Dnešní životní styl a představy o pohodlí se však velmi liší od doby, kdy byly tyto domy postaveny, proto se musíme vypořádávat s různými úpravami a rekonstrukcemi. Mezi základní problémy patří otázka vytápění starých domů. Bohužel, jde o velmi komplexní problematiku s mnoha proměnnými, takže žádné univerzální řešení neexistuje. Můžeme si proto obecně říci, jaké jsou možnosti, konkrétní řešení pro daný objekt je ale vhodné svěřit odborníkovi.
Zateplit dům či nikoliv
Záleží na mnoha faktorech – konstrukci a materiálu domu (kámen, cihla pálená či nepálená, dřevo…), jeho technickém stavu, poloze (hory, slunná nížina, vlhká půda…), předpokládaném způsobu využívání a v neposlední řadě na našich nárocích a finančních možnostech. Než budeme řešit problém vytápění, musíme si především položit otázku – budeme dům zateplovat? Staré stavby většinou nemívají valnou tepelnou izolaci, například tlusté kamenné zdi sice mají výborné akumulační vlastnosti, ovšem s termoizolačními už je to horší. Ale zateplování starého domu má mnoho záludností, spojených především s vlhkostí. Zdi bez hydroizolace se po zateplení často „potí“, vlhkost může mít na svědomí plísně, odpadávání omítek atd. Proto je nutné postupovat komplexně.
Problémy s vlhkostí se někdy dají řešit „podřezáním“ domu, možné je částečné odkopání a odvětrání základů, vložení distanční izolace, doplnění drenáží, použití větracích kanálků apod. Promyšlená musí být i samotná tepelná izolace, a to z hlediska materiálu, tloušťky, parozábran, příp. použití odvětrané fasády apod. U historických objektů k tomu přistupuje nutnost nebo dobrovolné rozhodnutí zachovat v co největší míře původní vzhled. Když to shrneme, jde o obrovské množství problémů a samozřejmě také o velké peníze. I proto mnoho lidí na zateplení starých objektů rezignuje a raději se soustředí na nalezení nejlevnějšího způsobu vytápění. Ceny energií ovšem stále stoupají, takže je otázkou, co je výhodnější…
Vytápění starého domu tedy musí brát ohled na stav tepelné izolace a další okolnosti. U nezateplených objektů není špatnou volbou moderní kotel na dřevo. Má vysokou účinnost a díky zásobníku není nutné často přikládat, dřevo přitom stále patří mezi nejlevnější suroviny. Výhoda je, že tento kotel se dá použít i po případném pozdějším zateplení domu. Vytápění plynovým kotlem s radiátory je pochopitelně také možné, ale dosti se prodraží. Když už jej v domě máme instalován, je vhodné zauvažovat nad doplněním okruhu krbovými kamny s výměníkem, což může ušetřit mnoho peněz a navíc poskytne neopakovatelné kouzlo a teplo ohně. Naopak použití elektrických přímotopů ve starém nezatepleném objektu může být důvodem k ekonomicky motivované sebevraždě.
V některých starých budovách se s úspěchem používá teplovodní podlahové vytápění v kombinaci s jinými metodami, ať už „poháněné“ plynem, nebo tuhými palivy. Jeho výhoda je i ta, že často pomáhá dosušovat vlhké paty zdí. Avšak i s vlhkostí je lépe zacházet opatrně. Pokud u některých starých domů dosud vlhké zdivo příliš vysušíte, začne se drolit, zeď si může sedat a praskat…
U zatepleného objektu, kde nejsou problémy s vlhkostí, se dá zvolit prakticky jakákoliv metoda vytápění. Z dlouhodobého hlediska bude výhodné třeba tepelné čerpadlo, ač musíme počítat s větší počáteční investicí.
Vytápění starého domu je zkrátka složitou záležitostí, kterou není radno podceňovat. Nenaleťte první firmě, která vám dá nabídku, ale porovnávejte vždy více možností, a to z dlouhodobého hlediska. Samozřejmě nevíme, co bude v budoucnu, ale nelze asi čekat pokles cen surovin pro vytápění, ani stavebních prací.
Autor: Michal Hamšík