Systém tepelného čerpadla resp. získávání energie pomocí termomechanických změn, je znám již z minulého století. Ačkoli dochází k celkovému zvyšování teplot / globální oteplování/ stále pro jisté segmenty planety je zapotřebí v souladu s životním komfortem dodávat tepelnou energii.
V našich geografických podmínkách, se stále více potvrzuje využití nízkoenergetických zdrojů pro vytápění jako jedno z přijatelných možností. Z toho vyplynulo, že jedna z alternativ šetrných zdrojů tepla jsou TEPELNÁ ČERPADLA. Již samotná technologie, k tomu kvalitní konstrukční a dílenské zpracování, dává záruku efektivity zařízení. Velmi jednoduše řečeno „ČÍM BUDOU VSTUPNÍ ENERGIE DRAŽŠÍ, TÍM BUDE TEPELNÉ ČERPADLO EFEKTIVNĚJŠÍ“.
Z dostupných statistik získáme informaci o značném nárůstu instalací tepelných čerpadel v ČR. Dáme-li hranici rok 2000, kdy oficielně bylo zaznamenáno něco přes 400 ks instalací, pak rok 2006 již překročil 10.000 namontovaných tepelných čerpadel. V současné době není zatím údaj statistiky, ale předpoklad by mohl převýšit hodnotu 13 – 14.000 oficielních instalací. S velmi rychle se vyvíjející technologií se posouvají i hranice využitelnosti TČ. Na trhu jsou zastoupeny jak renomovaní výrobci kvalitních TČ, tak zcela neznámí s netradiční technologií. Občas lze usoudit, že jim jde hlavně o útok na peněženky neinformovaných zákazníků.
Obecné dělení TČ dle získávání primérní energie a předávání do otopných systémů:
Vzduch - voda /vzduch - zatím nekonečný a nejekologičtější zdroj/
Země - voda /podmínka prostoru, vlastnit plochu pro horizontální kolektor nebo pro vrt/
Voda - voda /podmínka vodního zdroje s kvalitním chemickým a minerálním složením/
Opět se vracíme k našim podmínkám v ČR, kde jako nejpřijatelnější se ukazují TČ systému VZDUCH - VODA. Jednoduché systémy, které zajišťují návratnost investice do 5 let. TČ lze vybavit také velmi drahou technologií a tím navýšit vstupní investici s delší návratností.
Systém ZEMĚ – VODA , zde je podmínkou mít plochu pro uložení plošného kolektoru, tedy velmi laicky vyjádřeno, pro cca 10 kW TČ potřebujeme asi plochu 450 m2 (bez přesného rozboru zeminy) apod. u vrtu cca 120 - 150m. Z toho lze i odvodit značné finanční náklady jen na přípravné práce resp. na zajištění primérního okruhu pro TČ. Pak návratnost je k tomu adekvátní.
Systém VODA – VODA , zde máme podmínku dostatečného množství vody a k tomu i příslušnou kvalitu (chemický rozbor včetně obsahu minerálů). Teplota vody 8°C je též podmiňující. Pro obecnou představu jaké objemy vody potřebuje 10kW TČ cca 0,5l / sek. Tedy bude- li TČ pracovat 20 hod /den, je třeba 36.000l vody. Zde je nutno ještě podotknout, že musíme mít nejen čerpací studnu, ale ze zákona i vsakovací. Při představě vsáknutí 36 m3 vody do země to nebývá jednoduché.
Zájemce o TČ by měl vždy si vyhodnotit tato kritéria a sám mít již představu, o který systém bude mít zájem. Nelze opominout sazbu D56, přiznávanou Distributorem energie pro provoz TČ, kdy nízkou sazbu získáte na 22 hod provozu nejen TČ, ale též celého domu. Výhoda pak je zcela zřejmá. Nízká energetická sazba + topný faktor TČ.
Na závěr z praktických poznatků
Systém TČ je založen na fyzikálních zákonech a domnívat se, že přírodu ošálíme, je nemožné.
I zde platí rovnováha: tedy něco je vždy za něco.
Nejlevnější a ani to nejdražší, nemusí být to nejlepší.
A co je velmi podstatné...
Již samotná technologie TČ při dodržení provozních podmínek je zárukou stálé úspory proti klasickým zdrojům energie.
- PR článek -