Teplý vzduch není tedy bez užitku vyvětrán otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá část svého tepla čerstvému přiváděnému vzduchu.

Obr.1 - Základní princip proudění vzduchu

K tomu je samozřejmě nutné vybavit dům příslušným zařízením. Rekuperační výměníky tepla se většinou osazují do větracích jednotek. U mnoha staveb tak lze využít stávající vzduchotechniku za předpokladu, že má nucené větrání. U větších objektů se to určitě vyplatí, a vzhledem ke vzrůstajícím nákladům na vytápění a růstu cen energií obecně se stále častěji rekuperace používá i v rodinných domech či bytech. Je také možné použít rekuperační výměníky ve spojení s klimatizací, kdy v letních měsících funguje výměna obráceně - teplý vzduch přiváděný zvenčí je ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.

Rekuperační jednotky mohou také snižovat vlhkost v objektu, ať už přirozenou, nebo vznikající při vaření či v koupelně (kondenzační rekuperátory) a tím i pomoci s nadměrnou vlhkostí. V suchých prostorách může být naopak vzduch zvlhčován.

Obr.2 - Větrací jednotka na zeď

Výběr rekuperačního zařízení
Při výběru rekuperačního zařízení je jedním ze základních prvků při jeho posuzování účinnost. Prostor bez rekuperačního výměníku má účinnost nulovou – při výměně vzduchu veškeré teplo bez užitku uteče ven. Stoprocentní účinnost by nastala tehdy, kdyby si nově přiváděný vzduch „vyměnil“ teplotu s odváděným, tzn. vnější by se zahřál na teplotu vnitřního a naopak. To ovšem není vzhledem ke ztrátám energie technicky možné, nehledě na spotřebu samotného zařízení.  

Reálně mají rekuperační zařízení účinnosti v poměrně velkém rozsahu 30 až 99%. Pokud se podaří získat více než 60% účinnost, lze už mluvit o slušném výsledku. Horní hranice dosahují jen špičková zařízení za určitých podmínek.

Vliv na účinnost rekuperace má kromě samotného výměníku celá řada dalších faktorů – konstrukce budovy (zateplení, okna…), umístění jednotky a izolace jejího pláště, proudění vzduchu v daných prostorách, konstrukce rozvodů vzduchu aj.

Dalšími faktory, které je nutno při pořizování rekuperačního výměníku zvážit, je velikost domu nebo bytu, počet lidí v těchto prostorách (každý člověk produkuje určité teplo) a místní podmínky zmíněné výše. Budeme asi posuzovat i hlučnost, velikost a hmotnost jednotky a tím i možnosti jejího umístění, její vlastní spotřebu a pochopitelně cenu.

Chystáte-li se stavět nový dům, určitě se vyplatí o rekuperaci uvažovat, a to již v projektovém stadiu, aby konstrukce domu s tímto zařízením počítala. V některých případech je však možné provést instalaci i ve starších objektech, obzvláště v rámci renovací a přestaveb spojených se zateplováním.

Nelze asi čekat, že by přes občasné drobné výkyvy směrem dolů v dlouhodobém horizontu ceny energií klesaly. Při pořízení rekuperační jednotky vás kromě ekonomického hlediska také může hřát fakt, že je to řešení ekologické a přispívá k celkovému omezení růstu spotřeby energií a tím k šetření přírodních zdrojů.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem Karon, M TECH, EkoWatt