Důsledek? Rostoucí cena fosilních paliv vede majitele rodinných domů k úvahám, čím vlastně topit nebo jakou alternativu si k plynu pořídit. Zatím se ekonomicky nejvýhodnějším jeví dřevo.
CO BY MĚL INVESTOR ZVÁŽIT
Každá změna druhu topení znamená zásah do původní stavební koncepce. Lehce se může stát, že modernizace topného systému přinese uživateli domu problémy. Je tedy na projektantech, aby správně posoudili případné dopady záměny na efektivitu a kvalitu vytápění. Investoři se v dané věci mohou s dotazem obrátit na konzultanty České energetické agentury www.ceacr.cz nebo na Energetické informační centrum (www.energetik.cz). A ještě něco by nemělo zájemcům o instalaci uniknout, týká se to nákladové položky. Na nový kotel je možno získat od státu dotaci. Poskytuje ji Státní fond životního prostředí, vždy příslušné pracoviště v krajském městě. Podrobnosti (včetně formulářů žádostí) jsou uvedeny na webových stránkách www.sfzp.cz. Obecně se dá říct, že každý, kdo vymění kotel či kamna na fosilní paliva za moderní kotel na biomasu, má do 31. 12. 2008 šanci získat dotaci. V principu se ale dá konstatovat, že se nejedná o dotaci na koupi zařízení, protože kotel musí být již nainstalován, uveden do provozu a zaplacen. Teprve od tohoto okamžiku lze po dobu 12 měsíců žádat o dotaci. Žádost doporučujeme podat v okamžiku, kdy fond vyhlásí příjem žádostí, protože prostředky jsou omezené. Ale dá se jen těžko odhadnout, jak vláda, resp. ministr pro životní prostřední, upraví pravidla pro rok 2009.
Cena kotlů na dřevo? V průměru se pohybují v rozmezí 25 000 až 100 000 korun. Nabídka je dostatečně bohatá, pro názornost jsme vybrali kotle typu DC.
MYSLETE NA PROJEKT
Řádná činnost kotle závisí na několika faktorech. Patří k nim komínový tah, regulace teploty zpátečky a vzájemný poměr přívodu primárního, sekundárního a terciálního vzduchu. Nedodržení požadavků na řádnou instalaci vede k provozním problémům. Důsledkem jsou pevné zbytky po hoření usazující se na stěnách komínu anebo nedostatečný tah kouřovodu. Jak jsme si ověřili u výrobců kotlů na pevná paliva, problémy se vyskytují převážně u instalací, které byly realizovány bez projektu. Zejména komínový tah a regulace teploty zpátečky jsou základní parametry, které je nutno řešit projektem.
TAKÉ EFEKTIVITA SPALOVÁNÍ ŠETŘÍ PENĚŽENKU
Palivové dřevo by mělo mít vlastnosti, které umožní efektivní spalování. Především jde o vlhkost. Čerstvě poražené dřevo jí mívá okolo 50 procent, ale efektivní spalování nastává až s vlhkostí kolem 20 procent. Tento stav můžeme očekávat zpravidla po dvou letech vysychání. To už se výhřevnost polen pohybuje kolem 4 kWh/kg. Pro porovnání – dřevěné brikety i pelety vykazují hodnotu 5,40 a štěpky 4 kWh/kg. Dodejme, že výhřevnost hnědého uhlí bývá asi 5 kWh/kg. Orientační faktor pro správné posouzení kvality dřeva zjistíte, když poleno rozštípnete. Platí zásada, podle níž se nevyschlé dřevo dá dělit snadněji. Hoření vyschlého dřeva se projevuje vyšší teplotou plamene a menší tvorbou nežádoucích zplodin. Oproti mokrému dřevu je tedy jeho spalování nejen ekonomické, ale i ekologické.
Samotná těžba dřeva by měla odrážet stromové druhy. Silnější listnáče je vhodné zpracovat hned z jara. V tu dobu hmota obsahuje více mízy než v létě a lépe se řeže. V porostech jehličnanů se lépe pracuje s pilou po jednoroční prodlevě, a to v létě. Dřevo do té doby tzv. zavadne a lépe se s ním na pile pracuje. Za kolik korun se dá pořídit jeden prostorový metr paliva? Odpoví údaje v tabulce Palivové dříví. Ceny jsou samozřejmě orientační a zahrnují DPH, ale je třeba přičíst ještě cenu případného naložení do kontejneru (metr cca za 70 Kč) a také dopravné něco stojí. Pro informaci jsme vložili tabulku Vysychání dřeva, která charakterizuje vztah obsahu vody a výhřevnosti.
KOTEL NA SPALOVÁNÍ PELET? STAČÍ SI VYBRAT!
