Ne každý má možnost mít dům, chatu, chalupu či jiný rekreační objekt napojen na inženýrské sítě. Aby bylo možné nemovitost obývat i v chladných podzimních a zimních dnech, musí se vyřešit otázka vytápění takového objektu. Stále více majitelů rodinných domů, chat i chalup se zaměřuje na možnost vytápění pomocí LPG, které je oproti elektřině finančně výhodnější a navíc zcela nezávislé na rozvodných sítích.

Co je vlastně LPG?

LPG je zkratkou pro Liquefied Petroleum Gas, tedy zkapalněné ropné plyny – propan, butan a jejich směs propan-butan. Při běžné teplotě a tlaku se LPG vyskytuje v plynném skupenství, jako bezbarvý a nezapáchající plyn. Z důvodu lepší manipulace a skladování je však LPG využíváno ve skupenství kapalném. Toho lze dosáhnout ochlazením plynu, nebo jeho vystavením tlaku. Aby bylo používání LPG bezpečné, přidává se do něj „odorant“, což je silně zapáchající prvek, který pomůže odhalit případný únik plynu.

Je LPG ekonomicky výhodné?

LPG vyniká vysokou výhřevností, snadno se reguluje a pokud se pro tento způsob vytápění rozhodnete, nečekají vás žádné neúměrně vysoké počáteční investice. Vždy však záleží na velikosti konkrétního objektu a způsobu provedení. Přenosná plynová kamna můžete koupit už za 2 až 3 tisíce korun, pokud se však rozhodnete pro instalaci zásobníku a kotle, budete si muset připravit cca 60 až 90 tisíc korun. Jestliže porovnáme vytápění pomocí LPG s vytápěním elektřinou, můžete díky LPG ušetřit až třetinu celkových nákladů, což činí i několik tisícovek ročně. V řadě případů je pak LPG také výhodnější než tepelné čerpadlo – vzhledem k počáteční investici a také u objektů, kde dochází k nižší spotřebě energie.

Dražší než tuhá paliva!

Nízká počáteční investice je jedním z lákadel pro pořízení LPG. Provozní náklady jsou však výrazně vyšší, než při vytápění tuhými palivy. To, jak bude vytápění pomocí LPG finančně náročné závisí také na dodavateli plynu. Důležité proto je sehnat si co nejlevnější společnost zabývající se dodávkami plynu. Kromě toho, že jsou tuhá paliva (dřevo, uhlí, brikety či pelety) levnější a snadno dostupná, však nepřináší příliš dalších výhod. Mnohem větší komfort při vytápění tak stejně získáte díky LPG.


Zásobník LPG. Foto: Flaga

Co na to životní prostředí?

Vzhledem k tomu, že při spalování LPG nedochází ke vzniku žádných sazí ani pevného odpadu a množství škodlivých emisí je několikanásobně nižší, než při užívání tuhých paliv, je vytápění pomocí LPG šetrné k životnímu prostředí. Díky tomu je možné pomocí LPG vytápět i v domech, chatách či chalupách, které jsou umístěny v chráněných krajinných oblastech. Zkapalněný plyn navíc vzniká jakožto druhotná surovina během těžby plynu, ropy, nebo při její rafinaci. Nezatěžuje tak životní prostředí a mohou s ním proto směle vytápět své domovy i milovníci přírody.

Jak uskladnit LPG?

Velký vliv na celkovou cenu související s vytápěním pomocí LPG má i způsob uskladnění plynu.

Tlakové lahve
Zkapalněný plyn bývá zejména u malých objektů uložen v tlakových lahvích. Tyto lahve je potřeba pravidelně vyměňovat a doplňovat – někdy i několikrát do roka. Tlakové lahve jsou k dostání v různých objemech. Jak objemnou lahev si tedy pořídíte, závisí jen na vaší spotřebě, která se odvíjí od toho, zda budete plyn používat jen na topení, nebo také na vaření, ohřev vody atd. Běžně se prodávají tlakové lahve o váze 2 kg, 5 kg, 10 kg či 33 kg. Menší lahve se dají využít při kempování, v karavanech, nebo při zahradním grilování. Pokud chcete vytápět rekreační objekt, sáhněte po lahvi 10 kilové.

Než tlakovou láhev koupíte, zkontrolujte na jejím límci či podstavci datum poslední revize, nemělo by být starší než 10 až 15 let. Údaj o stáří lahve bývá pro lepší viditelnost uváděn i na těle lahve. Lahve, které jsou starší, než 15 let již není možné prodejcem plnit, proto je nekupujte! Stejně tak nekupujte ani lahve poškozené, rezavé či z druhé ruky, které mohou být sice levnější, ale jsou neprověřené. Vždy je kupujte a nechávejte plnit jen u ověřených dodavatelů. Ventil lahve by měl být opatřen pečetí, která je zárukou kvality obsahu i kontroly lahve. Tlakové lahve se ze zákona z důvodu bezpečnosti nesmí naplňovat na čerpacích stanicích!

Zásobník
Pokud byste si chtěli výměnu tlakových lahví odpustit a máte nějakou tu korunu navíc, můžete si nechat do blízkosti domu nainstalovat zásobník. V něm bude zkapalněný plyn uložen, ale při odběru bude již zpět převeden do plynného skupenství. Do budovy se dostane potrubím a může být pak využíván nejen pro vytápění, ale také pro ohřev vody nebo vaření. Zásobník dnes může být nejen nadzemní, ale také polozapuštěný či dokonce podzemní, který se těší stále větší oblibě, protože nijak svým vzhledem nenarušuje okolní prostředí. Plynové spotřebiče se stejně jako při použití zemního plynu instalují včetně plynové přípojky a plynoměru.


Zásobník zkapalněného propanu. Foto: Tomegas

Firmy obchodující s plynem dnes nabízí možnost si takovýto zásobník pouze pronajmout, není třeba jej tak kupovat. Zásobníky jsou k dostání o různých objemech, mohou mít třeba 2700 litrů, nebo dokonce 4850 litrů. Výhodou pořízení zásobníku je fakt, že na něj nemusíte mít stavební povolení, na jeho instalaci stačí ohláška. Kolik plynu se v zásobníku ještě nachází, si může každý snadno kontrolovat, jeho doplnění pak zajišťuje odborná firma.

- jpa -