Jestliže se jako investor rozhodnete pro stavbu nízkoenergetického domu, činíte tak jistě z důvodu nízkých plateb za spotřebované energie. Poté se nabízí myšlenka, jak zvýšit úsporu domu volbou vhodného topného systému s nejnižšími provozními náklady. Důležité je zvažovat také pořizovací náklady, abyste zbytečně vysokou investicí nepřesáhli životnost zařízení. U těchto typů staveb je proto nejvhodnější volbou elektrické vytápění s nulovými náklady na údržbu a servis, které nevyžaduje obsluhu, umožňuje přesnou regulaci teploty a dává přehled o spotřebované energii.
Elektrické vytápění je nejdokonaleji regulovatelným zdrojem tepla s nejmenší spotřebou energie. Právě dokonalá, přesná a levná regulace je důvodem spokojenosti uživatelů, kteří tak mohou přizpůsobit topný režim měnícím se rodinným a ekonomickým podmínkám.
Cena pořízení a provozu musí být vyvážená
Pořizovací ceny elektrických topných systémů jsou o desítky procent nižší něž ceny plynového vytápění. Mnohdy jsou dokonce několikanásobně nižší než vytápění tepelným čerpadlem.
Tuto skutečnost je třeba si uvědomit zejména u novostaveb s nízkou tepelnou ztrátou, kde se náklady na vytápění pohybují v řádech 10–15 000 Kč/rok (RD cca 150 m2). V tomto případě je investice do drahých technologií méně výhodná, protože poměr nákladů na pořízení a provoz tyto drahé technologie znevýhodňuje.
Elektrické vytápění navíc umožňuje získat levný tarif elektřiny D45d s poloviční cenou za elektřinu, kterou může 20 hodin denně po celý rok využívat celá domácnost a veškeré elektrospotřebiče.
U moderních staveb převažuje spotřeba elektrospotřebičů nad spotřebou elektrických topných systémů. V konečném důsledku je elektrické vytápění nejúspornějším zdrojem vytápění pro nízkoenergetické a pasivní domy.
Jaké elektrické vytápění je nejlepší?
Stejně jako u všech topných systémů, také v případě elektrického vytápění je možné vybírat z celé řady řešení a konstrukcí. Jednotlivé typy se liší v designu, principu přenosu tepla do prostoru a také poměr jejich účinnosti a ceny je jiný.
Přímotopné vytápění je ze všech typů nejméně úsporné. Nedoporučujeme uvažovat o jeho instalaci ani v případě nízkoenergetických domů.
Elektrokotle jsou centrálním zdrojem tepla a regulace je značně nepřesná. Radiátory pod okny nebo podlahové topení jsou ztrátové, protože únik tepla konstrukcí je velký. Stejně tak elektrické podlahové topení prohřívá podlahu oběma směry a nic na tom nemění skutečnost, že je pod ním izolace.
Výčet možností uzavírá elektrické sálavé vytápění pomocí infrapanelů. Tyto jsou decentralizovaným vytápěním a místnost prohřívají nejrovnoměrněji ze všech uvedených systémů. Infrapanely také vysoušejí zdivo a tím zlepšují jeho tepelně-izolační vlastnosti. Dosahují tak nejvyšší účinnosti ze všech elektrických topných systémů. Nevýhodou může být vyšší cena, protože kvalitní sálavé infrapanely využívají dražší technologie, jako je karbonové topné vlákno, akumulační desky a vysokoemisivní povrchy pro dosažení nejvyššího podílu sálání. Cena pořízení tohoto systému je tak vyšší například oproti přímotopům, avšak v provozních nákladech je infratopení až o 50 procent účinnější než přímotopy.
Výhody elektrického sálavého vytápění
• o 50 procent nižší spotřeba energie
• vynikající výkon ve srovnání s konvekčním vytápěním
• snadná instalace
• bezúdržbový provoz
• dlouhá životnost
• není potřeba technická místnost
• nižší investiční náklady v porovnání s vytápěním plynem nebo TČ
• rychlá reakce na požadované změny teplot
• vysoká provozní spolehlivost
• žádné tepelné ztráty vedením
• žádné saze, žádný CO2
• jednoduchá obsluha
• přímé vytápění místnosti
• přesná regulace s možností odečtů spotřeby pro každou místnost
• odborné poradenství, návrh zdarma, zaměření na místě také zdarma
• kvalitní produkt a servis
Teplená pohoda s infrapanely Wellina splňuje nejvyšší standardy
Sálavý topný systém musí být kvalitní a certifikovaný
Největší světový výrobce infrapanelů společnost Redwell Manufaktur GmbH je držitelem celé řady ocenění za kvalitu a úsporu infrapanelů Wellina. Nabízí nejširší sortiment infrapanelů na trhu. Standardem jsou základní bílé infrapanely WE, které je možné potisknout vlastním motivem. Dalšími možnostmi jsou skleněné a zrcadlové povrchy v koupelnách. Pro příznivce netradičních tvarů a forem nabízí společnost infratopení v podobě kulatých infrapanelů typu Round či koule Rondo. Nabídka dále zahrnuje celou řadu přenosných těles Standwave a podobně. Infrapanely lze tedy vybírat a přizpůsobit jakémukoliv interiéru od moderního až po tradiční.
