Není totiž teplo jako teplo. Radiátory a podobná zařízení produkují konvekční teplo, které ohřívá okolní vzduch, jenž poté předává teplo dalším předmětům v místnosti. Teplý vzduch z blízkosti těchto teplých těles skutečně stoupá vzhůru ke stropu místnosti, kde proto bývá obvykle nejtepleji. Existuje ovšem i sálavé teplo, což jsou vlastně infračervené paprsky. Procházejí prostorem podobně jako světlo a dopadají na pevné předměty, které zahřívají. Sálavé teplo je vyzařováno například otevřeným ohněm v krbu nebo tzv. infrakamny, ale také právě stropním vytápěním. Infračervené paprsky se šíří směrem od zdroje, v tomto případě od stropu k podlaze, a cestou ohřívají vše, co jim přijde do cesty – včetně lidí. Proto je možné, že stropní vytápění funguje a dokonce může být velmi efektivní.

Kde a proč jej použít? Například tam, kde místnost nechceme „zaneřádit“ radiátory či jinými topnými tělesy, a kde přitom z různých důvodů nechceme nebo nemůžeme instalovat podlahové vytápění. Podobně jako při jeho použití přitom stropní vytápění zaručuje dobrý tepelný komfort při úsporném provozu, v místnosti nedochází k víření prachu způsobeného přesuny vzduchu o různé teplotě a celý systém je navíc prakticky bezúdržbový.

Příkladem takového výrobku je topná fólie od firmy Fénix, která se dá dle varianty použít jak pro stropní, tak pro podlahové vytápění. Obě se však hodí pouze pro tzv. suché montáže. Na strop (typicky pod sádrokartonové podhledy) je určena fólie s obchodním označením Ekofilm C. Skládá se z plastové folie s nanesenou grafitovou vrstvou, kabelů a příslušenství a vyrábí se ve výkonech 140 a 200 W/m2 v celkové šířce 40, 50 nebo 60 cm (topná šířka 30, respektive 40 a 50 cm, po stranách jsou netopné pásky šířky 5 cm pro upevnění ke konstrukci stropu). Tloušťka je pouze 0,4 mm. Vzhledem k sálavému vytápění je přitom teplota stropu při použití fólie poměrně nízká, a sice 35 až 40 °C, což je ideální z hlediska komfortu i ekonomiky.

Montáž fólie Ekofilm je jednoduchá a dá se zvládnout i svépomocí. Důležité je dodržet zásady, týkající se minimální vzdálenosti od svítidel, trubek, trámů a dalších prvků stropu, umístění připojovacích vodičů, použití vhodných materiálů apod. Cenné rady k montáži a dosti podrobné postupy najdete na výše uvedených webových stránkách výrobce, odkud se rovněž dají stáhnout ve formátu PDF.

Jaká je cena? Pohybuje se dle typu zhruba od 230,- do 400,- Kč za běžný metr (plus náklady na regulaci atd.).

A jedna informace na závěr - pro stavebníky je jistě důležité vědět, že hlavní výrobci sádrokartonových systémů, firmy Knauf a Rigips, schválili použití fólie Ekofilm C v rámci jejich systémů s tím, že přitom nedochází k žádnému omezení záruky. Fólie se dá namontovat jak v novostavbách, tak při rekonstrukci starších objektů.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Fenix Trading