Nabídka kotlů pro spalování pelet na českém trhu převyšuje poptávku. Příkladně společnost Verner nabízí pro rodinný dům automatický kotel na pelety s označením A25, Rioni nabízí kotle Fröling. K mání jsou také dřevozplyňující kotle o výkonu v rozmezí 20 – 45 kW. Spalovat je možné i odpady ze zemědělské produkce (seno, sláma, kůra), avšak proces hoření je nutno s výrobcem kotlů konzultovat. Zařízení má automatické podávání paliva ze zásobního sila, jehož velikost může být navržena od jednodenního až po několikaměsíční zásobu paliva. Kotle jsou konstruovány jako předtopeniště s výměníkem, což umožňuje postavit toto předtopeniště před stávající kotel (VSB, ČKD, Slatina). Touto úpravou se ušetří investiční náklady na rekonstrukci stávající kotelny. Dodejme, že kotel je vybaven automatickou regulací výkonu a celého procesu spalování, automatickým zapalováním a automatickým odpopelněním. Moderní typ je vždy sestaven z podávacího šneku paliva, hořáku, dohořívací komory, výměníku, odtahového ventilátoru, odlučovače s filtrem a odpopelňovacího zařízení. K příslušenství patří elektrický rozvaděč a hydraulická jednotka. Proces spalování je řízen regulací, jejíž komfort lze uzpůsobit podle přání zákazníka. Palivo je do hořáku podáváno šnekem, který má protipožární ochranu proti vniknutí ohně do sila. V hořáku je palivo posunováno podavačem, proto lze bez potíží spalovat dřevní odpad, silně znečištěný spékavou zeminou. Odpopelňování je automatické do připraveného kontejneru. Jak jsme si ověřili u výrobce kotlů Verner, nejvíce prodávaný kotel pro naše účely je nerezový o výkonu 12 až 27 kW. Pořizovací i provozní náklady topení peletami však nepatří k nejlevnějším. Kvalitnější kotel se dá pořídit v ceně kolem 80 000 korun a bílé pelety přijdou zhruba na 3 300 korun za tunu. Pro vytápění rodinného domku je třeba až 8 tun pelet ročně.
Výhody a nevýhody topení dřevem
+ výroba tepla je ekologická
+ v porovnání s ostatními topnými médii je dřevo levnější
+ kotle na dřevo jsou v porovnání s klasickými kotli lépe regulovatelné
+ hořením vzniká jen málo odpadu, který
lze navíc použít jako hnojivo
– v domě je třeba vyčlenit skladovací prostor pro palivo
– palivové dřevo vyžaduje přípravu (řezání,
štípání)
– finální cenu zvyšují náklady na dopravu
RADY A ZKUŠENOSTI
Topení dřevem v klasických kamnech je sice možné, ale přináší nízký tepelný efekt. Proto je vhodné opatřit si pro takový účel speciální kotel na dřevo. Pro topení v krbu se hodí jen důkladně vysušené dřevo, protože syrová polena obsahují dehet. Ten se může v silnější koncentraci samovolně vznítit. Velmi dobře se pro krbová kamna hodí buk a dub. Modřínové dřevo je také používáno jako palivo, ale obsahuje velice mnoho pryskyřice a při hoření prská. Lípa zase může při spalování páchnout. Pokud máte daleko do lesa, zvažte náklady na dopravu. Její cena i perspektivně poroste a může velice snadno převýšit vstupy spojené s relativně nízkou pořizovací cenou paliva. Kotel je možno dodat s chladicím výměníkem. Je to pojistka proti přehřátí, ke kterému může dojít při výpadku elektrické energie a nuceném oběhu. Výhoda je zřejmá – při prohoření kotle je možno vyměnit jen vložku, tj. těleso kotle za 1/3 ceny. Při výběru kotle dbejte, aby byl vybaven chladicí smyčkou proti přetopení a s palinovým termostatem(po dohoření paliva vypne ventilátor).
KOLIK VYDÁME ZA TEPLO
Druh paliva Cena za jednotku (Kč/GJ)
Brikety z hnědého uhlí 170 – 290
Dřevo 100 – 220
Elektřina 280 – 480
Hnědé uhlí 110 – 230
Koks 240 – 400
Lehký topný olej 470 – 770
Zemní plyn 230 – 350
KOLIK ZAPLATÍTE ZA KOTEL
Typ kotle Výkon (kW) Cena (Kč)
DC 18 S 20 26 200
DC 22 S 22 31 300
DC 25 S 25 33 500
DC 32 S 35 40 000
DC 40 SX 40 42 500
DC 50 S 48 51 500
VYSYCHÁNÍ DŘEVA
Stáří Obsah vody (%) Výhřevnost
Čerstvě kácené v lese 50 – 60 7,1MJ/kg
Přes léto skladované 25 – 35 12,2MJ/kg
Několik let skladované 15 – 25 14,4MJ/kg
KOLIK STOJÍ UPRAVENÉ PALIVOVÉ DŘÍVÍ
Druh Úprava (cm) Cena (Kč)
Borovice dl. 100 650
Bříza dl. 50 900
Dub dl. 33 1 100
Modřín dl. 33 950
Smrk dl. 100 650
Na vlastnostech palivového dřeva závisí, jaká bude efektivita spalování. Nejdůležitější je vlhkost, která by měla být maximálně 20 %.
Autor: Časopisy pro volný čas