Neplaťte víc, než je třeba

Přestože řada dodavatelů již svým zákazníkům zejména elektřinu zdražila, stále můžete najít výhodnějšího dodavatele, se kterým za energie významně ušetříte. „Naší strategií je, abychom zákazníkům nabídli vždy levnější cenu než jejich dominantní dodavatel,“ uvádí Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy. Zároveň ale radí nedívat se jenom na cenu, ale prověřit si i to, zda se jedná o spolehlivou a stabilní firmu s dobrým zákaznickým servisem.

Pozor na možný nedoplatek

Pokud jste se již po výhodnějším dodavateli energií poohlédli a šetřit budete s nadcházející zimou, dejte pozor na možný vyšší nedoplatek, který se může objevit v prvním vyúčtování. Ačkoli se spotřeba energií v průběhu roku mění, zálohy se platí ve stejné výši po celý rok.

„Jestliže změna dodavatele proběhne v okamžiku, kdy jste na zálohách od posledního vyúčtování zaplatili více, než byla skutečná spotřeba, musíte počítat s tím, že zálohy od nového dodavatele nepokryjí zvýšenou zimní spotřebu do dalšího pravidelného vyúčtování,“ vysvětluje Libor Holub a dodává: „Doporučujeme tedy případný přeplatek z posledního vyúčtování od původního dodavatele neutratit, ale schovat si ho na pokrytí zvýšené spotřeby v zimním období, která se projeví v dalším pravidelném vyúčtování.“ Předejdete tak nemilému překvapení a zbytečnému pocitu, že jste zřejmě neušetřili a naletěli.

 4 jednoduché tipy, se kterými šetříte hned

1.    Nepřetápějte a teplotu regulujte

V českých domácnostech bývá mnohdy přetopeno. A právě zde platí, že čím vyšší teplota, tím větší výdaje a naopak. „Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti již o jeden 1°C, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent,“ říká Libor Holub. S regulací teploty vám pomohou termostatické hlavice na radiátorech

2.    Pozornost si zaslouží radiátory

Radiátorům rozhodně nesvědčí, pokud jsou zastavěny nábytkem nebo slouží jako sušák prádla. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce.

3.    Nevětrejte dlouho, zato účinně

Ani v zimě nezapomínejte větrat, a to krátce a často. Dlouhodobé větrání jen na větračku postupně ochladí vnitřní stěny a celou místnost pak musíte vytápět znova.

4.    Časté vypínání topení úspory nepřinese

„Často se setkáváme s tím, že ačkoli nám zákazníci říkají, že topení pravidelně vypínají, nedaří se jim spotřebu energií za vytápění snížit,“ zmiňuje častý omyl Libor Holub z Bohemia Energy. Při krátkodobém odchodu z domova teplotu nevypínejte topení úplně, ale pouze snižte teplotu. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu.

Další rady a tipy, jak uspořit za energie, najdete v Poradně Bohemia Energy.

- PR článek -