Konstrukce infrapanelů zohledňuje nejen estetické, ale i bezpečnostní hledisko. Nejvyšší míra účinnosti sálání zůstává zachována
Složení infrapanelů je výhradně z ušlechtilých materiálů a patentovaných technologií. Akumulační jádro obsahuje drcený lávový kámen, do kterého je zafrézováno karbonové topné vlákno. Jádro je zepředu kryté kovovým odolným povrchem se speciálním nástřikem pro maximální emisi tepla do prostoru. Vzadu se nachází krycí plech z nerezového vysoce leštěného materiálu, jenž zabraňuje sálání na stěnu či strop, na kterém je infrapanel umístěn. Rakouský výrobce již od roku 1998 vyvíjí a vyrábí infrapanely vždy s nejvyšší účinností, což dokazuje rozsáhlý seznam získaných ocenění po celém světě. Aktuálně se produkty společnosti Redwell Manufaktur GmbH vyvážejí do více než 35 zemí světa.
Infrapanely Wellina jako hlavní zdroj vytápění pro celý dům
Jak je to u infratopení se spotřebou energie? Příkladem je RD u Chrudimi
Nedaleko Chrudimi byl v roce 2012 postaven přízemní nízkoenergetický rodinný dům s pěti místnostmi a dalšími náležitostmi, jako jsou WC, koupelna a chodby.
Celková plocha RD je 142 m2. Stavba je z materiálu Ytong 37,5 cm + 10 EPS. Okna jsou s trojskly.
Infrapanely byly určeny jako jediný zdroj tepla ve všech místnostech. Každá z nich má svůj prostorový termostat. Celý topný systém byl dodán za ceníkovou cenu 104 000 Kč bez DPH včetně nadstandardních příplatků za exkluzivní potisk infrapanelů různými motivy a za zrcadlový povrch u některých panelů. Dům používá výhradně elektrickou energii včetně ohřevu TUV 2 kW bojlerem o objemu 200 l.
Objekt z pohledu Energetického certifikátu a reálné spotřeby energie splňuje požadavky na nízkoenergetický dům kategorie „B“. Dům po dvou letech provozu vykazuje celkovou průměrnou spotřebu energie 12 000–13 000 kWh/rok. Při aktuální ceně za elektřinu 2,3 Kč v tarifu D45d jsou provozní náklady domácnosti cca 28 000 Kč/rok. Náklady na vytápění dosahují tedy cca 15 000 Kč/rok. Dům má samostatné měření spotřeby el. energie podružným měřením.
Infrapanel Wellina 600W na stropě typ Round
Jak se v domě žije po dvou letech provozu?
„S infrapanely jsem měl zkušenost v minulosti, a to v bytě, ve kterém jsme v Chrudimi bydleli jako nájemníci, než jsme si zařídili vlastní bydlení,“ popisuje dnešní majitel domu. „Majitel bytu tehdy šetřil na vybavení v každém směru, a tak jsme zažili levné infrapanely, které po několika letech provozu ztmavly a vůbec nevypadaly hezky. Teplo však bylo příjemné a spotřeba příznivá,“ vypráví muž. Pár se proto rozhodl ve svém RD použít stejný systém vytápění, ale kvalitnější, aby vydržel desítky let plánovaného provozu. Oslovili pouze výrobce kvalitních a certifikovaných infrapanelů s delší zárukou než jen několik let. Důležitá pro ně byla komunikace s dodavatelem při návrhu a výběru designu infrapanelů podle vlastních představ. „Měli jsme štěstí a vybrali rakouské infrapanely Wellina, které navrhoval a dodával český importér s letitými zkušenostmi,“ dodává. Celý topný systém byl navržen včetně regulace a umístění infrapanelů. Realizace infratopení se uskutečnila do tří pracovních dní. „To jsme ocenili zejména s ohledem na napjatý časový plán výstavby domu. Po dvou letech provozu hodnotíme kvalitu bydlení a tepelnou pohodu jako bezkonkurenční. Návštěvy jsou zmateny absencí radiátorů a přitom je jim příjemně teplo i od podlahy,“ pochvaluje si muž. Teplo je v celém prostoru rovnoměrné a obrazy na zdech zajímavě „schovávají“ celý topný systém. Spotřeba je nižší, než bylo v projektu navrženo, což rodinu příjemně překvapilo. „Bezprašný provoz domácnosti ocenila zejména manželka při úklidu a malé děti, které si na podlaze hrají. Já oceňuji, že jsem infratopení za dva roky provozu nevěnoval ani minutu pozornosti. Vše běží v automatickém režimu,“ uzavírá majitel domu.
Infrapanel Wellina 600 W na stěně, zrcadlo bezrámové, krytí IP 65
Návrh řešení vytápění infrapanely je nezávazný a zdarma
Společnost USby s.r.o., která je dovozcem infrapanelů Wellina pro Českou republiku, navrhuje sálavé vytápění individuálně pro každou stavbu zdarma na základě zaslané projektové dokumentace. Případně zaměřuje stavby přímo na místě, také zdarma. Návrh obsahuje příkony infrapanelů, jejich konkrétní umístění, ekonomiku provozu a pořízení. Projekty je možné zasílat na e-mail info@usby.cz nebo využít on-line formulář na stránkách www.usby.cz. Spolupracujeme s projektanty, architekty a stavebními firmami, kterým poskytujeme veškeré poradenství zdarma.
Další články o infrapanelech Wellina
Infrapanely - studie prestižní univerzity přinesla překvapivé výsledky
Obrazy, které zahřejí. Doslova!
Jak vytopit bydlení levně a zdravě?
Dřevostavby je levnější vytápět elektřinou než plynem. Jak je to možné?
Čas na změnu vytápění - snižte náklady až o 50% s infrapanely Wellina
- PR článek -