Kotly na tuhá paliva je možné vytápět rodinné domy, chaty, chalupy, případně i výrobní budovy. Řada domácností je s tímto klasickým způsobem vytápění spokojená a tak kotle na tuhá paliva stále patří mezi nejčastěji využívané způsoby vytápění. Často totiž slouží také k ohřevu vody a při vhodné regulaci se dají využít i k vytápění podlah. Výběr toho správného kotle však nemusí být vždy úplně jednoduchý, před samotným nákupem si musíme odpovědět na některé zásadní otázky:

- jaké palivo budeme spalovat
- jak účinný kotel potřebujeme
- jak velký potřebujeme zásobník
- z jakého materiálu by měl být výměník
- jaké očekáváme nároky na údržbu a obsluhu
- jaké chceme, aby měl funkce (samozápal, regulace, automatický výběr popele atd.)


Mauální kotle Caldera na uhlí i dřevo

Jaké palivo budeme spalovat?

Takový kotel, který by umožňovat spalovat vše, co nám přijde pod ruku a co máme navíc, bohužel neexistuje. Dnes si můžeme vybrat z kotlů, v nichž se spaluje uhlí, koks, případně pelety nebo dřevo. Co si vyberete, záleží jen na vás a na vašich ekonomických možnostech. Přestože některé modely kotlů umožňují spalovat více druhů paliv, je vždy dobré spalovat pouze ten typ paliva, který udává výrobce. Alternativní druhy paliva v těchto kotlích sice spalovat můžete, ale dosáhnete u nich menší účinnosti. Za ekonomicky nejvýhodnější jsou považovány kotle na uhlí a pelety. Zajímavou možností jsou tzv. alternativní pelety vyráběné z rostlin. Mají sice o něco nižší výhřevnost než dřevěné pelety, ale jejich pořizovací cena je asi poloviční. Nevýhodou alternativních pelet je, že nehoří v každém kotli.

Jak účinný kotel potřebujeme?

To, jak výkonný kotel na tuhá paliva potřebujeme, se odvíjí od velikosti vytápěné nemovitosti. Je jasné, že přízemní bungalov bude mít jiné nároky na výkonnost vytápění, než třípodlažní dům. Vybírat výkon kotle bychom měli jak podle velikosti vytápěné plochy, tak i podle tepelných ztrát objektu – tedy podle toho, zdali je dům zateplený, či nikoliv. Kotle na tuhá paliva mívají účinnost od 70 %, automatické kotle na tuhá paliva mají účinnost mezi 80 a 95%. Kotle specializované na určitý druh paliva mají lepší účinnost, než kotle na více druhů paliv. Nejvíce účinné jsou ekologické kotle na dřevní či ekologické pelety, jejichž účinnost je přes 95%. Vybrat kotel s vhodnou účinností pro daný objekt je velmi důležité. Pokud by byl kotel předimenzovaný, docházelo by k dehtování kotle – tedy k jeho zanesení a tím by se snižovala účinnost topení a zdražoval se provoz.


Interiérové kotle Verner

Jak velký potřebujeme zásobník?

Od velikosti zásobníku se odvíjí míra našeho pohodlí – čím vyšší zásobním je, tím lépe. Větší zásobník umožňuje chodit ke kotli z důvodu nutnosti jeho plnění méně. Pro velikost zásobníku jsou důležité takové parametry, jako měrná hmotnost paliva v kg/m3 a výhřevnost paliva v MJ/kg. Čím nižší je výhřevnost, o to větší objem paliva spotřebujete. Pokud tedy topíte peletami, je lepší zvolit zásobník větší, pokud uhlím, tak zásobník menší.

Z jakého materiálu by měl být výměník?

Kotel na tuhá paliva je možné používat také k ohřevu teplé užitkové vody. K tomu je zapotřebí výměník tepla. To, z jakého je výměník materiálu, se odráží na celkové životnosti kotle. Na trhu se dnes setkáme s ocelovými výměníky a také s litinovými výměníky, které jsou zárukou dlouhé životnosti.

Výhody automatických kotlů na tuhá paliva

Pokud při vytápění tuhými palivy požadujete vyšší komfort, určitě se zaměřte na automatické kotle na tuhá paliva, které vám ušetří spoustu času i námahy. Automatické kotle totiž umí palivo samy zapálit, dodat ho do kotle a popel poté vynést mimo spalovací prostor. Výhodné také je, pokud je kotel vybaven možností regulace, která jej řídí podle venkovní teploty. Nedochází tak k přetápění objektu, což šetří peníze. Jediné, co musíte u automatických kotlů čas od času udělat, je vysypat popel a do násypky doplnit palivo. Za všechny tyto vychytávky se však platí, automatické kotle jsou tak dražší, než klasické kotle na tuhá paliva, může za to jejich složitější konstrukce.

Zapojení přenechte odborníkům

Pokud jste si vybrali kotel na tuhá paliva a máte jej už doma, nepouštějte se do jeho zapojování svépomocí. Zapojení a zprovoznění kotle by měli provést odborníci a tento úkon rozhodně není dobré podceňovat. Správné zapojení kotle je totiž zásadní pro jeho funkčnost. Pokud se o zapojení nepostará přímo firma, u níž jste kotel koupili, zavolejte si topenáře, který má se zapojováním kotlů zkušenosti. Předejdete tak spoustě nečekaných problémů, které by souvisely s neodbornou montáží.

- jpa -