Topení uhlím je velmi neekologické
To už dávno neplatí. Moderní kotle na uhlí, ať hnědé uhlí či černé uhlí, splňují přísné emisní normy, které mohou překonat i zařízení na spalování biomasy. Čím lépe se uhlí spálí, tím vznikne méně emisí. A moderní topné systémy umí i zachytit velké část prachu, tzn. do ovzduší se dostane minimální množství emisí a prachu.
Uhlí stále zdražuje
Všechny energie se zdražují, a přesto je uhlí pořád jedním z nejlevnějších zdrojů energie. V přepočtu výhřevnosti je stále dvakrát levnější než vytápění plynem nebo elektřinou.
Uhlí nebude
Celosvětově jsou zásoby uhlí pořád obrovské. Ještě před několika lety z důvodů intenzivního odklonu od fosilních paliv byla cena uhlí na extrémně nízké úrovni, těžba nebyla mnohdy rentabilní, a proto se mnoho dolů uzavřelo. Tato karta se v současné době začíná otáčet. V České republice máme ještě 30 milionu tun černého a 700 milionu tun hnědého vytěžitelného uhlí. Ale naše skutečné zásoby jsou u černého uhlí 16,3 miliard tun a u hnědého uhlí 8,6 miliard tun.
Na jak dlouho máme tedy zásoby uhlí
Na dlouho. Podle současné spotřeby jsou zásoby ropy a plynu na 100 až 200 let, ale celkové zásoby uhlí jsou na nepředstavitelných 2900 let a z celkového množství zásob uhlí bylo lidstvem doposud vytěženo z ověřených zásob pouze 20 %.
Topení uhlím je pracné a prašné
V současné době, kdy mnoho domácností přechází na automatické kotle, kde lze přikládat pouze jedenkrát za 2 až 3 dny je už tato „pracnost“ snížena. Také je na trhu k dostání pytlované uhlí, které minimalizuje i nepříjemný prach. Toto uhlí je k dostání jak ve variantě pytlované uhlí černé, tak i pytlované uhlí hnědé.
- PR článek -