Je přitom zajímavé, že po dvou až třech letech intenzivní mediální masáže pak už stavebníci považují daný materiál za dobře zavedený, zatímco jiný je stále „nový a neodzkoušený“, ač se třeba v reálu používá o dost déle.
To je i případ ekopanelů, které se u nás objevily poměrně tiše a nenápadně. Jejich výroba v ČR, na lince vybavené vlastní českou technologií, probíhá však již od roku 1999 a dá se tedy říci, že mají jistou historii. V zemích na západ od nás pak tradice ekopanelů a jejich úspěšného používání sahá desítky let do minulosti.
Co to vlastně je ekopanel? Vyrábí se lisováním slámy (ošetřené proti hlodavcům) za vysokého tlaku a teploty, povrch panelů je pokryt recyklovaným papírem. Ale nemějte obavy, ekopanel není žádný obyčejný „papundekl“. Výsledný produkt má překvapivě dobré mechanické i tepelně izolační vlastnosti, v mnoha směrech lepší než jiné používané materiály. Ekopanely jsou do značné míry samonosné, proto se mohou používat bez montážních rámů.
Ekopanely se vyrábějí v šířce 1 200 mm a tloušťce 58 mm, délka je dle přání zákazníka od 1 000 do 3 200 mm. Plošná hmotnost činí 19,8 až 26,4 kg/m2, což znamená, že panel o rozměru 1 200 x 2 500 mm váží kolem 66 kg. Velký stupeň slisování sice způsobil, že tepelná vodivost panelů je vyšší než u volně balené slámy (nicméně stále poměrně nízká), ale díky vytlačení vzduchu je materiál zase prakticky nehořlavý, ač se to u slámy může zdát neuvěřitelné (třída C1 – těžce hořlavé).
A teď to hlavní – k čemu se ekopanely dají použít? V mnoha aplikacích mohou nahradit cihly, sádrokarton, dřevotřísku a další materiály. Hodí se pro vnitřní i vnější opláštění dřevostaveb, pro příčky a vestavby všeho druhu, na podhledy a obklady, dají se využít i jako ztracené bednění. Jde zkrátka o stavební hmotu s širokým spektrem využití.
Možná se ptáte, proč je upřednostnit před jinými materiály? Ekologické argumenty jsou v našich zemích šmahem zařazovány pod ekoteroristickou nálepku, takže fakt, že jde o materiál z ekologicky čistých a plně obnovitelných zdrojů, zřejmě mnoho lidí nepřesvědčí. Dobrá tedy, a co cena? Celkové náklady na stavbu vycházejí při aplikaci ekopanelů velmi příznivě, ať už je srovnáváme s cihlou, sádrokartonem, překližkou, dřevotřískou či jiným „standardním“ materiálem. Je totiž nutné počítat i s náklady na montáž, spojovací prvky, pomocné rámy, dodatečnou izolaci atd., což u ekopanelů z velké části odpadá. Spojování a montáž je jednoduchá, nejsou potřeba žádné speciální montážní systémy. Vystačíte s běžnými šrouby, sponami apod., pro opracování a úpravu rozměrů se používají rovněž dostupné nástroje, podobně jako u dřeva (pily přímočaré a kotoučové, vrtačky, šroubováky, kladiva…).
Již zmíněná mechanická pevnost a robustnost je pochopitelně pozitivní, panely se neprohýbají, nedají se snadno prokopnout jako třeba sádrokarton, ale přijde vhod i při dopravě na stavbu, kdy se tolik nemusíme starat o možné poškození.
Velkou výhodou ekopanelů je dále možnost téměř libovolné povrchové úpravy. Dají se omítat různými druhy omítek, obkládat, natírat, tapetovat atd.
Ekopanely se sice nenápadně rozšiřují, ale stále stojí – neprávem – tak trochu ve stínu jiných stavebních systémů velkých značek. Už i čeští stavebníci podléhají masivní reklamě nadnárodních společností… Přesto se dá očekávat, že i nadále si budou ekopanely nacházet cestu do našich domů.
Text: Michal Hamšík
Foto: ekopanely.cz