Podlahové vytápění je vlastně velkoplošný, nízkoteplotní zdroj tepla. Sálavé teplo způsobuje ideální rozložení teplot v místnosti vyhovující potřebám lidského těla. Mimo to nám podlahové topení ušetří 10 až 15 % z celkové spotřeby energie. U vytápění pokoje například radiátorem ústředního topení se zjednodušeně řečeno teplý vzduch, který zprvu stoupá ke stropu, ochladí a následně klesá k zemi. Výsledkem je několik teplotních pásem. Nejtepleji je u stropu, kde ovšem nejsme my, a nejchladněji na podlaze, kde si bohužel často hrají děti a i dospělí jsou mnohdy odsouzeni k nošení teplých ponožek. U podlahového topení je tomu přesně naopak.

A co podlahová krytina?
Pro efektivní a úsporný provoz podlahového topení není až tak důležitá podlahová krytina, jako spíše kvalitní tepelná izolace, která zabrání úniku tepla do spodních vrstev stavební konstrukce. Od zvoleného typu izolace se odvíjí i výška nové podlahy, například v případě polystyrenu je to až 11 centimetrů, což při rekonstrukci, kdy chceme zachovat původní výšku podlahy, není vhodné.

Elektrické nebo teplovodní vytápění?
Při obhajobě elektrického podlahového vytápění je nutné porovnat provozní a pořizovací náklady s jinými podlahovými vytápěními. Provozní náklady jsou u elektrického i teplovodního přibližně stejné, rozdíl nastává o investičních nákladů, kde se u elektrického dostaneme až o 30 % níže. U elektrického vytápění můžeme počítat také s menšími nároky na údržbu, jednodušší instalací i obsluhou. Rychlá a snadná regulace nám přirozeně sníží také provozní náklady. Lokalizování a oprava případné poruchy u elektrického vytápění je otázkou několika hodin a nehrozí ani podmáčení stavby.

Provozní náklady
Pořizovací náklady na jednu místnost s vytápěnou plochou 30 metrů čtverečních by se měly vejít do 20 tisíc korun. Roční provozní náklady se mohou řádově lišit dle velikosti vytápěné plochy (rozdíl dům vs. byt) a dle nároků na teplo dané rodiny. Provozní náklady přepočteny na metr čtvereční podlahové plochy jsou u podlahového vytápění, ať už elektrického či teplovodního, jsou o 20 až 30 % nižší než u nejpoužívanějších plynových kotlů nebo radiátorů.

Foto: archiv firmy Devi