Zatímco v lednu 2021 byla cena elektřiny zhruba na 2 korunách za kilowatthodinu, v srpnu letošního roku přesáhla 15 korun. I cena plynu se v období necelých dvou let zvýšila několikanásobně. Trh s energiemi je pro koncové spotřebitele pořád nestabilní a čeká se, jak zaberou vládní opatření proti rostoucím cenám.

Cena elektřiny v srpnu letošního roku přesáhla 15 korun. Zdroj: Loxone

Nečekejte, jděte úsporám naproti

Domácnosti se kvůli takto rostoucím cenám snaží v rámci možností snížit spotřebu. Někdo se snaží mít úspory na mysli při každodenních úkonech, jako jsou štelování topení, rozsvěcení a zhasínání světel, při mytí nádobí a tak dále. Jiní investují do zateplení, nových těsnějších oken, efektivnějších zdrojů vytápění apod.

Další, stále poměrně opomíjenou možností úspor je automatizace domácích technologií. Ta výrazně efektivněji obstará běžné funkce. Vytápění pokojů se bude ovládat samo přesně podle předem nastavených požadavků a harmonogramu. Nahodilé a pocitové kroucení hlavicemi skončí a úspora bude maximální. A jako bonus si můžete užívat funkcí nejmodernější chytré domácnosti.

Zajímavé je porovnání se stavebními úpravami s vidinou úspor energie. Třeba zmíněné zateplení – pokud je správně provedené, má svůj smysl. Každopádně automatizace účinek zateplení ještě znásobí. A nová okna mohou těsnit sebelépe, ale pokud větráme se zapnutým topením, peníze tečou oknem ven. Automatizace okna a vytápění propojí a chvíli po otevření vytápění ztlumí. A ještě jedno srovnání – stavební opatření na několik dní či týdnů znesnadní chod budovy. Naopak automatizaci běžné domácnosti bezdrátovým řešením je možné provést prakticky za den, bez jakéhokoli sekání do zdí a omezování se.

Úspora 30 % plynu za vytápění domu

Zastavme se nejprve u plynu a vytápění. Bez větší námahy a velké ztráty komfortu je možné snížit jeho spotřebu skoro o třetinu. Stačí k tomu řídicí jednotka a několik aktorů.

Pokud v některé z místností budete vytápět 1 stupeň méně, než jste zvyklí, ušetříte až 6 % za plyn. Stanovte si tedy nové teploty pro každou místnost. O více stupňů ji můžete snížit například v neobytných místnostech jako předsíních, spížích, technických místnostech a podobně. Systém pak tyto individuální teploty v každé místnosti domu dodržuje za vás. A topí přesně! Nepřetápí, neopožďuje se.

A právě doba vytápění je další možností, jak spotřebu výrazně snížit. Snadno pro každou místnost nastavte dobu, kdy má být skutečně vytopená (třeba koupelna jen ráno kolem mezi 7. a 8. hodinou – pak až večer). Mimo určenou dobu bude topení utlumené. V mobilní aplikaci máte vizualizaci svého kalendáře a statistiky teplot. Takhle funguje inteligentní regulace vytápění.

Bezdrátová chytrá hlavice na radiátoru v koupelně. Zdroj: Loxone

Za jak dlouho se investice vrátí?

Pokud takto rodinný dům ušetří za rok 25 % plynu, může při dnešních cenách ušetřit až 30 000 korun. To se přitom přibližně rovná investici do hardwaru potřebného k inteligentní automatizaci (37 000 korun). V tomto případě by tak návratnost investice jen lehce přesáhla 1 rok. Navíc obecně platí, že s rostoucími cenami energií se návratnost urychluje.

Vizualizace zónové regulace teploty. Zdroj: Loxone

Jak snížit spotřebu elektrické energie

A co elektřina? Můžete například zažádat o změnu tarifu u vašeho distributora. Stovky až tisíce korun ročně můžete ušetřit i zmenšením zbytečně velkého rozvaděče. Předimenzovaný rozvaděč můžete mít například v případě, že jste měnili elektrické vytápění za jiný zdroj tepla. Každopádně vhodnou velikost rozvaděče a možnosti zmenšení musí posoudit najatý elektrikář. Dále zmiňme třeba snížení jasu televize, které ve finále rovněž dokáže uspořit třeba i nezanedbatelnou tisícikorunu za rok.

Smart home může pomoci uspořit elektřinu. Zdroj: Loxone

Vraťme se však k tomu, co může pro úspory elektřiny udělat smart home (při využití systému Loxone):

Vypínání spotřebičů v pohotovostním režimu

Žrouti energie ve Stand By režimu se vypnou, když odcházíte z domu nebo jdete spát. Kliknutím na tlačítko nebo pokynem v aplikaci odpojí relé v rozvaděči dané zásuvky. Vypne třeba oběhové čerpadlo otopné soustavy a celou ji nastaví do úsporného režimu. A roční úspora? Klidně kolem 2 000 korun.

Netopte při větrání

Větrání je nutné, ale netřeba při tom zbytečně utrácet. Ať topíte elektřinou nebo plynem, je potřeba, aby o sobě okna a vytápění věděly. Nejefektivnější je odvětrávat každých pár hodin, a to na několik minut rychlého větrání. Otevřete ideálně několik oken najednou a naproti sobě pro maximální výměnu vzduchu.

Pokud doba větrání překročí určenou dobu (systém to pozná díky okenním kontaktům), vytápění se automaticky utlumí. Po zavření oken systém počká, jak vnitřní teplotu ovlivní zbytkové teplo (uložené např. ve stěnách). A začne znovu topit, až to je skutečně potřeba. Takto lze za rok uspořit až 4 000 korun za rok.

Moderní, stylové osvětlení

Výměnou za LED světelné zdroje můžete snížit spotřebu elektřiny na osvětlení až o 80 % – ať už se jedná o bodovky (s bílým i barevným světlem), LED pásky či závěsná světla. Možností je spoustu, oceníte však LED světla s vysokou životností, která vydrží i 25× déle než běžné žárovky. Takto můžete ušetřit další 4 000 korun.

Jako bonus získáte s řídicí jednotkou v podobě Miniserveru chytrý energetický management energie získané z fotovoltaiky. Systém zohlední vlastní výrobu elektřiny i aktuální stav úložiště a až při přetoku zapíná například klimatizaci. A při ještě větším přebytku se energie využije pro ohřev teplé vody a podobně.

Tip

Zkuste si naklikat vaši chytrou domácnost. Snadno a za několik minut získáte přehled o funkcích včetně ceny. Naprosto zdarma a nezávazně:

mujdum.loxone.com

Nenechte se na jaře překvapit vyúčtováním a buďte připraveni na zimu. Automatizace dokáže ušetřit desetitisíce korun ročně.

- PR článek -