Vyvracíme mýty o uhlí

4.5.2022

Dnešní doba, je ve znamení ochrany životního prostředí. To je zajisté chvályhodné. Ale ekologický postoj je v některých otázkách využití fosilních paliv a zejména uhlí nespravedlivě přísný a nepřesný. V tomto článku se podíváme na tyto účelové polopravdy týkající se uhlí.


Topení uhlím je velmi neekologické

To už dávno neplatí. Moderní kotle na uhlí, ať hnědé uhlí či černé uhlí, splňují přísné emisní normy, které mohou překonat i zařízení na spalování biomasy. Čím lépe se uhlí spálí, tím vznikne méně emisí. A moderní topné systémy umí i zachytit velké část prachu, tzn. do ovzduší se dostane minimální množství emisí a prachu.

Mýty o uhlí

Uhlí stále zdražuje

Všechny energie se zdražují, a přesto je uhlí pořád jedním z nejlevnějších zdrojů energie. V přepočtu výhřevnosti je stále dvakrát levnější než vytápění plynem nebo elektřinou.

Uhlí nebude

Celosvětově jsou zásoby uhlí pořád obrovské. Ještě před několika lety z důvodů intenzivního odklonu od fosilních paliv byla cena uhlí na extrémně nízké úrovni, těžba nebyla mnohdy rentabilní, a proto se mnoho dolů uzavřelo. Tato karta se v současné době začíná otáčet. V České republice máme ještě 30 milionu tun černého a 700 milionu tun hnědého vytěžitelného uhlí. Ale naše skutečné zásoby jsou u černého uhlí 16,3 miliard tun a u hnědého uhlí 8,6 miliard tun.

Na jak dlouho máme tedy zásoby uhlí

Na dlouho. Podle současné spotřeby jsou zásoby ropy a plynu na 100 až 200 let, ale celkové zásoby uhlí jsou na nepředstavitelných 2900 let a z celkového množství zásob uhlí bylo lidstvem doposud vytěženo z ověřených zásob pouze 20 %.

Topení uhlím je pracné a prašné

V současné době, kdy mnoho domácností přechází na automatické kotle, kde lze přikládat pouze jedenkrát za 2 až 3 dny je už tato „pracnost“ snížena. Také je na trhu k dostání pytlované uhlí, které minimalizuje i nepříjemný prach. Toto uhlí je k dostání jak ve variantě pytlované uhlí černé, tak i pytlované uhlí hnědé.

Mýty o uhlí

- PR článek -