Přejdeme na plyn… A skutečně, došlo k hromadnému budování plynových přípojek a lidé si pořizovali plynová topení, ať už ústřední s kotlem, nebo s využitím menších jednotek odvádějících spaliny přes zeď. Ale ouha – plyn se nám zdražuje! Jaká je tedy situace nyní, je plyn stále nejlevnějším druhem vytápění? Nuže, nejlevnější není, avšak nejdražší také ne.

Plyn je stále levnější než vytápění přímotopy, ale některé druhy elektrického vytápění mu šlapou na paty, nebo jsou dokonce ekonomičtější. Ovšem jakékoliv obecné tvrzení je zavádějící, neboť závisí na konkrétní situaci. Jednak je důležité, o jaký objekt se jedná, jak je dispozičně řešen, jaké má (nebo nemá) zateplení, zda je využíván a vytápěn celý nebo jen částečně atd. Ale pak také samozřejmě záleží na konkrétním druhu vytápění (typ kotle, typy a rozmístění radiátorů, použití podlahového vytápění, celkové dimenzování systému atd.). Některé druhy elektrického akumulačního topení mohou být poměrně ekonomické, energeticky velmi výhodné je ale zejména dobře navržené podlahové vytápění. To může být samozřejmě čistě elektrické s použitím topného kabelu, nebo teplovodní, kde se pak k ohřevu nabízí jak plyn, tak elektřina.

Pokud však vezmeme průměrný rodinný dům a průměrný systém topidel, je vytápění plynem stále levnější, než vytápění elektřinou. Dokonce je zhruba na stejné cenové úrovni, jako vytápění černým uhlím. Vůbec nejlevnější je vytápění dřevem, ekonomicky dobře vychází například i použití hnědého uhlí či rostlinných pelet. Konkrétně u hnědého uhlí si však musíme uvědomit jeho negativní dopad na životní prostředí, a to nejen při spalování, ale už při samotné těžbě. Přes větší počáteční investici je ekonomicky velmi výhodné vytápění tepelným čerpadlem.

A jak tomu bude do budoucna? Odhadovat přesně ceny plynu je hádáním z křišťálové koule, nicméně nedá se předpokládat, že by ceny z dlouhodobého hlediska měly klesat. Ba právě naopak. Cena je závislá na situaci na světových trzích, kde postupně stoupá. Souvisí to s poptávkou, ale i s faktem, že zásoby fosilních paliv se postupně vyčerpávají, ačkoliv v tomto směru je na tom zemní plyn ještě dobře. U nás se však na růstu bude podílet další faktor, a to je rušení státních dotací. S jejich eliminací postupně zřejmě dosáhnou ceny energií, včetně plynu, hladiny běžné v Evropské unii. Majitele plynového vytápění může „těšit“ jen fakt, že lidé topící elektřinou na tom nebudou o mnoho lépe…

Dá se nicméně očekávat, že ti méně majetní se mohou alespoň částečně vracet k topení uhlím či dřevem (tento trend je již pozorovatelný), zatímco movitější si budou ve zvýšené míře pořizovat tepelná čerpadla, případně solární a jiné topné systémy. Do budoucna je to určitě dobrá investice.

Pokud si chcete konkrétně porovnat ceny jednotlivých druhů vytápění, doporučujeme tabulku na stránkách ZDE.

Text: Michal Hamšík 

Foto: archiv firem Junkers, Buderus