O kotli na pelety jste už určitě slyšeli. Jde totiž o nejkomfortnější způsob vytápění tuhými palivy. Často se mluví o téměř bezobslužném režimu, protože o kotel na pelety se jeho majitel skoro nemusí starat.

Obstará skoro všechno

Jediné, nač musíte myslet, je doplňování pelet do zásobníku kotle. Jak často? To záleží na velikosti zásobníku a výkonu kotle. Obvykle se palivo doplňuje jednou za pět dnů. O zbytek už se automatický kotel na pelety umí postarat sám:

- pomocí zapalovací patrony rozdělá oheň,

- dopraví palivo na rošt hořáku,

- pravidelně pelety doplňuje podle požadované teploty,

- a když je třeba, oheň bezpečně uhasí.

Jde to i na dálku

Zmíněný automatický provoz peletového kotle dostává nový rozměr při využití moderních technologií. Díky připojení k internetu totiž můžete vytápění snadno ovládat pomocí telefonu nebo počítače. To znamená, že místo toho, abyste šli ke kotli sami přiložit, stačí pouze kliknout prstem a jednoduše zvýšíte požadovanou teplotu. Chod kotle změníte z gauče v obýváku i na letišti při návratu z dovolené.

OPOP - peletové kotle

Tuhá paliva jsou výhodná

Ve srovnání s vytápěním plynem nebo elektřinou vycházejí pelety velmi výhodně. Navzdory všeobecnému zdražování jejich cena skokově neroste a stále lze počítat s posezónními a množstevními slevami. Navíc je na trhu dostatek lokálních dodavatelů, abyste si mohli z jejich nabídek vybírat.

Ještě levněji než pelety lze obvykle pořídit hnědé uhlí, což je také důvod, proč si řada majitelů oblíbila kombinované kotle na pelety i uhlí. Toto řešení umožňuje libovolně přecházet z jednoho paliva na druhé, a tím využívat jejich výhod podle aktuální situace.

Přikládejte podle svého gusta. V automatickém nebo manuálním režimu

Při topení peletami využíváte všech předností automatického kotle, který si sám doplňuje a dávkuje palivo a jehož teplotu můžete upravovat odkudkoli.

Při topení uhlím šetříte náklady za palivo, které ovšem do kotle přikládáte manuálně a opakovaně několikrát za den.

Přechod mezi topením různými palivy může být překvapivě snadný. „Náš kotel H4 EKO PELLET má multifunkční mechanismus odklápění hořáku. Pokud topíte peletami, vsunete hořák do kotle a zajistíte. V druhém případě ho jednoduše odklopíte stranou a přikládáte do kotle manuálně uhlí,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP, která se výrobě kotlů věnuje už několik desítek let.

S důrazem na životní prostředí

Vysoká účinnost kombinovaného kotle je zaručena pro oba typy paliva. To znamená, že v každém případě využíváte téměř všechnu energii k vytápění a snížíte tak náklady. Kotel také splňuje přísné podmínky Evropské unie pro ekologické používání s minimem emisí a jeho provoz je bez omezení schválený pro budoucí roky.

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

- PR článek -