Tehdy podle ní trpělo syndromem nezdravých budov třicet procent obyvatel ve vyspělých zemích. O deset let později to bylo jednou tolik. Čísla z dnešní doby budou jistě alarmující. Proč je naše zdraví doma v ohrožení?

Nedostatky nebezpečných budov

Špatnou kvalitu vnitřního ovzduší, o které jsme mluvili v úvodu, způsobují nejčastěji různé nedostatky ve větracích systémech, ale i chyby v topení nebo klimatizaci. Ale tímhle zdaleka výčet škůdců nekončí. Problémem jsou také nečistoty ve vzduchu, za které může špatná filtrace vzduchu. Dalšími příčinami mohou být:
• Nedostatečná ventilace ozonu, který produkují některé kancelářské stroje
• Některé stavební materiály, uvolňující výfukové plyny, které následně znečišťují vzduch uvnitř budov. Nečistoty v ovzduší vzniklé působením lehkých průmyslových chemikálií nebo těkavých organických látek, které používáme k čištění povrchů.
• Nadměrná vlhkost a plísně, které díky ní vznikají.

Co se může stát

Pokud se zdržujete delší dobu v takové budově, může to mít dopad na váš zdravotní stav, a někdy i s trvalými následky. Alarmující je, že podobných budov v posledních letech významně přibylo a lidé o možných rizicích nevědí, i když se mnoho z nich již s následky a zdravotními problémy setkalo. Často totiž netuší, že potíže jsou způsobené právě syndromem nezdravých budov (SBS).

Co dělat, aby se vás to netýkalo?

Nejdůležitější je prevence. A ta tkví především v čaté výměně vzduchu a správném větrání. Rozhodně zapomeňte na to, že se SBS týká pouze starších budov - bohužel i těch nových. Ať už jde o novou nebo starou budovu, důvodem vzniku SBS je především použití nedostačujících a nedokonalých stavebních postupů a metod. Zjistit problém bývá obtížné a nákladné.
Obecně si lidé, kteří trpí syndromem nezdravých budov, často stěžují na symptomy, které spolu na první pohled buď nesouvisí, nebo ano, ale přisuzují se jiným chorobám např. kašel, rýma nebo škrábání v krku a kožní choroby. Může se ovšem vyskytnout i v podobě podráždění a pálení očí, snížené imunity, alergické reakce či kožních problémů. Hovoří se o tom, že někteří dokonce trpí poškozením vnímání vůní a chutí.

Podle výčtu symptomů asi není divu, že se často přisuzují jiným nemocem a důvodům, jak vznikly. Jestliže vaše problémy nastaly poměrně rychle, tedy řádově v týdnech, a neustále se zhoršují, může být příčinou právě SBS. Situace se musí ihned řešit a je dokonce možné, že se zdravotní problémy nepodaří vyřešit ani vaším odstěhováním se do jiného domova. „Zjistila jsem, že mé alergie souvisí s SBS, až když jsme se odstěhovali do jiného domu. Bohužel na kožní chodím dodnes a je to už pět let. Paní doktorka mi šance na úplné uzdravení nedává,“ stěžuje si Dana L. z Prahy, která syndrom nezdravých budov pocítila doslova na vlastní kůži. Není ovšem zdaleka sama. Možná se to týká i vás a ještě o tom nevíte. SBS častěji trpí ženy, jelikož mají citlivější imunitní systém.

Jak uzdravit domov

• Důležitá je častá a pravidelná údržba klimatizace, ventilace a topení.
• Nepoužívejte v místnostech, které se nedají dobře vyvětrat barvy, rozpouštědla, pesticidy a lepidla.
• K luxování používejte speciální vysavač s tzv. HEPA filtrem. Dokáže účinně filtrovat vzduchové částice.
• Odstraňte mechanicky či chemicky veškeré plísně z vašeho domova. Produkují toxické látky, které se prouděním vzduchu mohou rozšířit do celého interiéru a vytvářet nezdravé životní prostředí.

Když se budova nepodaří léčit

Ten nejhorší scénář je asi každému jasný. Nutná demolice budovy. To se stane, pokud nebudete problém řešit. Novinkou je i metoda řízení tlaků a mikrotlaků. Díky ní lze rozpoznat nechtěné proudění v budově. Účinnost této metody se ovšem zatím testuje.

Autor: Michaela Čapková