Jenom za poslední rok a půl totiž vyrostla cena zemního plynu o neuvěřitelných 40%. Pokud máte rádi doma teplo, dovede účet z plynáren pořádně zatočit rodinným rozpočtem. Každý, kdo si nyní pořídí plynové topení musí počítat s tím, že během příštích 10 let utratí za plyn stejně peněz, jako by stálo velmi slušně vybavené nové auto.
Jedinou z mála možností jak zajistit pro svůj dům komfortní, plně automatické vytápění a zároveň neplatit vysoké částky za provoz je využití tepelného čerpadla. To je v současné době spolu s kotli na biomasu považováno odborníky za nejperspektivnější zdroj tepla pro rodinné domy. Oproti těmto kotlům je ale vytápění tepelným čerpadlem plně automatické a není potřeba se o zdroj tepla během roku nijak starat a zajišťovat palivo.
Málokdo ze stavitelů nového rodinného domu si uvědomuje, že až svého vysněného a draze zaplaceného miláčka dostaví, spolyká jeho dům v průběhu následujících deseti let 500 až 800 tisíc korun na provozních nákladech. Pokud Vám tyto částky přijdou přehnané a nereálné, tak počítejte s námi: Vytápění a ohřev teplé vody v novém rodinném domě stojí nyní plynem zhruba 32 tisíc korun. Za elektřinu na svícení, vaření atd. zaplatíte dalších 15 tisíc. To je dohromady 47 tisíc korun ročně. Pokud budeme uvažovat každoroční velmi mírný 5 % nárůst ceny zemního plynu a elektřiny, tak po deseti letech utratíte za provoz takového domu více než 600 tisíc korun !
Při rozhodování o tepelném čerpadle mohou zpočátku odrazovat relativně vysoké pořizovací náklady. Tepelné čerpadlo sice stojí o 200 až 250 tisíc korun více než instalace plynového vytápění, ale dokáže snížit náklady z již zmíněných 47 tisíc korun na pouhých 21 tisíc ročně ! Měsíčně Vám tedy zbude skoro 2 200 korun, ze kterých můžete bez problému splácet hypotéku na dům i s tepelným čerpadlem. Zajímavý je i čistě ekonomický pohled. Pokud totiž investujete 200 tisíc korun do tepelného čerpadla, tak dosažená úspora představuje zhodnocení Vaší investice o 10 až 15 % ročně. S trochou nadsázky se pak dá říci, že každé zvýšení cen energie je pro majitele tepelného čerpadla vítané protože zvyšuje jeho výnos z investované částky.
V České republice jsou pro využívání tepelných čerpadel skvělé podmínky, díky kterým je v současné době touto moderní technologií u nás vytápěna každá desátá novostavba. Největší zájem zákazníků je dlouhodobě zaměřen na švédská tepelná čerpadla IVT Greenline, která si svojí vedoucí pozici na zdejším trhu dobyla svojí spolehlivostí a skvělými technickými parametry. Většina tepelných čerpadel IVT je instalována prostřednictvím značkové prodejní sítě IVT Centrum, která sdružuje zkušené montážní firmy specializované na instalace tepelných čerpadel.
Kolik stojí plynový kotel ?
Levný plynový kotel se dá koupit už za 20 tisíc korun, ale pokud k němu připočítáte regulaci, bojler, montáž, rozvody v kotelně, tak se jeho cena minimálně zdvojnásobí. K tomu je potřebné připočítat odkouření nebo komín (od 10 do 50 tisíc korun), plynovou přípojku a rozvod plynu v domě (od 10 do 20 tisíc korun). Nesmíme zapomenout, že „něco“ stojí i přivedení plynu na pozemek. Pokud má majitel parcely štěstí tak ze zavedení plynu neplatí nic, protože to uhradila obec případně dotoval stát. Obvykle je ale cena zavedení plynu rozpuštěna v ceně stavební parcely a představuje dalších 60 až 100 tisíc korun. Když si všechny tyto náklady sečtete tak zjistíte, že pořízení plynové kotelny přijde na 80 až 190 tisíc korun !
Obrázky:
1 / nízkoenergetický rodinný dům, vytápěný a větraný tepelným čerpadlem IVT
2/ schéma - dům s kolektorem
3 / Tepelná čerpadla IVT se velice snadno instalují a zabírají v domě minimum místa. Model IVT Greenline C11 Plus, který je na obrázku, má zabudovaný elektrokotel i nerezový bojler. Umí ohřívat vodu až na 650C a dosahuje topného faktoru 5 (0/35).
4/ Ilustrace – hlavní uzávěr plynu
Foto: autor