V zahraničí, zejména na západ od našich hranic, jsou venkovní topidla poměrně rozšířená, u nás se teprve začínají zabydlovat. Při jejich pořízení máme na výběr z různých typů a variant, lišících se provedením, velikostí, výkonem a samozřejmě i cenou.

První velkou skupinou jsou topidla plynová. Pro venkovní vytápění se dají použít i pojízdná plynová kamna, častější a vhodnější jsou však tepelné zářiče. V obou případech jde o zařízení snadno ovladatelná, zpravidla s piezoelektrickým zapalováním, regulací a „napájením“ z propan-butanové bomby. Tepelné zářiče jsou k dispozici ve velmi širokém rozsahu výkonů. Např. firma Campingaz nabízí malý Bluecat o výkonu 850 W a hmotnosti pouze 1,7 kg (doporučená cena 1 490,- Kč vč. DPH), ale také zářiče o výkonu v řádech kilowattů, jako např. typ Gardensol (výkon 11 500 W, dop. cena 6 990,- Kč vč. DPH). Takové topidlo už se dá s úspěchem použít i ve zmiňované zahradní restauraci. Vypadá elegantně a vzhledem trochu připomíná starou plynovou lampu v modernějším vydání. Když se podíváme jinam, tak například topidla Patio se rovněž vyrábějí jako malé stolní, tak i pro vytápění větších prostor. Ty vyhřejí plochu až 20 m2, přičemž počítejte s cenou v řádu 10 tisíc korun.

Další skupinou jsou topidla elektrická. Oproti plynu mají výhodu v tom, že neuvolňují žádné zplodiny a odpadá starost o výměnu a doplňování plynových nádob. A o jaká zařízení jde? Pro venkovní použití se sice mohou uplatnit i teplovzdušné ventilátory, častější a efektivnější jsou však opět zářiče. Pracují na principu infračerveného záření, takže neohřívají vzduch, ale jen pevné předměty, které jsou v dosahu zářiče. Takové teplo navíc není ovlivňováno větrem. Klasickým zástupcem infračerveného vytápění jsou i halogenová topidla. Modernější variantou jsou tzv. quartzová topidla (jde o křemenné zářiče s parabolickými hliníkovými reflektory a výbojkami HeLen Philips), využívající revoluční technologii Quartzových lamp a pracující s vlnovou délkou okolo 1200 nm a teplotou až 2 600 stupňů, což je oproti běžným infrazářičům téměř 2,9 krát více. Dle expertního vyjádření Doc. Ing. Karel Daďourka, Csc., z áření o této vlnové délce není pohlcováno ani rozptylováno vodní parou, ani dalšími skleníkovými plyny, přímý ohřev vzduchu zářením je minimální a šíření takového infračerveného záření je velmi podobné šíření světla. Většina stavebních materiálů má v této oblasti koeficient pohltivosti 80 až 90%, pohltí tedy většinu dopadajícího záření a předměty (např. podlaha) se přímo ohřívají. Toto záření je velmi účinně pohlcováno i lidským tělem. Hodnota účinnosti přeměny elektrické energie na teplo přitom dosahuje až 92%. Výhodou je rovněž dlouhá životnost křemenných zářičů, a to až 7000 hodin (bez znatelného snižování účinnosti zářiče v průběhu stárnutí). Příkladem výrobců quartzových topidel jsou značky Burda a Tansun. I v tomto případě se dají zakoupit spotřebiče o různém výkonu, od 750 W až po několik kW, a v širokém cenovém rozsahu.

Výběr je tedy dostatečný, teď už jen zvolit to pravé topidlo k danému účelu. Venkovní topidla samozřejmě nevyužijeme jen při zábavě, své uplatnění najdou také tehdy, když potřebujeme venku pracovat – na stavbě, při různých opravách apod.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem