlin, keřů, stromů, výsadeb apod. Právě tyto rostliny mají totiž většinou jiné nároky na závlahu a mikrozávlaha pracuje při nižším tlaku (1 – 3 bary) a průtoku, než klasická trávníková závlaha.
Pod pojem mikrozávlaha se řadí:
Kapková závlaha – díky kapkovému zavlažování dochází k úspornému a cílenému dávkování vody rostlinám. Každá rostlina dostane jen tolik kapek vody, kolik potřebuje pro svůj růst. Tím je oproti tradiční zálivce možné ušetřit až dvě třetiny vody – šetří se doslova každá kapka. Kapače se připojují na zavlažovací potrubí.
Mikropostřik – do skleníků, ale i na skalky či jiné okrasné rostliny se hodí také mikropostřikovače a mikrozavlažovače. Jsou ideální, pokud potřebujeme zavlažovat rostliny jen jemným postřikem. Paprsek vody je jemnější a dostřik se pohybuje od 2 do 6,5 metru.
Jak často zavlažovat trávník?
Aby byl trávník kvalitní, je třeba mu týdně dodávat v průměru cca 25 – 40 l/m2. Jde o doporučenou týdenní dávku vody, kterou můžeme rozdělit do dvou nebo tří cyklů (např. pondělí, středa, pátek) a tak jednorázově během jednoho cyklu dodáme trávníku cca 10 – 15 litrů na metr čtvereční, což je naprosto dostačující. Aby byla zálivka co nejefektivnější, doporučuje se zavlažovat v časných ranních nebo pozdních večerních hodinách. Během dne nezavlažujeme, pokud to není nezbytně nutné, protože dochází k velkému vypařování.
- jpa -
Foto: Zahrady R+R