Rovnoměrné teplo

Skleněné radiátory jsou skvělou volbou nejen do obytných místností, ale i do koupelen. Dokážou spolehlivě vytopit každý prostor a navíc mu dodají šmrnc. Jejich výhodou je, že rovnoměrně hřejí celou svou plochou a tak se nestane, že by u země bylo chladno a u stropu zima. To ocení všichni, kdo trpí neustálým pocitem studených nohou. Skleněné radiátory je možno využívat i na temperování, sušení či předehřívání ručníků. Přestože je sklo obecně považováno za křehký materiál, není třeba se křehkosti skleněných radiátorů nijak obávat. Jsou totiž vyráběny z bezpečnostního kaleného skla.

Jaké jsou výhody skleněných radiátorů?

Jelikož skleněné radiátory umožňují vyhřát místnost během krátké chvíle, dokáží tak snížit náklady na vytápění. Ideální je jejich použití ve spojení s tepelnými čerpadly či kondenzačními kotli. Žádným problémem není jejich zapojení do stávajícího systému vytápění. Další výhodou skleněných radiátorů je jejich malá tloušťka, díky které šetří místo. Jistě oceníte také rychlost jejich instalace. V případě potřeby jdou snadno demontovat a nově nainstalovat na jiném místě, což se hodí zejména při stěhování.


Teplovodní skleněný radiátor Isan s displejem a LED osvětlením

Mnoho lidí si skleněné radiátory oblíbilo také pro jejich bezúdržbovost. Až na občasné utření prachu jim nemusíte věnovat žádnou pozornost. Skleněné radiátory jsou celkově také šetrnější k lidskému zdraví - jsou vhodné pro alergiky a lidi, kteří často trpí bolestmi v krku. Nevíří totiž prach a udržují v místnosti přirozenou vlhkost.

Jaké známe typy skleněných radiátorů?
V dnešní době můžete vybírat ze tří typů skleněných radiátorů:
- teplovodní
- elektrické
- duální

Teplovodní skleněné radiátory

Tento typ radiátorů je tvořen kovovým topným tělesem a skleněným krytem z kaleného bezpečnostního skla. Využívají jednoduchého, ale velmi účinného konvekčního principu proudění vzduchu. Malé množství vody obíhá v tepelném výměníku a tak se skleněný radiátor velmi rychle zahřívá. Teplota skleněného krytu není vyšší než 43°C. I když je tedy teplota vody nižší (45 – 50 stupňů Celsia), jsou teplovodní skleněné radiátory účinnější, než radiátory standardních typů. Jejich vysokou energetickou účinnost i přes poměrně nízkou teplotu vody zajišťují právě výměníky tepla. Teplovodní skleněné radiátory jsou o něco ekonomičtější, než radiátory elektrické. Vyrábějí se v několika základních velikostech, ale pokud by vám žádný ze standardních rozměrů nevyhovoval, nabízejí dnes výrobci možnost výroby těchto radiátorů na zakázku. Stačí jen dodat rozměry, které požadujete.


Foto: Isan radiátory


Foto: Heatroll

Elektrické skleněné radiátory

Elektrické skleněné radiátory mají tu výhodu, že se topným tělesem stává sklo samotné. Dají se používat jako samostatná otopná tělesa nebo jako designový doplněk k stávajícímu topnému systému. Jsou tvořeny topným prvkem, termostatem, přívodním kabelem a přední panel je složen ze dvou vrstev tvrzeného skla. Některé firmy nabízí elektrické skleněné radiátory, které mají topnou folii umístěnu mezi dvěma skly, a radiátor tak nemá žádné spojení po hranách. Ve skleněném radiátoru zkrátka nejsou viditelné žádné topné části. Skleněné panely pokrývá speciální folie, která zabraňuje případnému rozsypání skla na střepiny. Pokud by došlo k rozbití radiátoru, dojde zároveň i k přesušení elektrického obvodu.


Foto: The Glass Radiator Co.

U elektrických radiátorů se teplota skleněného povrchu pohybuje mezi 55°C - 65°C, nehrozí tedy, že byste se o něj popálili. Existují neregulovatelné typy radiátorů, které mají teplotu předem nastavenou na 65°C, stejně jako je tomu u klasických radiátorů. Radiátory, které jdou regulovat, jsou vybaveny čtyřmi různými tepelnými programy, díky kterým se dá měnit a přizpůsobovat teplota v místnosti dle potřeby. Ovládání je umožněno dálkovým ovladačem s dosahem 20 metrů. Ovládat s ním můžete všechny radiátory, které jsou v objektu umístěny.


Foto: The Glass Radiator Co.

Duální skleněné radiátory

Duální radiátory v sobě kombinují teplovodní a elektrické skleněné radiátory. Umožňují přes zimu vytápět klasicky z ústředního topení a v létě si v případě potřeby můžete přitopit pomocí elektrického radiátoru.

Radiátor jako designový prvek

Konečně jsou tady radiátory, které není třeba schovávat, protože kromě toho, že dokážou příjemně vytopit interiér, jsou také jeho ozdobou. Můžou být jak výrazným solitérem, tak i nenápadným a decentním doplňkem místnosti. Skleněné radiátory jsou k dostání v různých designech, barvách i rozměrech. Není problém si vybrat z různě barevných skel, od bílé barvy, přes černou, šedou, béžovou, zelenou, červenou, případně zvolit barvu dle vzorníku RAL. U teplovodních radiátorů lze vybírat i z několika dřevěných dekorů. Nabízí se i neobvyklé úpravy povrchu skleněného krytu. Aplikovat se na něj dají různé dekorativní motivy například pískováním, tiskem nebo s použitím dalších materiálů jako jsou kamínky, perličky apod.


Foto: Isan radiátory

Skleněné panely jsou k dostání také v různých provedeních - může jít o čiré, potištěné, případně i zrcadlové sklo. Zrcadlové radiátory mají tu výhodu, že se v koupelnách a dalších místnostech s vyšší vlhkostí nezamlžují a jsou odolné proti stříkající vodě. Zajímavostí jsou rovněž skleněné radiátory s LED diodami, které se nacházejí buď po stranách, nebo na přední straně radiátoru. Navíc se dnes nabízí i možnost výroby atypických rozměrů a návrhu vlastního designu. Skvěle tak zapadnou do všech moderních, ale i starších interiérů. Jakmile se vám vzhled radiátoru omrzí, stačí vyměnit přední skleněný panel a můžete získat radiátor zcela odlišného vzhledu.

Instalace skleněných radiátorů

Skleněné radiátory se nejčastěji instalují na pevno na stěnu. Montáž na zeď je nejrozšířenější, protože radiátory tak nezabírají žádné místo. Rám radiátoru se uchytí na stěnu pomocí několika šroubů a na něj se pak nasadí skleněný panel. Komu by však nástěnný typ radiátoru nevyhovoval, může zvolit také prostorový radiátor, který se postaví volně na zem. Tyto radiátory jsou vhodné do míst, kde není možné z nějakých důvodů instalovat topné těleso na stěnu, nebo použít podlahové vytápění. Radiátor se tak stane zajímavým solitérem, který je atraktivní ze všech stran. Dá se využít k případnému členění prostoru na jednotlivé zóny.

- jpa -