Jak se postarat o plynový kotel, abyste se vyvarovali případných havárií a jiných nepříjemných situací, které souvisejí s nezrevidovanými kotli? Jednoduše. Tak jako se s láskou a pečlivostí věnujete svému automobilu, tak i jiná složitější zařízení jako jsou plynové průtokové ohřívače a kotle, potřebují ke spolehlivému fungování pravidelnou servisní péči.
Věděli jste, že plynové kotle jsou jedním z nejekologičtějších způsobů vytápění? Pravidelná revize kotlů zajistí provoz šetrný k přírodě i k vaší peněžence. Zanedbáním péče o kotel se zbytečně vystavujete riziku poškození i zdraví, a přitom pravidelná servisní prohlídka určitě není drahou záležitostí v porovnání s následky katastrof, kterým pomáhá předcházet.
Prevence je nutností
Aby si plynové kotle zachovaly efektivitu a dlouhou životnost, je nutný pravidelný servis kotlů. Tak jako jistě nezanedbáváte preventivní zdravotní prohlídky, tak jsou základem správné péče o kotel pravidelné servisní prohlídky. Odborného servisního technika byste ke svému kotli měli povolat jedenkrát ročně, nejlépe po skončení topné sezony nebo v letním období. S nastupujícími podzimními dny jsou servisní střediska značně vytížena a čekací lhůty na prohlídky se zbytečně protahují. Netřeba zdůrazňovat, že pravidelné servisní prohlídky smí provádět jen vyškolení servisní technici.
Kontroly plynových spotřebičů jsou často podceňovány, a přitom péče o ně není časově ani finančně náročná. Pár stokorun a dvě hodiny času skutečně nejsou za klid a pohodlí nijak vysoké investice. Revize kotle by měla rozhodně ušetřit čas i peníze. Preventivní prohlídka zajistí kromě kontroly funkčnosti topidla, pokud je to nutné i vyčištění hořáku. Je-li nezbytná oprava, celková cena za prohlídku se navyšuje o cenu opravy a použitých dílů + cestovné.
V mnoha případech jde jen o obyčejnou lidskou lenost si prohlídku kotle domluvit. Preventivní prohlídkou kotle však zaručeně předejdete drobným, ale i vážnějším haváriím a třeba při tom ušetříte hromadu peněz na protopeném plynu. Pokud jste podcenili pravidelné revize kotlů a servis kotlů a u vašeho plynového kotle došlo k poruše, volejte neprodleně profesionály.
Bezpečný provoz je povinný
Odběratel má ze zákona povinnost zajistit bezpečný a spolehlivý provoz odběrného zařízení. V praxi to znamená, že moderní plynové kotle sice splňují náročné bezpečnostní normy, ale na jejich funkčnost a spolehlivost mají vliv nejen provozní podmínky, ale právě zajištění pravidelné servisní péče. Proto by měli zbystřit i ti, kdo bydlí v nájemním bytě. Rozhodně by měli kontaktovat majitele bytu a zjistit, kdy proběhla poslední revize kotle a rozvodů plynu, případně volat revizního technika. Předejdou tak i nepříjemnému překvapení, že kotel a rozvody plynu jsem vlivem zanedbaného servisu v havarijním stavu.
Dodatečné stavební zásahy
Odborníci také upozorňují, že pro bezpečný provoz je třeba kotle zkontrolovat a prohlédnout i při mimořádných stavebních úpravách vašich domovů. Vlivem těchto dodatečných úprav se může technický stav vašeho plynového spotřebiče zhoršit, a tak zapříčinit vyšší spotřebu plynu nebo ohrožení zdraví.
Je potřeba si uvědomit, že na spálení jednoho kubíku plynu spotřebuje kotel asi 14 kubíků vzduchu. Ke standardním prohlídkám byste měli zařadit tedy i mimořádné případy, kdy s nejvyšší pravděpodobností dojde ke změně podmínek provozu plynového kotle. To se stává nejčastěji při nejrůznějších rekonstrukcích bytů. Proto je bezpodmínečně nutné, pokud se chystáte dělat dodatečné úpravy v prostoru nasávání spalovacího vzduchu, jakými jsou třeba modernizace koupelny, výměna oken nebo dodatečná montáž ventilátoru, obrátit se na revizního technika. Ten ověří, zda stavební zásah výrazně neovlivňuje bezpečný provoz kotle.
Moderní autodiagnostika šetří čas i náklady
Moderní plynové kotle se mohou pochlubit vysokou úrovní zabezpečení. Současné výrobky mají moderní regulační prvky. Modernější modely kotlů jsou vybavené autodiagnostikou, která krátí čas potřebný k opravě kotle a současně i náklady. Autodiagnostika kotle v případě provozních stavů vybočujících z normálu zobrazují na displeji chybový kód. Tato funkce upozorní na nestandardní situaci a díky ní může servisní technik poradit uživateli i po telefonu. V případě, že půjde o náročnější zásah, může si technik potřebný náhradní díl vzít rovnou s sebou.
Další autodiagnostické prvky zabudované v kotlích modernějších typů například hlásí pomocí havarijního termostatu přehřátí kotle. Takové kotle jsou rovněž vybaveny čidly, která hlásí přerušení tahu kotle nebo hlídají únik spalin pod hořákem. Při jakémkoliv náznaku poruchy jsou plynové kotle díky těmto bezpečnostním prvkům odstaveny z provozu. Ani tyto bezpečnostní prvky však nesnižují význam pravidelných servisních prohlídek.
-ar-
Foto: Junkers