Zatápění i udržování ohně v krbu je pro mnoho lidí „obřadem“ a věnují mu velkou pozornost. V dnešní přetechnizované době je to opět tak trochu návrat do minulosti – nestačí jen zmáčknout knoflík, člověk musí vynaložit určité úsilí, avšak poté si může celá rodina vychutnat příjemnou odměnu.

 

Foto - nářadí ke krbu Chimo (9 909 Kč) a koš na dřevo Bebop (8 478 Kč), Blomus

Pro práci s krbem se dá pořídit poměrně široký sortiment nářadí. Na trhu je velký výběr různých provedení, od základního praktického nářadí ze sériové výroby, až po nákladnější nástroje nerezové či ruční kovářskou práci, často s bohatým zdobením.

A co je opravdu nutné? Základní pomůckou je klasický pohrabáč, který se v té nejobyčejnější verzi dá koupit za pár korun v železářství. Jak už název napovídá, slouží k prohrabávání ohniště, k dělení uhlíků a nahořelých kusů dřeva na menší atd. Dále potřebujete lopatku a smeták k čištění ohniště. I tady si můžete vystačit s obyčejnou plastovou lopatkou a smetáčkem z domácích potřeb, samozřejmě za předpokladu, že krb čistíte až po vychladnutí. Dají se koupit i kovové lopatky, které se již hodí i pro nabírání žhavých uhlíků. V praxi to je však u uzavřených krbových kamen a vložek jen málokdy potřeba, na rozdíl od klasických otevřených krbů, odkud přece jen může občas nějaký ten žhavý kousek vyletět.

 

Foto - koš s nářadím Rondo (6 780 Kč), nářadí ke krbu Landero (1 727 Kč), AZ krby

U starších krbů navíc musíme vymést popel a uhlíky na lopatku přímo z ohniště, zatímco v moderních vložkách a kamnech smeteme jen zbytky přes mříž do speciálního „šuplíku“, který se poté vynese. Lopatka je tedy potřeba vlastně jen pro nabrání drobných zbytků, které nám při čištění vypadly, respektive pro úklid pilin a kousků dřeva, odpadlých při přikládání.

Nikoliv nezbytnou, avšak velice užitečnou pomůckou jsou také kleště, sloužící k „přeorganizování“ žhavého topiva uvnitř krbu. Dá se to sice zvládnout i pohrabáčem, nicméně s kleštěmi je to snazší. Samozřejmě se s nimi mohou nabírat také vypadlé kusy.

Foto - nářadí Luk (1 488 Kč), nářadí Landhaus (2 181 Kč), AZ krby, nástěnné nářadí Chimo (12 420 Kč), Blomus

Výše uvedené typy nářadí se dají, jak už bylo zmíněno, koupit rovněž v lepším ozdobném provedení, obvykle včetně stojánku či věšáku. Při volbě velikosti a tvaru bychom měli vycházet z instalovaného krbu nebo kamen, aby se nám s nářadím v daném prostoru dobře pracovalo. Totéž se týká designu – k moderně střiženým lesklým kamnům se bude hodit obdobně moderní nerezové nářadí, zatímco ke starobyle vypadajícímu krbu spíše černěné výrobky z kovárny. Pěkné krbové nářadí pomůže dotvořit atmosféru a stane se elegantní součástí interiéru.

Dalším možným doplňkem krbu je koš nebo stojan na dřevo. Uplatní se tam, kde není jiný vhodný prostor pro ukládání topiva (např. vyzděný výklenek apod.). Samozřejmě také zde se nabízí široký prostor k výběru – existuje nesčetné množství různých kovových stojanů, ale dá se použít i proutěný koš, dřevěný stojan apod.

Foto - koš na dřevo Chimo (5 076 Kč), Blomus

Jestliže se vám nechce zapalovat oheň klasickým způsobem s třískami a papírem, nebo to třeba neumíte, usnadní vám práci podpalovače. Bývají tekuté nebo tuhé, někdy se dají koupit v jednom balení společně s krbovými zápalkami. Opět je k dispozici více produktů od různých výrobců. Při použití podpalovače se vždy řiďte pokyny a používejte jej v souladu s bezpečnostními předpisy.

Krbová kamna a vložky jsou mnohdy zábavnější než televize, vždyť pohled do skotačících plamenů je pro lidi odjakživa fascinující. Avšak ochranné sklo se po čase zašpiní od zplodin hoření, takže začne kazit dobrý dojem. Jeho vyčištění „běžnými čisticími prostředky“ je nesnadné až nemožné, proto přicházejí ke slovu specializované přípravky – čističe na krbová skla. Jsou účinné a práce s nimi je snadná. Pokud však nechcete utrácet za chemii, máme pro vás tajný tip – spolehlivě funguje i metoda našich babiček. Stačí zmuchlat kus novin, namočit ve vodě a nabrat trochu popela. Tímto způsobem sklo rovněž dokonale vyčistíte, byť to trvá trochu déle než chemickým prostředkem. Když už jsme u čištění, zmiňme ještě čističe na litinu (respektive nerez, dle typu kamen) a speciální spalovače sazí.

Náš výčet krbového příslušenství ale ještě není úplný. Nadšení „topiči“ si mohou pořídit třeba vysavač na popel (bez motoru nebo s motorem), štípačku na dřevo, měřič teploty spalin a další „vychytávky“. Co se týče údržby, po nějaké době používání budete zřejmě potřebovat žáruvzdorný tmel, sloužící k utěsňování spojů kamen a kouřovodů, k zacelování spár mezi šamotovými deskami apod.

Ale nelekejte se, topení v krbu přesto všechno není žádná velká věda. Přináší především radost a příjemný pocit pohodlí.

Michal Hamšík