Když se v osmdesátých letech minulého století objevily na komínech ve Velké Británii   charakteristické prstence s vloženým čočkovitým profilem, měla veřejnost zato, že se jedná o dekorativní stříšku proti dešti a sněhu.Avšak aerodynamika a termodynamika tohoto patentu působila na odchod spalin v souvislosti s atmosférickými podmínkami tak pozitivně, že se

úspora u topení ustálila bez ohledu na různé rekordní údaje na přibližně35% u topení pevnými palivy a na 15% při topení zemním plynem. A tak je tomu dodnes.

Při topení pevnými palivy můžeme ovlivnit druh paliva a typ zařízení. Náš vliv na objem vzduchu, jenž se zúčastní spalování, je však velmi malý.Moderní topná zařízení totiž potřebují pro svůj správný provoz objem vzduchu neboli tah přesně určený výrobcem.V praxi vlivem proudění větru, zpětného tahu a změn tlaku, tah velmi kolísá a to má za následek nerovnoměrné spalování a zbytečný únik tepla.

Stabilizátor proudění větru i ostatní vlivy eliminuje a navíc vysušuje komín, protože vlhkost z paliva se sráží na jeho prstencích a odchází mimo vnitřní prostor komínu. Konstantní tah má za následek úsporu paliva, snížení objemu emisí a samozřejmě prodloužení životnosti komínu i kotle.

U topení plynem komínová ztráta nebývá tak vysoká, ale dochází k efektu "rychlého komínového tahu". Tzn., že teplo uvolněné vlivem spalování plynu, rychle odchází do komínu a jeho potenciál není dobře využit. A pokud komín není opatřen stabilizátorem, tak ještě i po vypnutí hořáku proudí dále   poměrně intenzívně teplý vzduch z prostoru kotelny komínem a přisává se tak chladný vzduch, který ochlazuje vodu ve výměníku kotle. Dochází brzy k dalšímu sepnutí hořáku, aby voda měla požadovanou teplotu. S využitím stabilizátoru, k přisávání vzduchu v takové míře nedochází, počet sepnutí hořáku se sníží, což má za následek pokles spotřeby plynu.Více na www.sto-ostrava.net .

Na základě těchto skutečností a po vyhodnocení uplynulých sezón nabízíme ke stabilizátoru „Záruku spokojenosti“ s úsporou paliva. Pokud zákazník neušetří min. 15% plynu nebo 30% pevných paliv, může zařízení vrátit a dostane peníze zpět. Nemusí úsporu dokazovat, což by ostatně bylo dost složité. Vycházíme z jednoduché úvahy - kdo ušetří, nemá důvod stabilizátor vracet. A uvedené zařízení při správné funkci komínu funguje.

Stabilizátorů je v provozu v současnosti u nás přes 2 000 a snad brzy doženeme Velkou Británii a U.S.A., kde se využívají už přes 15 let.

Při instalaci stabilizátoru tahu:

- můžeme uspořit 15 - 20% paliva při topení zemním plynem a dřevoplynem, 30 - 40% v případě uhlí, koksu a dřeva

- dochází u pevných paliv při stabilizaci rychlosti odcházejících spalin ke zlepšení účinnosti kotle, čímž se zvyšuje spalovací teplota, zkvalitňuje hoření a odstraňují nežádoucí okolní vlivy (saze, zápach a emise)

- se stabilizuje průchod spalin bez ohledu na rychlost a úhel náporu větru na komín

- nejsou součástí stabilizátoru pohyblivé prvky, což zaručuje bezporuchovost

- se výrazně prodlouží životnost komínu                                                     

- PR článek -