Využití stabilizátorů komínového tahu (správněji rychlosti větru) se po pětiletém působení firmy S.T.O., s. r. o. z Ostravy stalo víceméně běžným v řadě měst a obcí. Funkci stabilizátorů velmi rychle pochopili a začali využívat v Novém Boru, Kamenickém Šenově a v Jihlavě. Pak následovala další místa, jako Ostrava, Liberec, Bílina, Lysá nad Labem, Ústí nad Labem, Tábor, Třinec, Žďár nad Sázavou, Čáslav, Sadská, Velké Popovice. Další už neuvádíme, protože tvoří většinu rejstříku atlasu České republiky. Dosáhnout úspory přibližně 35% u topení pevnými palivy a kolem 15% při topení zemním plynem znamená návratnost investice na běžném rodinném domě během 2 - 3 let. V praxi to přináší zájem veřejnosti, který poptávku měst a obcí několikanásobně převyšuje.

Při topení pevnými palivy se stabilizátorem dosáhneme lepší účinnosti, protože odstraňuje kolísání komínového tahu, způsobovaného prouděním větru, zpětného tahu a změn tlaku. Konstantní tah znamená úsporu paliva, méně emisí a prodloužení životnosti komínu a kotle.

Při topení plynem dochází u většiny budov pro velikost (délku) komínu k rychlému komínovému tahu, což má za následek zbytečný únik tepla. Stabilizátor tah optimalizuje a jeho funkci si lze představit jako „pokličku" proti úniku tepla. A pokud komín není opatřen stabilizátorem, tak ještě i po vypnutí hořáku proudí dále poměrně intenzívně teplý vzduch z prostoru kotelny komínem a přisává se tak chladný vzduch, který ochlazuje vodu ve výměníku kotle. Dochází brzy k dalšímu sepnutí hořáku, aby voda měla požadovanou teplotu. S využitím stabilizátoru, k přisávání vzduchu v takové míře nedochází, počet sepnutí hořáku se sníží, což má za následek pokles spotřeby plynu. Více na www.sto-ostrava.net nebo www.usporytopeni.cz.

Rádi bychom uvedli na pravou míru jednu důležitou okolnost. Kromě stabilizátorů na komíny montujeme na větrací šachtice bytových domů rotační hlavice pod názvem turbowenty. Tato zařízení nepatří na komíny a slouží jedině k větrání díky své rotaci, vyvolané účinkem větru.

Stabilizátorů je v provozu u nás už přes 3 000 a přispívají svým způsobem ke snížení spotřeby energií a snížení množství emisí, což je v současnosti záležitost velice aktuální.

Při instalaci stabilizátoru tahu:

- můžeme uspořit 10 - 15% paliva při topení zemním plynem 30-40% v případě uhlí, koksu a dřeva,
- dochází u pevných paliv při stabilizaci rychlosti odcházejících spalin ke zlepšení účinnosti kotle, čímž se zvyšuje spalovací teplota, zkvalitňuje hoření a odstraňují nežádoucí okolní vlivy (saze, zápach a emise),
- se stabilizuje průchod spalin bez ohledu na rychlost a úhel náporu větru na komín,
- nejsou součástí stabilizátoru pohyblivé prvky, což zaručuje bezporuchovost,
- se výrazně prodlouží životnost komínu.

- PR článek -